Quantcast
Channel: RetroSpektiva Blog
Viewing all 290 articles
Browse latest View live

SoDeloValnica MLADIH NA PODROČJU BEGUNSTVA

$
0
0
Na blogu ste lahko v zadnjem mesecu zasledili posnetke delavnic, ki so potekale v okviru projekta Sodelovalnica mladih na podorčju begunstva. Mizarskih in keramičnih delavnic sem se udeležil kot snemalec, se skušal poigrati s kamero ter prikazati in na nek način tudi podpreti projekt v povezavi z begunstvom. Današnji posnetek prikazuje zaključek celotnega projekta poimenovan Dnevna soba, ki je potekal v kreativnem centru Poligon na Tobačni ulici 5. Dnevna soba je ime razstave znotraj katere so bili razstavljeni vsi izdelki, ki so se nastali med samim projektom. Begunci so v sodelovanju z slovenskimi ustvarjalci izdelali različne izdelke kot so tradicionalni afriški stol, viseča mreža, keramične skodelice, različne vrste nakita, vreča in podloga za sedenje in še mnoge druge.

Ljubezen do slike, zvoka, videa in glasbe rastejo in se razvijajo, kar boste lahko tudi v nadaljevanju spremljali na našem blogu.






JABOLČNI ŽEPKI ali GALETTE BREZ GLUTENA

$
0
0
Jabolčne sladice s cimetom so značilne za jesen. Letošnja spomladanska zmrzal nam je sicer onemogočila, da bi uporabili domača jabolka, vendar se sladicam vseeno ne odrečemo. Radi pripravimo pečena s karamelo in bučnim sladoledom. Tokrat smo poskusili narediti jabolčne žepke, vendar, kot je razvidno iz fotografij, so razpokali, testo pa se je med prepogibanjem trgalo. Ker so okusni, smo se vseeno odločili, da recept objavimo, vendar bi bilo še boljše (in enostavnejše), če bi namesto žepkov iz istih sestavin naredili majhne galette. Žepki so bili sicer okusni, vendar bi bilo še bolje, če bi bilo nadeva več, kar pa pri žepkih ni mogoče, saj bi ob prepogibanju steče ven, pri galettah pa te težave ni.


Za testo potrebujemo:
- 350 g brezglutenske moke
- 120 g sladkorja
- 110 g masla
- žličko vanilijevega ekstrakta
- 4 žlice mleka
- 1 jajce

Za jabolčni nadev potrebujemo
- 3 kisla jabolka
- 20 g koruznega škroba 
- 50 g rjavega sladkorja
- ščepec soli 
- pol žličke cimeta v prahu
- 1 žlico vode

- 1 jajce za premaz

Postopek priprave:
1. Najprej iz hladilnika vzamemo maslo, da se bo zmehčalo na sobni temperaturi. 

2. Nato pripravimo jabolčni nadev. Jabolka olupimo, dvakrat prepolovimo, da dobimo štiri krhlje, izkoščičimo in grobo naribamo. V kozici jih na majhnem ognju pokuhamo, skupaj z žlico vode. Kuhamo slabih 10 minut, nato dodamo sladkor, koruzni škrob, ščepec soli in cimet in ob občasnem mešanju kuhamo še 5 minut. Odstavimo in pustimo, da se hladi. 

3. Za testo zmešamo vse suhe sestavine, nato vmešamo še zmehčano maslo, razžvrkljano jajce in mleko. Raje zamesimo bolj trdo testo kot premehko. Če bomo delali galette, testo razdelimo na 5 delov, če bomo delali žepke, pa na 10. Iz vsakega naredimo kepo. Podlago, na kateri bomo valjali, najprej pomokamo z brezglutensko moko, nanjo položimo kepo testa, razvaljamo na 0,5 cm debelo v obliki kroga. Razvaljamo še preostalo testo, nato pa za galette jabolčno maso nadevamo na sredino, za žepke pa na polovico, vendar pustimo 3 cm roba. Za žepke testo prepognemo, obrežemo, da dobimo enakomeren rob in robove zapremo tako, da rob testa z vilico pritisnemo ob podlago (mi smo uporabili pripomoček iz spodnje fotografije). Za galette pa robove testa prepognemo navznoter, kot je prikazano tukaj. Testo premažemo s stepenim jajcem in pečemo 15 minut na 180°C. Če testo v tem času ne porjavi, pečemo še 5 minut.



Recept je prirejen po tem receptu


DIY PROJEKT: PLETENI COPATKI

$
0
0
Dnevi so vse krajši, zato sem po dolgem času na plano potegnila klobčiče volne in svoje stare pletilke. Osnov pletenja sem se naučila že v osnovni šoli pri krožku ročna dela, vendar so mi te osnove skozi leta neuporabljanja nekako ušle iz glave. Pred štirimi leti sem svoje znanje pletenja obnovila pri prijateljici in od takrat spletla kakšno kapo ali trak. No, če sem popolnoma iskrena, se pletenja nisem nikoli lotila tako natančno, da bi nastalo točno tisto, kar sem si na začetku zamislila. V teh dneh sem se odločila, da temu naredim konec in se namenila splesti nekaj, kar ne bi bilo čisto preprosto pletenje v ravnih vrstah. Za izdelek sem si izbrala pletene copatke za par mesecev starega otroka. Ko sem dokončala svoj prvi copatek in ga pomerila na pet mesečni punčki, sem ugotovila, da ji je prevelik. Predstavljajte si razočaranje na mojem obrazu po tri urnem pletenju. Mislila sem, da so bila navodila na tutorialu napačna, zato sem poiskala še druge, ki bi mi bolj podrobno razložili v čem je težava. Kaj kmalu sem prišla do spoznanja, da so moje osnove pletenja res zaprašene, največje spoznanje pa je bilo to, da je velikost pletilk eden izmed najpomembnejših dejavnikov pri končni velikosti copatkov. Ponovno sem se lotila  pletenja, tokrat z izbiro drugega modela in manjšimi pletilkami. Tako sem prišla do končnega izdelka, s katerim sem bila več kot zadovoljna, saj je bil eden izmed prvih, ki je nastal točno tak, kot sem si ga zamislila.


Na spletu je mogoče najti veliko tutorialov za pletenje copatkov, ki se med sabo razlikujejo predvsem po različnih vzorcih in načinih pletenja. Sama sem izbrala sledečega, saj se mi je model zdel lep in dokaj preprost za moj prvi podvig:



Za izdelavo potrebujemo:
  • Klobčič volne (lahko enobarven ali pisan, ne porabimo celega)
  • Pletilke velikosti 4.00mm (sama sem uporabila krožne pletilke, vendar je pri tem izdelku popolnoma vseeno, če uporabite tudi posamezne)
  • Kvačka velikosti 3.50mm ali igla z velikim ušesom
  • Škarje

Kot sem že prej omenila, velikost pletilk vpliva na velikost copatk:
  • Pletilke velikosti 4.00mm so primerne za 0-3 mesečnega otroka (sama sem uporabila pletilke velikosti 3.5mm – BELI copatki)
  • Pletilke velikosti 4.50mm so primerne za 3-6 mesečnega otroka (sama sem uporabila pletilke velikosti 4.00mm – RUMENI copatki)
  • Pletilke velikosti 5.00mm so primerne za 6-9 mesečnega otroka

Postopek izdelave za en copatek:
  • Nasnuj 40 zank.
  • 1-6 vrsta: 6 vrstic pleti vzorec desnih petelj.
  • 7 vrsta: pleti 14 desnih petelj (K14), prestavi volno naprej in spoji dve zanki skupaj (P2tog), pleti 8 desnih petelj (K8) in ponovno prestavi volno naprej, spoji dve zanki skupaj (P2tog) in obrni svoje delo.
  • 8 vrsta: pleti 9 levih petelj (P9), prestavi volno naprej in spoji dve zanki skupaj (P2tog) in obrni svoje delo.
  • 9 vrsta:pleti 9 desnih petelj (K9), prestavi volno naprej in spoji dve zanki skupaj (P2tog) in obrni svoje delo.
  • 10-17 vrsta: v zaporedju 1:1 ponavljaj vzorce pletenja iz vrste 8 in 9, ko zaključiš, ti mora ostati 28 zank. Nato zaključiš zadnjo vrsto do konca, brez obračanja.
  • 18-21 vrsta: pleti v zaporedju dve desni petlji (K2), dve levi petlji (P2).
  • 22-24 vrsta: pleti z vzorci desnih petelj.
  • petlje v eni vrsti zazankaj.
  • s pomočjo kvačke ali igle copatek sešij skupaj.
  • začni z drugim copatkom po istem postopku.
Glede na to, da so bila navodila zapisana v angleščini in da moje osnove pletenja niso bile tako dobre, sem potrebovala kar nekaj časa, da sem razvozlala izraze. Da bo tebi lažje, ti prilagam prevod okrajšav, ki so se meni zdeli smiselni:
K- knit - pletenje desnih petelj
P-purl - pletenje levih petlelj
P2tog- put two together - združi dve zanki


Mislim, da je moja prva poizkusna zajčica z svojimi novimi copatki zadovoljna, jaz pa sem vesela, da sem darilo ustvarila sama in da bodo copatki v teh mrzlih jesenskih dnevih greli male nožice. Do decemberskega obdarovanja je še ravno dovolj časa, da v roke primete pletilke in se tudi sami lotite izdelovanja lastnih daril, ki zahtevajo malo več časa, vendar sta njihova vrednost in veselje na koncu vredni veliko več kot nakup daril v trgovini.

KAKŠEN ČAJ PA PIJETE VI?

$
0
0

Kot za marsikoga pitje kave, je zame pitje čaja obred ob katerem se ustavim, umirim in počasi spijem skodelico svoje najljubše mešanice. Prva stvar, ki mi je všeč pri nabiranju zelišč je ta, da jih v izobilju najdemo v naravi, hkrati pa se ob tem še sprehodimo in poskrbimo za svoje telo. Kar se mi zdi vredno omeniti je to, da jih naberemo le toliko, kot potrebujemo in si ne delamo večletnih zalog. V naravi je vsega dovolj, če le znamo biti zmerni, prav tako pa z leti ugotovimo količino zelišč, ki jih potrebujemo za celo zimo.  Druga stvar je ta, da je tak čaj zelo zdrav za naše telo in ni trgovinsko pakiran v čajne vrečke, ki so tretirane z plastiko. Tretja stvar pa je ta, da se ob nabiranju zelišč vedno naučimo kaj novega, predvsem pa lahko iz raznolikosti rastlin sestavimo mešanice za točno določene težave ali pa takšne, ki jih lahko pijemo vsak dan za umiritev. Pri pitju čaja je vredno omeniti, da je potrebno na določen čas mešanice zamenjati, saj bi morda nekatere zdravilne učinkovine različnih zelišč ob prevelikih količinah lahko škodovale našemu telesu. Tako kot z nobeno stvarjo, tudi z čaji ni pametno pretiravati.

Že kar nekaj let je od tega kar sem zelišča za čaje začela nabirati sama. Nabiranje je postalo moj hobi, oziroma se je zgodilo spontano ob prijetnih sprehodi čez travnike in gozdove. Najprej sem nabirala zelišča, ki sem jih poznala že od malega, nato pa se je število rastlin, ki sem jih poznala vsako leto večalo. Nabiranje se pri meni ponavadi začne z prvi spomladanskimi trobenticami in konča z zadnjim novemberskim šipkom. Vsako leto spoznam kakšno novo zelišče, velikokrat pa se to zgodi ob kakšnih specifičnih težavah, ko hitro posežem po svoji knjigi o užitnih divjih rastlinah, kjer najdem informacije o zdravilnih učinkovinah za točno določeno težavo. Pri nabiranju, sušenju in shranjevanju zelišč obstaja kar nekaj osnovnih pravil, ki se jih je potrebno držati, vendar je o tem napisanega že veliko, zato bom z vami delila kako to počnem jaz.

Postopek nabiranja, sušenja in shranjevanja zelišč:

  • Zelišča nabiram v košaro in jih ob prihodu domov položim na časopisni papir v sobo, kjer je zmerna temperatura, temno (napol zaprte rolete) in prepišno (odprto okno)
  • Čas sušenja zelišč je različen in je odvisen od posameznih vrst in od tega, če sušimo cvetove, liste ali korenine. Iz tega razloga je potrebno na vsakih nekaj dni preveriti, če so se posamezni deli rastlin že posušili. Zame je pokazatelj suhosti, ko se rastline lepo "lomijo" in čutim, da v njih ni več veliko vode, kar bi lahko provzročilo, da zelišča splesnijo (to se mi je zgodilo letos pri cvetovih kamilice, ker sem jih nabirala po intervalih in jih nisem enakomerno posušila)
  • Tako suha zelišča shranim v steklene kozarce in jih postavim v temen prostor, dokler iz njih ne pripravim različnih mešanic ali jih mešam za sproti, kar je še bolj priporočljivo. Če nimate temenga prostora za shranjevanje čajev lahko uporabite stare nogavice in steklen kozarec preprosto oblečete vanje.

Midva trenutno pijeva čajno mešanico iz poprove mete, melise, kopriv in ognjiča. Koprive so bile nabrane okoli hiše, ostalo pa sem nabrala na svojem vrtu. Za izdelavo čajne mešanice uporabljam majhen rezalnik v katerega dodam posamezno zelišče in ga zmeljem na manjše koščke, vendar ne premajhne, da mi ob pripravi ne uidejo skozi cedilo. Razmerje med rastlinami ponavadi določim po občutku, saj približno vem kakšni in koliko katerega okusa nama najbolj ustreza. Trenutna čajna mešanica vsebuje 3 posodice kopriv, 2 posodici poprove mete, eno posodico melise in dve posodici ognjiča. Na koncu vse zmlete rastline zmešam in jih shranim v temen kozarec.

Če sTe bili ob nabiranju zelišč letos pridni tudi vi, je lahko dobra čajna mešanica v steklenem in okrašenem kozarcu super božično darilo katerega ste pripravili skupaj z naravo in za katerega niste potrebovali iti v trgovino. Če pa imate dovolj čaja le zase, specite piškote in na čajanko povabite prijatelje.


PRAZNIČNI DIY: VOŠČILNICE

$
0
0
Tudi letos smo se odločili, da sami izdelamo voščilnice, zato sem ideje za voščilnice začela iskati že zgodaj in nekaj idej v preteklih tednih tudi preizkusila. Ko sem po enem izmed poskusov, ki me ni najbolj navdušil, pospravljala čopič, ki je bil namočen v zlato barvo in že nekoliko zasušen, sem ga želela na grobo očistiti tako, da sem z njim tapkala po papirju. Odtis, ki ga je pustil čopič, mi je bil všeč, in kmalu so packe dobile obliko smrečice, ki je bila v zadnjih letih glavni motiv naših voščilnic (voščilnice 2014, voščilnice 2015, voščilnice 2016). Dodala sem še napis s kaligrafskim peresom in tako je bila podoba letošnjih voščilnic izdelana.


Izdelava je nadvse enostavna in hitra, pa tudi cenovno ugodna, saj je za izdelavo potreben le temno moder biserni papir, čopič, akrilna (zlata) barva, kaligrafsko pero in tuš v beli barvi (lahko pa uporabite tudi bel flomaster ali pa napis kar natisnete)*. Podrobnejši prikaz izdelave voščilnice si lahko ogledate v spodnjem videu.



Naše ideje za izdelavo voščilnic iz preteklih let lahko najdete na naslednjih povezavah:
voščilnice 2016
voščilnice 2013 (skupaj s predlogi, kaj napisati v voščilnice)


Prijetno ustvarjanje,






* Ta objava ni sponzorirana.

PRAZNIČNI DIY: OKRASKI IZ NARAVNIH MATERIALOV

$
0
0

Letos sva v najinem svežem domu prvič postavljala smrečico. Ne vem, kako je glede količine okraskov pri vas doma, vem pa, da je pri najinih družinah okraskov dovolj za vsaj tri smrečice. Tako sva si od njih izposodila lučke in umetno smrečico, glede okraskov pa sva se odločila, da jih izdelava sama iz različnih naravnih materialov. Razmišljala sva, kaj vse bi lahko uporabila, da bi bilo na najini smrečici čim več barv in kmalu prišla do ideje, da lahko za to uporabiva različne citruse. Odšla sva v trgovino, kjer sva kupila dve limeti, dve limoni in eno grenivko. Te sva ob prihodu domov narezala na tanjše rezine in jih za dva dni razprostrla po radiatorjih v dnevni sobi. Ne samo, da sva izdelovala lastne okraske, tudi najina dnevna soba je zelo lepo dišala. Med sprehodi sva nabrala še nekaj puhastih okraskov, ki sva jih našla plezati po figi, pred knjižnico pa sva našla drevo, ki je odvrglo semena v ježkastih oblikah in bila popolnoma navdušena nad njihovo obliko in pestrostjo, ki jo bodo ti dodali najini smrečici. Sama sem se pred kratkim lotila tudi kvačkanja, zato sem skvačkala še nekaj belih snežink, vsem okraskom dodala vrvice in tako sva prišla do najine naravne okrasitve, ki sedaj barva najin skupni prostor.



Kaj več o kvačkanju bom z vami delila v prihodnjih objavah, navodila za izdelavo te prelepe snežinke pa najdete tukaj. Za izdelavo te snežinke sem se odločila zato, ker je bila ena izmed preprostejših in sem jih imela namen izdelati v večjem številu. Kvačakti sem se naučila preko spleta, zato bom v navodilih uporabljala angleške fraze, saj se mi slovenskih še ni uspelo naučiti. Vsi koraki za izdelavo so prikazani v priloženem videu, med razlago postopka za izdelavo pa najdete posamezne povezave za vse tiste, ki se boste kvačkanja lotili prvič.


Za izdelavo potrebujemo:
  •  kvačko velikosti 3,5mm
  • nit debeline št. 1 (sock yarn) (lahko uporabite tudi katero drugo debelino niti, vendar njena debelina in velikost kvačke zelo vplivata na končni izgled in kvaliteto podrobnosti izdelka)
  • nit katerekoli druge barve za obroček, s pomočjo katerega okrasek obesimo na smreko
  • škarje
  • šivanka z velikim ušesom

Postopek izdelave snežinke:
  • začni z magic ring-om
  • na prvi zanki nasnuj 5 verig (to se šteje kot 1 DC in dve verigi, ki jih bomo delali v nadaljevanju), ovij nit okoli kvačke in nadaljuj z enim DC (double crochet) v magic ring
  • nasnuj dve verigi, ovij nit okoli kvačke in naredi DC v magic ring - s tem nadaljuj dokler nimaš 5 prostorov in 1 DC na kvački
  • zapri magic ring s potegom vrvice in z SS (slip stich) združi zadnji DC v tretji verigi prve verige, ki smo jo naredili (5 verig na začetku)
2. krog:
  • z SS se premakni v naslednji prostor in naredi 3 verige (to bo tvoj prvi DC), nato ovij nit okoli kvačke in v isti prostor naredi še 2 DC
  • nato izdelaj 3 verige in se z DC premakni v naslednji prostor
  • v vsakem prostoru izdelaj 3 DC in 3 vmesne verige med prostorskimi prehodi
  • pri zadnjem izdelaj 3 verige iz z SS v 3 verigo prve verige (v prvi DC) zaključi krog
  • s tremi SS se premakni v sosednji prostor
3. krog:
  • izdelaj 3 verige in SS v isti prostor
  • izdelaj 5 verig in SS v isti prostor
  • izdelaj 7 verig in SS v isti prostor
  • izdelaj 5 verig in SS v isti prostor
  • izdelaj 3 verige in SS v isti prostor
  • nadaljuj po tem vzorcu v vsakem izmed šestih prostorov, ki smo jih izdelali v drugem krogu izdelave
  • zaključi z SS
  • poravnaj snežinko, odreži nit in jo s pomočjo šivanke skrij
Sama sem nato izbrala nit zelene ali rdeče barve, jo zavezala v prostor s 7 verigami in jo obesila na smrečico.


Želim vam veliko pisanih idej in navdiha pri ustvarjanju lastni okraskov.

PALEO: MAFINI S CVETAČO IN MLETIM MESOM

$
0
0
Pripravili smo slane mafine, ki imajo za podlago mleto meso, na vrhu pa je zapečena cvetača, kateri lahko dodamo še sir. Mafine lahko jemo hladne, primerni so za zamrzovanje in pogrevanje, zato so idealni, da jih vzamemo s sabo, ko gremo od doma.


Pripravimo jih tako, da najprej naredimo cvetačni riž. Zmešati ga je namreč potrebno s snegom iz beljakov, da je čimbolj rahel, šele nato se lotimo priprave mesa. Mi smo jih dajali neposredno v pekač za mafine, lahko pa jih damo še v papirčke. Dodali smo tudi parmezan, ki ga lahko izpustite ali pa dodate še več naribanega sira.

Potrebujemo:

Za mesno podlago:
300 g mletega mesa
1 jajce
3 žlice naribanega parmezana (poljubno)
1/2 žličke origana
1/2 žličke česna v zrnu ali en strok
1/2 žličke soli
ščepec popra

Za cvetačno maso:
1 manjšo cvetačo
žlico maščobe za kuhanje
3 jajca
1/2 žličke soli
12 kock mocarele

1. Naredimo cvetačni riž. Cvetači odstranimo liste, operemo in odrežemo debelejša stebla. Cvetke damo v sekljalnik ter jih zmeljemo, da dobimo cvetačo, ki je podobna rižu. Zagrejemo ponev, dodamo žlico maščobe in zmleto cvetačo ter na srednjem ognju pražimo približno 10 minut. Cvetača ne spusti veliko vode, zato ogenj ne sme biti prevroč, vmes pa tudi mešamo. Sedaj se mora cvetačni riž ohladiti.
2. Začinimo mleto meso. Dodamo mu ostale sestavine (po vrstnem redu kot so napisane zgoraj) in vmes večkrat premešamo.
3. Začinjeno meso nadevamo v pekač za mafine in z žlico pritisnemo ob dno.
4. Jajca ločimo na beljake in rumenjake. Beljake stepemo v sneg. Hladnemu cvetačnemu rižu primešamo preostale rumenjake ter sol in premešamo. Narahlo vmešamo še beljake, najprej polovico beljakov, nato premešamo in narahlo vmešamo še preostale beljake. Z žlico nadevamo na meso, na vsak mafin lahko dodamo še kocko mocarele.
5. Pečemo v pečici na 180°C, 20 minut oziroma da cvetača lepo porjavi.








VEGANSKI TATARSKI BIFTEK IN FIŽOLOV NAMAZ

$
0
0

Praznično vzdušje se je zaključilo, kljub temu pa z nami ostajajo okusi, ki so v teh dneh popestrili naš jedilnik. Kot se za praznike spodobi, smo si tudi letos privoščili tatarski biftek v veganski različici, pridružil pa se mu je še fižolov namaz. Ker so bili vsi skeptiki navdušeni nad nemesnim okusom obeh namazov, bom z vami delila oba recepta, ki sem ju prilagodila s svojimi najljubšimi sestavinami. Oba namaza sta zelo izrazitega okusa in zato primerna za obarvanje jedilnikov ob različnih druženjih.


Za pripravo veganskega tatarskega biftka potrebujemo:
  • 150 g zelene leče (predhodno kuhane)
  • 2 lovorjeva lista
  • 100 g sušenih paradižnikov, vloženih v olju
  • 1 majhna čebula
  • 1 strok česna
  • 1 žlička gorčice
  • 1 žlička ajvarja (po želji)
  • 1 žlička kaper
  • 1/2 žličke sladke paprike v prahu
  • šopek svežega peteršilja (ali sušenega)
  • poper
  • sol (po okusu, če je potrebno)
Sama priprava namaza je zelo preprosta. Poskrbeti moramo le, da lečo en dan prej namočimo in jo naslednji dan v sveži vodi z lovorjevimi listi skuhamo ter solimo na koncu, da se leča skuha do popolne mehkobe. Medtem česen in čebulo narežemo na male kockice ter sesekljamo peteršilj. Lečo nato precedimo, operemo pod hladno vodo in jo v mešalniku zmešamo z ostalimi sestavinami. Sama ponavadi uporabim palični mešalnik, saj ustvari zame najlepšo strukturo. V primeru, da namaz ni dovolj mazljiv, dodam še malo olivnega olja in vse dobro premešam. Veganski tatarski biftek pripravim nekaj ur pred serviranjem, saj se v tem času sestavine druga z drugo lepo povežejo in namaz dobi svoj popoln končni okus.


Za pripravo veganskega fižolovega namaza potrebujemo:
  • 150 g kuhanega fižola (sama uporabim tistega, ki je doma na voljo, ponavadi je to sorta češnjevec)
  • 2 lovorjeva lista
  • 1 majhna čebula
  • 2 stroka česna
  • žlička gorčičnih semen (po želji)
  • 2 žlici sončničnih semen (ali katerih drugih semen, po okusu)
  • 2 žlici bučnega olja ( ali več, po želji)
  • svež peteršilj/bazilika/drobnjak (ali sušen)
  • poper
  • sol
Fižol en dan prej predhodno namočimo. Naslednji dan ga precedimo in v sveži vodi z lovorjevimi listi kuhamo ter na koncu posolimo. Fižol nato odcedimo in počakamo, da se malo ohladi (ali ga ohladimo z hladno vodo). Med kuhanjem fižola nasekljamo čebulo in jo na majhnem ognju počasi pražimo tako, da postane mehka. Proti koncu praženja v ponev dodamo gorčična in sončnična semena ter česen. Drobno nasekljamo peteršilj/baziliko/drobnjak (to je stvar okusa, sama najraje uporabim drobnjak, tokrat pa sem uporabila peteršilj, saj ga imam še vedno na vrtu). Ko se vse sestavine malo ohladijo, jih združimo v mešalnik ter postopoma dodajamo bučno olje, da namaz postane mazljiv. Sama rada uporabim malo več bučnega olja, ponavadi na njem spražim tudi čebulo in ostale sestavine. V primeru, da vam okus bučnega olja ne ustreza, lahko uporabite tudi olivno olje. Veganski fižolov namaz na koncu po potrebi še začinimo in ga pred serviranjem za par ur postavimo v hladilnik, kjer se izoblikuje njegov končni okus.


Dober tek.*




SLADICA V KOZARČKU: VIŠNJA - BELA ČOKOLADA & KARAMELA - ČOKOLADA

$
0
0
Sladice v kozarčkih vsebujejo različne kreme, razporejene v plasti, lahko pa jim dodamo še biskvit. Mi smo uporabili kozarčke prostornine 0,7 cl, delali pa smo jih brez biskvita. Čeprav kozarčki izgledajo majhni, popolnoma zadostujejo, še posebej če za eno osebo namenimo dva okusa. Mi smo pripravljali kreme v kombinaciji višnja - bela čokolada ter karamela - temna čokolada.


VIŠNJA - BELA ČOKOLADA

Za 900 ml kreme: 
  • 1 kozarec vloženih višenj
  • 50 g + 250 g bele čokolade
  • 800 ml smetane za stepanje
  • 4 lističi želatine
1. V 800 ml smetane nalomimo belo čokolado in jo raztopimo (nad paro ali postopoma v mikrovalovni pečici). Dobro premešamo, da se čokolada popolnoma raztopi in pustimo, da se ohladi v hladilniku.

2. Ohlajeno smetano s čokolado stepemo, kot bi stepli običajno smetano. Za okrasitev odvzamemo 3 žlice.

3. Lističe želatine namočimo v hladni vodi.

4. Prihranimo toliko višenj, kolikor imamo kozarčkov, preostale pa sesekljamo v sekljalniku.

5. Lističe želatine ožamemo in raztopimo v  3 žlicah segretega višnjevega soka od vloženih višenj. Primešamo 100 ml višnjevega soka.

6. Višnjev sok z želatino s pomočjo mešalnika vmešamo v stepeno smetano ter dodamo nasekljane višnje.

7. Zmes s pomočjo dresirne vrečke nabrizgamo v kozarčke. Ni potrebno uporabiti nastavka, ker se bodo višnje zatikale.

8. Pripravimo čokolado za čokoladne okraske: nad parno kopeljo raztopimo 30 g bele čokolade in jo segrejemo na 45°C, odstavimo in dodamo 20 g drobno sesekljane ali naribane bele čokolade. Občasno premešamo in pustimo, da se čokolada ohladi na 25°C (čokolada se zgosti). Še enkrat damo nad parno kopel, vendar le za nekaj sekund, da se segreje do 30°C. 

9. Okraske naredimo s pomočjo dveh čajnih žličk tako, da čokolado z eno žličko zajamemo in damo na peki papir, z drugo žličko pa potegnemo po čokoladi. Praktični prikaz je tukaj: klik.

10. Kozarčke okrasimo kot je razvidno iz fotografij ali po želji.



KARAMELA - TEMNA ČOKOLADA

za 900 ml kreme:

Čokoladna plast:
  • 200 g temne čokolade
  • 150 ml smetane
Karamela:
  • 1 skodelica sladkorja (skodelica = 250 ml)
  • 1/3 skodelice vode
  • 2 žlici limoninega soka
  • skodelica sladke smetane
  • žlička vanilijevega ekstrakta
  • ščepec soli
  • 10 g masla
Bela krema:
  • 600 ml smetane za stepanje
  • 2 lističa želatine

Čokoladne kroglice:

  • 50 g temne čokolade 
  • 15 g masla
  • 5 g kakava v prahu
  • 10 g naribane čokolade

1. V 150 ml sladke smetane raztopimo temno čokolado ter dobro premešamo.

2. Karamelo pripravimo tako, da zavremo sladkor, ki smo mu dodali vodo in limonin sok. Nič ne mešamo. Postopek je lepo prikazan tukaj: klik. Ko je sladkor zlatorjav, vmešamo še smetano, maslo, vanilijev ekstrakt in sol. Pustimo, da se ohladi.

3. Pripravimo čokoladne kroglice: Maslo in čokolado raztopimo paro ali postopoma v mikrovalovni pečici. Dodamo kakav in dobro premešamo. Maso postavimo v hladilnik (ali zamrzovalnik), da se strdi, v vmesnem času pa naribamo čokolado. Ko je masa primerna za oblikovanje, iz nje oblikujemo kroglice v velikosti lešnika, ki jih povaljamo v naribano čokolado.

4. V hladni vodi namočimo želatino.

5. Za topljenje želatine prihranimo 2 žlici smetane, preostalo pa stepemo.

6. Stepeni smetani primešamo stopljeno želatino in nekaj žlic karamele (po okusu).

7. Čokoladno kremo, karamelo ter belo kremo damo v dresirno vrečko (vsako kremo v svojo vrečko) in nadevamo v kozarčke. Mi smo dali na dno plast karamele in čokolade, sledila je bela krema, nato pa smo po vrhu ponovili čokoladno kremo in karamelo. Ker je karamela precej sladka, bi zadoščala le ena plast karamele (npr. samo po vrhu). Na koncu smo dodali še čokoladne kroglice.







PETI ROJSTNI DAN RETROSPEKTIVE

$
0
0
RetroSpektiva praznuje peti rojstni dan!:)

Tortica za peti rojstni dan

Letošnje leto je bilo pestro leto, polno sprememb in pozitivnih premikov. Tudi na blogu jih je bilo nekaj in o tem bomo pisali v današnji objavi. Tako kot vsako leto ob takem času se bomo namreč ozrli na preteklo leto delovanja bloga in si ogledali nekaj statističnih podatkov. 

V petih letih smo napisali 480 objav, od tega 44 objav v preteklem letu. Objave smo redno pisali vsi člani ekipe, Miha in Eva sta v preteklem letu napisala 13 objav, Špela pa 12. Naš cilj - napisati eno objavo na teden - smo realizirali  (z izjemo enega tedna:) in poletnih počitnic, ko smo si vzeli čas za oddih). Pri tem nam je pomagala tudi Kristina, naša nova članica ekipe, ki je na blog prinesla nov zagon in energijo. Njene objave si lahko ogledate tu: KLIK!

V letošnjem letu smo uživali tudi v snemanju videov, objavili smo šest videoposnetkov, ki si jih lahko ogledate na našem Youtube kanalu: KLIK!

Najbolj brana objava pretekih petih let je Moja paleo izkušnja: nasveti za začetnike, v preteklem letu pa so si bralci največkrat ogledali recept za Jagodno mousse torto, sledita pa ji objavi Domača mast in ocvirki, ki je bila najbolj priljubljena v zimskih mesecih in Tedenski paleo jedilnik

Google Analytics: najbolj brane objave preteklega leta

Najbolj brana objava, napisana v preteklem letu, je objava Pečen sladki krompir s sirom. V preteklem letu smo največji obisk zabeležili 18. marca, ko so ljudje množično brali recept Jagodna mousse torta. Upamo, da so recept tudi preizkusili in da je torta uspela:).

Google Analytics: Nihanje ogledov skozi leto

Kot vsako leto, smo tudi letos pokukali med najbolj iskane ključne besede. Besedne zveze, ki so v preteklem letu bralce največkrat pripeljale na naš blog so paleo dieta, retrospektiva blog, jagodna torta in mandljeva moka

Google Analytics: najpogostejše ključne besede preteklega leta

Pobrskali smo tudi po najbolj zanimivih ključnih besedah, tokrat so se na seznam uvrstile besedne zveze: kako se lotiti čiščenja zaprašenega stanovanjaali hujsamo, ce nas zebeyoutube serija usoda, kaj jesti za jajcnikepiškoti iz masti ter zanimivo in nenavadno pecivo. Upamo, da so bralci na blogu našli, kar so iskali:).

Google Analytics: Branost po mestih po svetu v preteklem letu

Google Analytics je v preteklih petih letih zabeležil obiske bloga iz 142 različnih držav, v preteklem letu pa iz 104 držav. V Sloveniji smo bili najbolj brani v Ljubljani in Mariboru. Sicer vse več ljudi na naš blog prihaja iz mobilnih telefonov - v preteklem letu jih je bilo namreč ravno toliko kot tistih, ki dostopajo do bloga preko računalnika. 

Google Analytics: branost po mestih v Sloveniji v preteklem letu


Statistični pregled petega leta delovanja na tem mestu zaključujemo. Če želite biti še bolj na tekočem glede dogajanja na blogu, lahko pokukate na Instagram, prav tako pa nas najdete tudi na Facebooku, Pinterestu in Twitterju

Lansko leto smo ob rojstnem dnevu bloga posneli video o našem blogu z naslovom Zgodba o blogu, ki opiše naše začetke, se sprehodi čez del naše zgodovine in zajame štiri leta delovanja bloga. Vabljeni k ogledu.



Hvala vsem, ki nas spremljate. 
Upamo, da vas z novimi vsebinami pritegnemo tudi v prihodnjem (že šestem) letu delovanja.

BREZGLUTENSKA JAGODNA MASCARPONE TORTA

$
0
0
Torta z jagodami in mascarpone sirom je lahka in osvežilna torta klasičnega okusa. Pripravljena je hitro in enostavno, zato je primerna tako za tiste, ki ste v časovni stiski, kot za tiste, ki se peke torte lotevate prvič.


Za torto premera 18 cm potrebujemo:

Biskvit
- 6 jajc sobne temperature
- 100 g sladkorja
- 150 g brezglutenske moke (npr. Schär patisserie mix)
- 60 g mandljeve moke

Krema
- 100 g bele čokolade
- 250 g sladke smetane
- 400 g mascarpone sira
- 400 g svežih (lahko tudi vloženih) jagod (ali drugega sadja)
- 50 g sladkorja

Priprava biskvita:

1. Pečico vključimo na 180 °C. Dva obroča za torte (jaz sem uporabila kar Tefalovo posodo premera 18 cm) obložimo s peki papirjem (iz peki papirja izrežemo krog v velikosti posode/obroča, ki ga položimo na dno in trak, ki ga položimo na steno obroča/posode), peki papir tudi namastimo.
2. Pripravimo potrebne sestavine. Beljake in rumenjake ločimo (jajca naj bodo sobne temperature, če niso, jih za nekaj minut potopimo v toplo vodo). Moko presejemo in ji vmešamo mandljevo moko. Če nismo občutljivi na gluten, lahko uporabimo tudi navadno moko.
3. Beljake in sladkor stresemo v posodo in stepemo v čvrst sneg. 
4. Rumenjake razžvrkljamo in jih previdno umešamo v sneg. Nato v maso postopoma dodajamo mešanico mandljeve in brezglutenske moke in mešamo tako dolgo, da v masi ni grudic.
5. Maso razdelimo na dva dela in vlijemo v pripravljena obroča. Pečemo 20-25 minut, da postane biskvit zlato rumene barve. 
6. Ko sta biskvita pečena, ju takoj odstavimo iz pekača in ohladimo.

Priprava nadeva:

1. Jagode operemo in narežemo na manjše koščke. Primešamo jim sladkor in jih postavimo v hladilnik.
2. Belo čokolado nalomimo, dodamo 3 žlice sladke smetane in jo postavimo v mikrovalovno pečico za 30 sekund. Nato belo čokolado s smetano dobro premešamo. Če se vsi koščki čokolade ne stopijo, jo postavimo še enkrat v mikrovalovno pečico za 15 sekund. Postopek ponavljamo tako dolgo, dokler ni bela čokolada popolnoma stopljena. Če mikrovalovne pečice nimamo, belo čokolado stopimo nad soparo. Stopljeno belo čokolado damo na stran, da se ohladi.
3. Sladko smetano stepemo. 
4. Mascarpone sir in ohlajeno belo čokolado zmešamo skupaj in mešanico na rahlo umešamo v sladko smetano. 
5. Kremo razdelimo na štiri dele (za tri plasti biskvita in za dekoracijo).
6. Jagode vzamemo iz hladilnika in odcedimo tekočino. Odcejenemu jagodnemu soku dodamo 250 ml vode in premešamo (sok bomo uporabili za navlažitev biskvita). Jagode razdelimo na tri dele.


Sestavljanje torte:

1. Ohlajena biskvita prerežemo na dve plasti, da dobimo štiri plasti biskvita.
2. Na pladenj za torte postavimo prvo plast biskvita in jo navlažimo z jagodnim sokom. Okoli biskvita tesno namestimo obroč za torto.
3. Na biskvit nanesemo prvo četrtino kreme, jo pogladimo in nanjo potresemo tretjino jagod.
4. V pekač položimo drugo plast biskvita, ga dobro navlažimo, nanesemo drugo četrtino kreme in jagode. Postopek nadaljujemo, dokler ne pridemo do zadnje plasti biskvita.
5. Namočimo še zadnjo plast biskvita in torto skupaj z obročem postavimo za nekaj ur v hladilnik (ali pa za pol ure v zamrzovalnik), da se krema dobro strdi.
6. Torto vzamemo iz hladilnika, odstranimo obroč in s preostankom kreme premažemo torto. Sama torte iz strani nisem popolnoma prekrila s kremo, saj mi je bil izgled torte, kjer je videti tudi biskvit in sadje, všeč (video za podoben izgled torte lahko najdete tu: KLIK!). 
7. Torto okrasimo po želji, jaz sem uporabila maline, borovnice, granatno jabolko in makrone (torta je bila pripravljena za praznovanje pete obletnice delovanja bloga). 


Prijetno peko in sladkanje,


DIY KOZMETIKA: NARAVNA OGNJIČEVA KREMA

$
0
0

Dnevi pobiranja ognjiča so že zdavnaj mimo, kljub temu pa naju doma pripravljena ognjičeva krema razvaja že celo zimo. Ognjič je zares čudežna rastlina, o kateri je napisanih veliko dobrih stvari in različnih načinov uporabe, sama pa ga najraje uporabljam v mešanici čajev in pri izdelavi krem. Pri hrani in kozmetiki, ki jo uporabljam na dnevni ravni, sem zelo pozorna, saj mi je pomembno, kaj nanašam nase in vase. Verjamem, da lahko izvoru in sestavinam kreme (in hrane) 100% zaupam le, če jih izdelam oziroma pridelam sama, saj imam takrat popoln nadzor nad tem, kaj vsebuje moj končni produkt. Izdelava naravne ognjičeve kreme je zelo preprosta, potrebuješ le doma vzgojene ognjičeve cvetove, domače olivno olje in čebelji vosek ekološkega izvora. Same izdelave sem se na začetku lotila tako, da sem na spletu poiskala različne recepte in uporabila tistega, ki se mi je zdel najbolj primeren. Potrebnih je bilo kar nekaj poizkusov, da sem s kombinacijo receptov prišla do strukture, mazljivosti in vonja, ki mi najbolj ustreza. Kot mi je v navadi, sem tudi tokrat sestavine merila "od oka", zato spodaj prilagam recept, za katerega mislim, da me je pripeljal do popolne kreme. Kljub zapisanem receptu vam predlagam, da sami poizkusite in najdete tisto, kar vam najbolj ustreza.

Sama ognjičevo kremo najraje uporabljam zvečer pred spanjem, prav tako pa odlično služi kot mazilo za suhe in razpokane ustnice. Miha jo najraje uporablja po britju, saj pravi, da mu zelo dobro navlaži kožo, poleg tega pa se izogne uporabi vodice po britju.

Za pripravo ognjičeve kreme potrebujemo:
  • stekleno posodo za namakanje ognjičevih cvetov
  • toliko ognjičevih cvetov, da se potopijo v količino olivnega olja, ki jo boste uporabili
  • pol litra olivnega olja
  • 10 dag čebeljega voska ekološkega izvora (količino voska prilagajam glede na končno mazljivost kreme, ki jo želim doseči)
  • gazo za precejanje olja
  • posoda za segrevanje olja in cvetov
  • posodo za združevanje sestavin
  • pokrovček za vlaganje za testiranje strukture
  • manjše steklene kozarčke različnih velikosti za shranjevanje kreme

Navodila za izdelavo:
  • v času cvetenja ognjiča naberem cvetove in jih potopim v stekleno posodo z olivnim oljem, ter pustim mešanico stati 1-2 dni, da ognjič odda svojo moč (:
  • celotno vsebino s cvetovi vred nato prelijem v posodo s širokim dnom
  • vsebino posode na zmernem ognju segrevam in mešam v smeri urinega kazalca ter ugasnem tik pred vretjem
  • vročo vsebino pokrijem s pokrovom in pustim stati še 20 minut
  • olje nato precedim skozi gazo v novo posodo in dodam čebelji vosek ekološkega izvora
  • sama v precejeno mešanico dodam tudi nekaj listkov cvetov ognjiča ("ostanek" cvetov je prav tako še uporaben kot sestavina za izdelavo domačega mila, zato ga nikar ne zavzite, če imate željo po domačem milu z vonjem ognjiča)
  • zelo majhno količino mešanice prelijem na pokrovček za vlaganje in ga za nekaj minut postavim v hladnejši prostor, kje se na hitro shladi in na ta način ugotovim, če mi struktura in mazljivost kreme ustrezata (na ta način se izognem ponovnemu segrevanju in prelivanju vsebine kreme iz majhnih posodic nazaj v veliko)
  • končno mešanico prelijem v steklene kozarčke, dobro zaprem in počakam, da se shladijo na sobni temperaturi
  • steklene kozarčke s kremo, ki jih trenutno ne uporabljam, shranjujem v temnem prostoru, kjer zdrži še dolgo časa

Kljub temu, da si v tem trenutku ne morate izdelati ognjičeve kreme, pa v svoj vrtni načrt za letošnje leto nikar ne pozabite vključiti sajenja ognjiča, ki bo obarval vaš vrt v sončne barve, osrečil vse žuželke in na koncu sezone poskrbel za odličen čaj ter zdravo in sijočo kožo na vašem telesu.

LOMO'INSTANT SQUARE (COMBO)

$
0
0
Lomografija na blogu živi že leta, zato se je v vsem tem času že rahlo preoblikovala. Analogno fotografijo smo spoznavali s fotografiranjem na filmski trak in nato prešli na ustvarjanje polaroidnih fotografij. Fotografiranje z Lomo'Instant Automat, katerega sem prejel pred dobrim letom dni, je vedno znova vzbudilo vznemirjenje in vrsto čudovitih fotografij, katere smo delili tudi na blogu, nekatere pa kot presenečenje v smislu unikatnega darila. Omrežje lomografija ne počiva in s svetom deli vedno nove zamisli in ideje ter iz meseca v mesec izdaja vrsto novih analognih fotoaparatov ter objektivov. 

Pred kratkim je v mojih rokah pristal novi Lomo'Instant Square Combo, ki sem ga dobil na testiranje. Preizkušal sem njegove zmogljivosti ter ga primerjal s svojim Lomo'Instant Automatom. Spodaj lahko vidite kratek video, kjer sem na kratko predstavil vsebino paketa in samo delovanje fotoaparata. 



Novi paket Lomo'Instant Square Combo vsebuje:
  • Lomo'Instant Square Combo fotoaparat
  • 30.5mm filter
  • splitzer
  • vratca, katere lahko zamenjamo, če fotografiramo z mini instax filmom
  • paket primerov polaroidnih fotogragij
  • paketek, v katerem so magneti, papirnata stojala, etui za 30.5mm filter
  • barvni filtri, ko fotografiramo z bliskavico ter
  • navodila
Možnosti Lomo'Instant Square Combo:
  • za delovanje potrebuje dve CR2 2x3V bateriji
  • možnost fotografiranja z bliskavico ali brez
  • možnost fotografiranja slike v sliki
  • možnost povečanja ali zmanjšanja svetlobe
  • avtomatski način fotografiranja ali nočni ter
  • 10 sekundni "timer"
  • fotoaparat uporablja instax square film z možnostjo instax mini filmov
  • vsebuje še daljinec 
  • postavimo ga lahko tudi na stojalo
Sam paket je nekoliko skromnejši od mojega Lomo'Instant Automata, prav tako pa se razlikujeta tudi v uporabnosti. Prve slike z novim fotoaparatom so bile nekoliko slabše, saj se zdi, da je Lomo'Instant Square nekoliko težji za začetniško uporabo in človek potrebuje čas, da se z njim spozna. Preizkusil sem ga v težjih in ugodnih razmerah ter testiral dodatno opremo.


Začetne težave, na katere sem naletel pri fotografiranju:
  • Večina fotoaparatov v vodoravni legi fotografira vodoravne fotografije in obratno. Lomo'Instant Square to počne ravno obratno.
  • Kukalo je izdelano za square fotografije in za mini fotografije. Nastalo je nekaj neuspelih fotografij, saj se mi je zgodilo, da je bil na končni fotografiji zamik fotografije drugačen, kot sem ga načrtoval skozi kukalo (to je razvidno iz druge in tretje fotografije zgoraj).
  • 30.5mm filter izdela drugačno fotografijo, kot jo načrtuješ skozi kukalo.
  • V notranjih prostorih sem naletel na manjše težave z osvetljenostjo fotografij.
Fotoaparat sem preizkusil tako v notranjih prostorih, kjer so pogoji za fotografiranje nekoliko slabši, kot tudi v dobrih razmerah, torej zunaj z veliko svetlobe itd. Fotoaparat me je presenetil in na dnevni svetlobi naredil zares lepe fotografije, tudi kontrast in kvaliteta fotografije je bila dobra, z lepim retro pridihom. 

Najprej sem preizkusil square fotografije, nato pa sem prešel na mini fotografije, katerih format mi je bolj domač, vendar zato nič bolj všečen v primerjavi s formatom square. Uporabil sem barvne filtre, kompoziral sliko v sliki, uporabil 30.5mm filter ter 10s "timer". Tako je nastal kupček novih fotografij, katere lahko vidite spodaj. Lomo'Instant Squere Combo sicer nudi še nekaj zmožnosti, ki jih nisem preizkusil (fotoaparata nisem preizkusil v nočni fotografiji, prav tako na nobeni fotografiji nisem uporabil nastavka splitzer).


Novi Lomo'Instant Squere Combo ima zares "old school" videz z veliko opcijami fotografiranja, katerim doda značilen retro pridih. Možnost izbire med square in mini formatom fotografij mi je všeč, se pa zdi, da je nekoliko težji za uporabo in mu je potrebno posvetiti več časa (vsaj na začetku), da izdelamo lepe fotografije.

Za sredstva s pomočjo katerih je nastala objava, se zahvaljujem ekipi Fotojama www.fotojama.com, saj je s pomočjo poslanega testnega Lomo'Instant Squere Combo omogočila, da je nastal lep kupček novih polaroidnih fotografij.

DIY PROJEKT: SVEČE IZ ODPADNEGA OLJA

$
0
0

V preteklem tednu smo, tako kot se za pustno soboto spodobi, cvrli krofe. Krofov že zdavnaj ni več, za njimi pa je ostalo olje, za katerega ne vemo, kam z njim. V straniščno školjko ali v odtok se ga ne sme zliti, zato lahko ohlajeno olje nalijemo v stekleno ali plastično posodo ter ga shranimo do akcije zbiranja nevarnih odpadkov ali pa ga odpeljemo v zbirni center za odpadke, kar pa nam je, priznamo, pogosto odveč. Precej bolj zabavno, pa tudi okolju prijazno je, če iz odpadnega olja naredimo sveče. Izdelava sveč je enostavna in hitra, hkrati pa naredimo nekaj dobrega tako za okolje kot zase, saj svečke polepšajo naš dom, lahko pa jih podarimo tudi v dar.


Za izdelavo sveč poleg odpadnega olja potrebujemo še parafinski vosek in stenj, ki ju lahko kupimo v trgovinah za ustvarjanje, ter aromatično olje in barve (lahko kupimo barve za sveče, ali pa uporabimo kar voščenke ali barve za pirhe).

Sestavine lahko kupimo sami, ali pa (še enostavneje) kupimo že pripravljen komplet za izdelavo sveč iz odpadnega olja Oilright in s tem podpremo slovensko socialno podjetje Bolje, ki je bilo ustanovljeno z namenom zaposlovanja najbolj ranljivih skupin ljudi na trgu dela.


Za eno svečo potrebujemo:
- 125 ml prečiščenega odpadnega olja
- 25 g parafinskega voska (ali kakšnega drugega voska)
- eterično olje
- barve 
- košček tršega papirja
- kozarček za svečo (mi smo shranili kozarce, v katerih so bile že prej sveče)

Priprava:
1. Ohlajeno uporabljeno olje precedimo skozi cedilo ali gazo, da ga prečistimo. Najbolje da olje pred tem stoji kakšen dan ali dva. 
2. Pripravimo košček tršega papirja, ki ga bomo potrebovali zato, da bo stenj obstal na sredini sveče: iz tršega papirja izrežemo trak debeline 1 cm, ki je 1-2 cm daljši od premera kozarca ter na sredini z luknjačem naredimo luknjico.
3. Stehtamo parafinski vosek in mu primešamo eterično olje (približno 1 žličko).  
2. Olje nalijemo v posodo in mu primešamo tretjino parafinskega voska, dobro premešamo ter postavimo na štedilnik.
4. Olje segrevamo 1-2 minuti na močnem olju, da se vosek stali. 
5. Nato posodo odstavimo ter primešamo preostali vosek. Dobro premešamo, da se vosek razporedi po celotni zmesi.
6. Pustimo stati 2 minuti, nato dodamo želeno barvo. Mi smo preizkusili različne barve v obliki voščenk in barve za pirhe (kar smo našli doma:)).
Voščenko v želeni barve smo narezali na manjše koščke in jo primešali olju in vosku, kjer se je stalila. Ena voščenka da precej intenzivno barvo, če želimo, da barva ni tako intenzivna, je uporabimo le pol.
Preizkusili smo tudi barvo za pirhe v prahu. Eno vrečko barve za pirhe smo primešali olju in vosku. Zrnca se sicer niso popolnoma raztopila, ampak so se usedla na dno posode, tako da smo potem bili pri vlivanju v kozarce previdni, da zrnc nismo vlili v kozarce.
Smo pa ugotovili, da tudi če barve ne dodamo, so sveče lepe - v belem odtenku, kot je videti na zgornjih fotografijah.
7. Tekočino vlijemo v kozarec za svečo, nato vanj potopimo stenj. Papirnati trak namestimo na stenj ter ga položimo na kozarec, kot je razvidno iz spodnje fotografije.
8. Pustimo, da se vosek strdi. Nato odrežemo stenj kakšen centimeter pod robom kozarca. 
9. Priporočljivo je, da sveča počiva kakšen dan, preden jo uporabimo.
10. Svečo prižgemo in se prepustimo prijetni toplini in vonju svečke.

Pri pisanju objave sem našla tudi posnetek Oilright, ki lepo prikazuje postopek priprave: KLIK!.







*Ta objava ni sponzorirana.

POLAROIDNE FOTOGRAFIJE #6


DIY PROJEKT: KVAČKANA IGRAČA SLONČEK

$
0
0
Kvačkanje je postalo eno izmed mojih najljubših hobijev to zimo. Od lažjih in osnovnih izdelkov sem prešla na malo "bolj zahtevne" projekte in se lotila izdelave otroške igračke v obliki slona. Sama izdelava res ni težka in dolga, kot morda zgleda na prvi pogled, zato vam prilagam navodila za izdelavo* v slovenščini (v angleščini in z bolj podrobnimi fotografijami jih lahko najdete tukaj), če se boste opogumili in se takšnega podviga lotili tudi sami. Nikar se ne ustrašite dolžine navodil, sam postopek izdelave ni tako dolg kot se morda zdi na prvi pogled, navodila so le bolj natančno opisana, da se med izdelavo ne izgubite in zmotite.  


Za izdelavo slončka potrebuješ: 
  • klobčič volne (sama sem izbrala modro barvo) 
  • malo rdeče volne za jezik (lahko uporabiš tudi filc rdeče barve) 
  • malo črne volne za oči (lahko uporabiš tudi gumbe ali oči za nalepit, vendar je igrača potem manj primerna za malega otroka) 
  • kvačko velikosti 5,5mm ( uporabi manjšo, če lahko vidiš prevelike luknje v vzorcu) 
  • šivanka z velikim ušesom 
  • škarje 
  • bucike za pomoč pri sestavljanju igrače 
  • polnilo(jaz sem uporabila 100% počiester, katerega sem kupila v Jysk-u v obliki pouštra) 
  • žičko za rilec 



Postopek izdelave igračke:

  • 1.vrsta: začni magic ring-om in vanj nasnuj 6 zankdodaj marker (košček volne druge barve) in ga uporabljaj skozi celoten proces izdelave, saj ti je v pomoč pri štetju in boljši natančnosti (na koncu vsake vrste ga premakneš v zadnji šiv) (6 zank)
  • 2.vrsta: v vsako izmed 6 zank naredi dva SC (single crochet) (12 zank)
  • 3.vrsta: 1SC v prvo zanko in nato 2 SC v drugo zanko (ponavljaš do konca vrste - do markerja,kjer zaključiš z 2 SC) (18 zank)
  • 4.vrsta: 1 SC v prvo in drugo zanko, 2 SC v tretjo zanko (ponavljaš do konca vrste - do markerja,kjer zaključiš z 2 SC) (24 zank)
  • 5.vrsta: 1SC v prvih pet zank, nato 2SC v šesto zanko (ponavljaš do konca vrste - do markerja,kjer zaključiš z 2 SC) (28 zank)
  • 6.vrsta: 1SC v prvih šest zank, nato 2 SC v sedmo zanko (ponavljaš do konca vrste - do markerja,kjer zaključiš z 2 SC) (32 zank)
  • 7-10.vrsta: 1SC v vsako zanko (ne pozabi premikati markerja)
  • 11.vrsta: 2 SC v prvih 5 zank, nato 1 SC v naslednjih 5 zank, nato 2 SC v prvih 5 zank, nato 1 SC v naslednjih 17 zank (42 zank)
  • 12.vrsta: 1 SC v prvih 10 zank, spoji dve zanki skupaj (2tog), 1 SC v naslednjo zanko, spoji naslednji dve zanki, 1 SC v naslednjih 27 zank (40 zank)
  • 13.vrsta: 1SC v vsako zanko
  • 14.vrsta: 1 SC v prvih 23 zank, nato 1 SC v naslednji dve zanki in nato 2tog (to ponovimo 4 krat), ko pridemo do markerja zaključimo vrsto z 1 SC (36 zank)
  • 15.vrsta: 1 SC v prve štiri zanke, nato spojimo naslednji dve zanki skupaj (2tog), vzorec ponavljamo do markerja, kjer zaključimo z 2tog (30 zank)
  • 16.vrsta: 1 SC v prve tri zanke, nato spojimo naslednji dve zanki skupaj (2tog), vzorec ponavljamo do markerja, kjer zaključimo z 2tog (24 zank)
  • 17.vrsta: 1 SC v prvi dve zanki, nato spojimo naslednji dve zanki skupaj (2tog), vzorec ponavljamo do markerja, kjer zaključimo z 2tog (18 zank)
  • 18.vrsta: 1 SC v prvo zanko, nato spojimo naslednji dve zanki skupaj (2tog), vzorec ponavljamo do markerja, kjer zaključimo z 2tog (12 zank); po tej vrsti je glava zaključena, zato jo napolnimo z polnilom
  • 19.vrsta: 1 SC v vsako zanko
  • 20.vrsta: 2 SC v vsako zanko (24 zank)
  • 21-23.vrsta: 1 SC v vsako zanko
  • 24.vrsta: 1 SC v prve tri zanke, nato 2 SC v četrto zanko, vzorec ponavljamo do markerja, kjer zaključimo z 2 SC (30 zank)
  • 25-27.vrsta: 1 SC v vsako zanko
  • 28.vrsta: 1 SC v prve tri zanke, nato spojimo naslednji dve zanki skupaj (2tog), vzorec ponavljamo do markerja, kjer zaključimo z 2tog (24 zank)
  • 29.vrsta: 1 SC v prvi dve zanki, nato spojimo naslednji dve zanki skupaj (2tog), vzorec ponavljamo do markerja, kjer zaključimo z 2tog (18 zank)
  • 30.vrsta: 1 SC v prvo zanko, nato spojimo naslednji dve zanki skupaj (2tog), vzorec ponavljamo do markerja, kjer zaključimo z 2tog (12 zank); napolnimo trup z polnilom
  • 31.vrsta: 1 SC vprvo zanko, nato spojimo naslednji dve zanki skupaj (2tog), vzorec ponavljamo do markerja, kjer zaključimo z 2tog (8 zank)
  • 32.vrsta: spojimo dve zanki skupaj, dvakrat in nato zašijemo in zaključimo s pomočjo igle
2. Roke
  • 1.vrsta: začni magic ring-om in vanj nasnuj 6 zank (6)
  • 2.vrsta: v vsako izmed 6 zank naredi dva SC (single crochet) (12 zank)
  • 3-4.vrsta: 1 SC v vsako zanko
  • 5.vrsta: 1 SC v prvo zanko, nato spojimo naslednji dve zanki skupaj (2tog), vzorec ponavljamo do markerja, kjer zaključimo z 2tog (9 zank)
  • 6.vrsta: spojimo dve zanki skupaj (2tog) in nato 1 SC v naslednjih sedem zank do markerja (8 zank)
  • 7-12.vrsta: 1 SC v vseh osem zank, zaključi z SL ST (slip stitch) in pustimo dolgo nit, s pomočjo katere bomo prišili roko k trupu (nadaljuj z izdelavo naslednje roke)
3. Noge
  • 1.vrsta: začni magic ring-om in vanj nasnuj 6 zank (6)
  • 2.vrsta: v vsako izmed 6 zank naredi dva SC (single crochet) (12 zank)
  • 3.vrsta: 1SC v prvo zanko in nato 2 SC v drugo zanko (ponavljaš do konca vrste - do markerja,kjer zaključiš z 2 SC) (18 zank)
  • 4-6.vrsta: 1 SC v vsako zanko
  • 7. vrsta:(spojimo dve zanki skupaj (2tog) in nato 1 SC v naslednjo zanko, ponovimo 4 krat), 1SC v naslednjih 6 zank (14 zank)
  • 8.vrsta: (spojimo dve zanki skupaj (2tog) in nato 1 SC v naslednjo zanko, ponovimo 3krat), 1SC v naslednjih 5 zank (11 zank)
  • 9.vrsta: spojimo dve zanki skupaj (2tog) in nato 1 SC v naslednjih 9 zank (10zank)
  • 10-14.vrsta: 1 SC v vsako zanko, zaključi z SL ST (slip stitch) in pustimo dolgo nit, s pomočjo katere bomo prišili nogo k trupu (nadaljuj z izdelavo naslednje noge)
  • nogi napolni z polnilom
  • 1.vrsta: začni magic ring-om in vanj nasnuj 6 zank (6)
  • 2.vrsta: v vsako izmed 6 zank naredi dva SC (single crochet) (12 zank)
  • 3.vrsta: 1SC v prvo zanko in nato 2 SC v drugo zanko (ponavljaš do konca vrste - do markerja,kjer zaključiš z 2 SC) (18 zank)
  • 4.vrsta: 1 HDC (half double crochet) v prvo in drugo zanko, nato 2 HDC v tretjo zanko (ponavljaš do konca vrste - do markerja, kjer zaključiš z 2 HDC) (24 zank)
  • 5.vrsta: 1 HDC v prve tri zanke, nato 2 HDC v četrto zanko (ponavljaš do konca vrste - do markerja, kjer zaključiš z 2 HDC) (30 zank)
  • 6.vrsta: izdelaj dve verigi, 1 SC v naslednjo zanko, nadaljuj dokler ti ne ostane sedem zank do markerja
  • zaključi z SL ST (slip stitch) inpustimo dolgo nit, s pomočjo katere bomo uho prišili h glavi
  • s pomočjo igle oblikujemo uho in nadaljujemo z naslednjim ušesom
  • 1.vrsta: začni magic ring-om in vanj nasnuj 6 zank (6)
  • 2.vrsta: 1 SC v prvo zanko, nato 2 SC v naslednjo zanko ponavljaš do konca vrste - do markerja,kjer zaključiš z 2 SC (9 zank)
  • 3.vrsta: 1 SC v BLO (back loops)
  • 4-7.vrsta: 1 SC v vsako zanko
  • 8. vrsta: spojimo dve zanki skupaj (2tog) in nato 1 SC v naslednjih 7 zank (8 zank)
  • 9.vrsta: 1 SC v vsako zanko
  • 10.vrsta: spojimo dve zanki skupaj (2tog) in nato 1 SC v naslednjih 6 zank (7 zank)
  • 11.vrsta:1 SC v vsako zanko
  • 12.vrsta: spojimo dve zanki skupaj (2tog) in nato 1 SC v naslednjih 5 zank (6 zank)
  • 13-17.vrsta: 1 SC v vsako zanko
  • zaključi z SL ST (slip stitch) in pustimo dolgo nit, s pomočjo katere bomo prišili rilec na glavo
  • žičko oblikujemo in jo vstavimo v rilec ter zaključimo
6. Usta
  • 1.vrsta: začni z  verigo iz 6 zank (6); pustimo si daljšo nit, s pomočjo katere bomo usta zašili h glavi
  • 2.vrsta: naredi eno zanko in delo obrni, z 1 SC začni pri drugi zanki, nadaljuj z 2 SC v tretji zanki in vzorec ponavljaj do konca vrste (9 zank), končaj in pusti dolgo nit za pritrditev h glavi
7. Rep

S pomočjo video navodil sešijte vse dele skupaj ter dodajte nohte, usta, rilec in oči. Sama sem z končnim izdelkom res zadovoljna, saj sem se tega lotila prvič in je nastala res čudovita in edinstvena igrača. Končna velikost moje igračke je 29 cm, kar pa je odvisno od velikosti kvačke in debeline volne, ki jo boste za samo izdelavo uporabili. Želim vam veliko užitka ob ustvarjanju igračke, predvsem pa veselja, ki ga bodo otroci delili z vami ob vašem darilu.

*Navodila niso avtorska

CUPCAKES BREZ GLUTENA (DVA OKUSA)

$
0
0

Ta vikend sem preizkusila recept za brezglutenske mafine z gozdnimi sadeži, ki sem ga pred časom zasledila na youtube kanalu Cupcake Jemma in na podlagi tega recepta pripravila mini cupcakes z okusom gozdnih sadežev in kave oziroma tiramisuja.

V prvotnem receptu za mafine je v testo vmešan džem iz gozdnih sadežev. Recept me je navdušil, saj so mafini nadvse okusni, rahli, masleni in sočni. Skrbelo me je namreč, da bodo zaradi brezglutenske moke mafini sočni le prvih nekaj ur po peki, nato pa bodo postali suhi in drobljivi, vendar temu ni bilo tako. Na mafine sem nabrizgala mascarpone kremo, ki sem ji primešala žlico džema iz gozdnih sadežev. Krema iz mascaropone sira mi je všeč, saj le ta ni preveč izrazitega okusa in dovoli, da pride okusen biskvit do izraza. Preizkusila sem namreč tudi švicarsko masleno kremo z belo čokolado in džemom iz gozdnih sadežev, vendar je popolnoma prekrila okus biskvita, prav tako pa je bila v kombinaciji z biskvitom preveč sladka.

Ker so mi bili mafini tako zelo všeč, sem isti recept uporabila tudi za cupcakes s kavno karamelo in mascarpone kremo, pri čemer sem džem iz gozdnih sadežev izvzela iz recepta. Mafine sem napolnila s kavno karamelo, nato pa jih nabrizgala z mascarpone kremo. Takšni cupcakes so idealni za vse ljubitelje kave in tiramisuja. 

Podobno lahko osnovni recept za mafine in kremo prilagodimo po svojih željah in uporabimo različne dodatke, da dosežemo želene okuse. 


Osnovni recept za mafine:
(za okoli 30 mini mafinov oz. 12 mafinov običajne velikosti)

- 125 g brezglutenske moke (jaz uporabljam Schär Mix C moko)
- 1 žlička pecilnega praška brez glutena (jaz uporabljam dmBio pecilni prašek z vinskim kamnom)
- ščepec soli
- 1/4 žličke sode bikarbone
- 100 g sladkorja
- 125 g masla sobne temperature
- 2 jajci sobne temperature
- 1,5 žlice mleka

Osnovni recept za mascarpone kremo:

- 150 g mascarpone sira
- 2 žlici sladkorja v prahu
- 1 vanilijev sladkor

Džem iz gozdnih sadežev :
(za pripravo cupcakes z okusom gozdnih sadežev)

- 450 g zamrznjenih gozdnih sadežev (gozdne sadeže lahko nadomestimo z malinami, borovnicami, jagodami itd.)
- 100 g sladkorja

Kavna karamela:
(za pripravo cupcakes z okusom tiramisuja)

- 100 g smetane za stepanje
- 1 žlica instant kave
- 1/4 žličke vanilijevega ekstrakta
- 90 g sladkorja
- 55 ml vode


Postopek priprave cupcakes z gozdnimi sadeži:

1. Najprej pripravimo džem iz gozdnih sadežev:
i) Zamrznjene gozdne sadeže in sladkor stresemo v posodo, dobro premešamo in postavimo na ogenj.
ii) Kuhamo na zmernem ognju 25 - 35 minut. Džem je pripravljen, ko se gozdni sadeži dobro pokuhajo in postane zmes gosta. Odstavimo in ohladimo.

2. V vmesnem času lahko pripravimo maso za mafine:
i) Pečico vključimo na 170 stopinj Celzija in pekač za mafine obložimo s papirnatimi posodicami za mafine.
ii) Moko presejemo v posodo in ji dodamo ostale suhe sestavine (pecilni prašek, sodo bikarbono, sol, sladkor) ter dobro premešamo. Suhim sestavinam dodamo maslo in jajci (sobne temperature).
iii) Z električnim mešalnikom (najprej na nizki hitrosti, nato hitrost povečamo) zmešamo vse sestavine. Ko so vse sestavine dobro inkorporirane, primešamo še 1,5 žlice mleka. Mešamo tako dolgo, da se sladkor raztopi.
iv) V maso dodamo eno žlico džema iz gozdnih sadežev in ga le rahlo vmešamo v maso. Džema ne vmešamo tako, da v celoti prekrije maso, ampak le v delih, saj želimo dobiti mešanico mase za mafine in džema. O čem točno govorim, si oglejte v videu: KLIK!
v) Mešanico džema in mase za mafine z žličko prenesemo v papirčke za mafine. Najlažje je, če imamo dve žlički - z drugo si pomagamo, da maso postrgamo v papirček. Papirčke napolnimo nekje do treh četrtin, saj bo med peko masa še precej narasla.
vi) Postopek ponavljamo: žlico džema vmešamo v maso, maso pa v papirčke za mafine. Nadaljujemo, dokler ne napolnimo celotnega pekača za mafine.
vii) Pekač postavimo v ogreto pečico in pečemo približno 22 minut (to velja tako za mini kot za navadne mafine), dokler ni biskvit zlato rumene barve.
viii) Mafine odstranimo iz pekača in počakamo, da se ohladijo.

3. Nato pripravimo kremo:
i) Mascarpone sir stresemo v posodo in mu z električnim mešalnikom ali žlico vmešamo sladkor (najlažje je, če je ves sladkor zmlet, da se sladkorna zrnca ne čutijo oziroma da ni treba mešati tako dolgo, da se raztopijo). Primešamo še 2-3 žlice džema iz gozdnih sadežev.
ii) Kremo damo v dresirno vrečko s poljubnim nastavkom (jaz sem uporabila nastavek zaprta zvezda s premerom 8 mm).
iii) Ko so mafini popolnoma ohlajeni, nanje nabrizgamo kremo. 


Postopek priprave cupcakes z okusom tiramisuja:

1. Najprej pripravimo kavno karamelo (postopek priprave si lahko ogledate v videu: KLIK!):
i) Sladko smetano zlijemo v posodo, jo postavimo na štedilnik in segrevamo na zmernem ognju. Smetano odstavimo s štedilnika tik preden začne vreti (ko se začnejo delati prvi mehurčki). Nato primešamo eno žlico instant kave in četrt žličke vanilijevega ekstrakta (lahko tudi vanilije v prahu).
ii) V drugi posodi zmešamo sladkor in vodo, jo postavimo na štedilnik in segrevamo na zmernem ognju (vmes ne mešamo), dokler ne začne sladkor karamelizirati. Ko postane sladkor jantarjeve barve (to se zgodi po 5-10 minutah), posodo odstavimo z ognja.
iii) Nato zlijemo v karamelo smetano s kavo in mešamo toliko časa, dokler ni več mehurčkov. Morda se vam bo na začetku karamela nekoliko sprijela skupaj - le mešajte naprej in se bo lepo vmešala v smetano.
iv) Kavno karamelo ohladimo. Ko je ohlajena, jo damo v dresirno vrečko s poljubnim nastavkom (jaz sem uporabila kar okrogel nastavek s premerom 4 mm)

2. V vmesnem času lahko pripravimo maso za mafine:
i) Pečico vključimo na 170 stopinj Celzija in pekač za mafine obložimo s papirnatimi posodicami za mafine.
ii) Moko presejemo v posodo in ji dodamo ostale suhe sestavine (pecilni prašek, sodo bikarbono, sol, sladkor) ter dobro premešamo. Suhim sestavinam dodamo maslo in jajci (sobne temperature).
iii) Z električnim mešalnikom (najprej na nizki hitrosti, nato hitrost povečamo) zmešamo vse sestavine. Ko so vse sestavine dobro inkorporirane, primešamo še 1,5 žlice mleka. Mešamo tako dolgo, da se sladkor raztopi.
iv) Maso za mafine z žličko prenesemo v papirčke za mafine. Najlažje je, če imamo dve žlički - z drugo si pomagamo, da maso postrgamo v papirček. Papirčke napolnimo nekje do treh četrtin, saj bo med peko masa še precej narasla.
v) Pekač postavimo v ogreto pečico in pečemo približno 22 minut (to velja tako za mini kot za navadne mafine), dokler ni masa zlato rumene barve.
vi) Mafine odstranimo iz pekača in počakamo, da se ohladijo.

3. Nato pripravimo kremo:
i) Mascarpone sir stresemo v posodo in mu z električnim mešalnikom ali žlico vmešamo sladkor (najlažje je, če je ves sladkor zmlet, da se sladkorna zrnca ne čutijo oziroma da ni treba mešati tako dolgo, da se raztopijo).
ii) Kremo damo v dresirno vrečko s poljubnim nastavkom.

4. Priprava cupcakes:
i) V ohlajene mafine vbrizgamo kavno karamelo: nastavek potisnemo v sredino mafina, da nastane manjša luknjica in potisnemo kavno karamelo v luknjico.
ii) Nato na mafine nabrizgamo mascarpone kremo. Če želimo "tiramisu" videz, po kremi potrosimo še kakav.


Prijetno peko in sladkanje,



* Ta objava ni sponzorirana.

DIY PROJEKT: PRENOVA STENSKE URE

$
0
0
Na maturantskem plesu sestrične sem na srečelovu zadela uro:). Ker nad izgledom nisem bila navdušena, ure pa nisem želela zavreči, sem se odločila, da jo prenovim. Vse, kar sem potrebovala, je bila samolepilna folija, ki mi je ostala od prenove kuhinjskih vrat (tudi ta DIY projekt čaka na objavo:)) ter barvo za les, ki mi je ostala od prenove stolov. Tako sem enostavno in poceni prišla do novega izgleda stenske ure, ki že ima svoje mesto v kuhinji.



Potrebujemo:
- Samolepilno folijo (jaz sem uporabila samolepilno folijo d-c-fix v beli barvi, ki sem jo kupila v Bauhausu)
- Barvo za les (jaz sem uporabila Chalky Finish v mint barvi, ki sem jo kupila v trgovini Rayher)
- Škarje, čopič, olfa nož, washi tape ali zaščitni lepilni trak

Postopek izdelave:
1. Z zaščitnim lepilnim trakom razpolovimo površino ure. Lahko jo razpolovimo navpično, vodoravno ali poševno. Sama sem jo razdelila poševno (tako, kot da bi minutni kazalec kazal na 7.5 minute oziroma na 37.5 minute).
2. Prebarvamo polovico površine ure z barvo za les. Če želimo, da je površina bolj gladka, uporabimo tanjši čopič. Počakamo, da se barva posuši. Če en sloj ni dovolj prekriven, nanesemo dodaten sloj barve.
3. Izrežemo pravokoten kos samolepilne folije in jo nalepimo na uro. Nato vzamemo olfa nož in odstranimo odvečno folijo tako, da zarežemo v folijo in pod kotom približno 45 stopinj z nožem drsimo ob robu ure.
4. Če želimo, označimo na uri še 3, 6, 9 in 12 z ozkimi trakovi, ki jih izrežemo iz samolepilne folije. Ker potrebujemo trakove v beli in mint barvi, izrežemo kos samolepilne folije, ki ga prebarvamo z barvo za les. Počakamo, da se barva posuši.
5. Iz samolepilne folije izrežemo dva manjša pravokotna trakova v beli barvi in dva v mint barvi. Trakove nalepimo na uro na mesta, ki označujejo 12. uro, 3. uro, 6. uro in 9. uro.
6. Če želimo, prebarvamo tudi kazalce.
7. Uro obesimo.


* Ta objava ni sponzorirana.



BREZGLUTENSKI VANILIJEVI PIŠKOTI Z BELO ČOKOLADO

$
0
0
Ko sem pred časom iskala recept za brezglutenske maslene piškote za izrezovanje z modelčki, sem ugotovila, da na spletu ni veliko takšnih receptov. Nekaj receptov sem preizkusila, a so imeli piškoti ali preveč izrazit okus po koruzni moki ali preveč izrazit okus po pecilnem prašku. Nato sem preizkusila recept iz bloga NaredilaAna za vanilijeve piškote z navadno pšenično moko, ki sem ga priredila v brezglutensko različico in bila navdušena nad rezultatom. Piškote sem okrasila z belo čokolado, ki sem ji primešala jedilno barvo, da so piškoti dobili marmorni videz. Tako je vsak piškot poseben, bela čokolada pa da okusu piškotov piko na i. Z modelčki lahko izrežemo različne oblike, tokrat sem jih za velikonočne praznike pripravila v obliki velikonočnih pirhov.


Peka piškotov:

Potrebujemo:
- 110 g brezglutenske moke (jaz sem uporabila Schär moko Mix C)
- 2 vanilijeva pudinga brez glutena
- 2 vanilijeva sladkorja
- 1 vanilijev strok
 50 g sladkorja v prahu
-125 g masla sobne temperature
- 1 manjše jajce sobne temperature

Postopek priprave piškotov:

1. Zmešamo suhe sestavine (moko, puding, sladkor, vanilijev sladkor, postrgano seme vanilije).
2. Suhim sestavinam dodamo maslo ter razžvrkljano jajce in dobro premešamo. 
3. Vse sestavine dobro zgnetemo. Če je testo preveč mokro (če se lepi na prste), dodamo še moke. Testo se mora lepo oblikovati, sicer se bodo pri peki piškoti preveč razlezli in ne bodo ohranili oblike. 
4. Testo razdelimo na dva dela, ga ovijemo s folijo za živila in postavimo v hladilnik za pol ure.
5. Pečico vključimo na 180 stopinj Celzija. Pripravimo pekač, na katerega položimo peki papir. Če uporabljamo valjar, s katerim valjamo tudi testo iz navadne moke, ga oblečemo v folijo za živila, da testo ne pride v stik z glutenom. Lahko pa uporabimo tudi dve plasti peki papirja, med katera damo testo. Na ta način testo ne pride v stik z glutenom, hkrati pa se tako testo najlepše razvalja.
6. Del testa vzamemo iz hladilnika (ostalo testo pustimo v hladilniku, dokler ga ne potrebujemo) in ga med dvema peki papirjema razvaljamo na debelino 3 - 5 mm. 
7. Z modelčki izrežemo piškote poljubne oblike in piškote postavimo na pekač.
8. Pekač postavimo v pečico. Piškote pečemo 10 - 12 minut (da postanejo piškoti zlato rumene barve).
9. Počakamo, da se piškoti dobro ohladijo, šele nato jih pomočimo v belo čokolado, ki jo predhodno temperiramo.


Temperiranje bele čokolade:

Potrebujemo:
- 200 g bele čokolade
- kuhinjski termometer

1. Belo čokolado razrežemo na manjše (enakomerno velike) koščke. Koščki naj bodo dovolj majhni, sicer se ne bodo stopili, ko bo čokolada dosegla želeno temperaturo.
2. V posodo nalijemo vodo, jo postavimo na štedilnik in jo segrejemo do vretja. Nato ogenj na štedilniku zmanjšamo (na 1) in postavimo nad paro posodo s 150 g čokolade. Pazimo, da se posoda s čokolado ne dotika vode.
3. Čokolado segrevamo do 45 stopinj Celzija in stalno mešamo. Ko doseže želeno temperaturo, posodo s čokolado, ki se je medtem stopila, odstranimo s pare in ji primešamo 50 g čokolade v koščkih. Mešamo, da se koščki čokolade stopijo in da se čokolada ohladi na 25 - 26 stopinj Celzija (čokolada postane gosta).
4. Nato posodo s čokolado ponovno postavimo nad paro in segrevamo do 29 - 30 stopinj Celzija. Čokolada je pripravljena za okrasitev.

Okrasitev piškotov:

Potrebujemo:
- belo čokolado, segreto na 29 - 30 stopinj Celzija
- jedilno barvo (jaz uporabljam Wilton jedilne barve v gelu, v redu so tudi Dr. Oetker barve, ki jih je mogoče dobiti v vseh bolje založenih trgovinah)

1. Odvzamemo nekaj žlic bele čokolade in jo damo v manjšo posodo.
2. Zobotrebec pomočimo v jedilno barvo in jo na rahlo vmešamo v bele čokolado (le toliko, da narišemo z barvo nekaj "črt").
3. Zgornji del piškota pomočimo v belo čokolado. Ko čokolada prekrije piškot, ga vzamemo iz bele čokolade. Piškoti so lahko krhki, zato pazimo, da se ne zlomijo, ko jih vzamemo iz bele čokolade.
4. Ko smo barvo porabili, je z zobotrebcem dodamo več. Ko nam zmanjka bele čokolade, dodamo čokolado. Če se je čokolada medtem ohladila, posodo s čokolado za nekaj sekund ponovno damo nad paro, da doseže 29 - 30 stopinj Celzija, sicer je s čokolado težko delati.
5. Piškote polagamo na peki papir. Pustimo, da se bela čokolada strdi.


Prijetno ustvarjanje in sladkanje,




* Ta objava ni sponzorirana.

SLIVOV KOLAČ (PALEO, LCHF)

$
0
0
Narobe obrnjen kolač (tarte tatin) je sicer ponavadi jabolčni, vendar je odličen tudi z drugim sadjem (slive, breskve, ananas). Najraje ga pripravim kar v ponvi, v kateri na maslu podušim sadje, nato pa nanj zlijem testo in ko je pečeno, ga s pomočjo krožnika obrnem na glavo, tako da je sadje zgoraj.


Potrebujemo:
5 velikih jajc
400 g sadja 
60 g masla
30 g kokosove moke
žličko kvalitetnega vanilijevega ekstrakta
3+1 zvrhane žlice sladila (kokosov sladkor, med ali eritritol)
ščepec soli

1. Najprej pripravimo sadje. Če je potrebno, ga olupimo in izkoščičimo. Jaz sem uporabila zamrznjene polovice sliv. Jabolka ali breskve narežemo na krhlje. Tako očiščenega in pripravljenega sadja naj bo 400 g.
2. Maslo stopimo v ponvi.
3. Dodamo tri žlice izbranega sladila (npr. kokosovega sladkorja ali eritritola za LCHF) in sadje.
4. Če je sadje zamrznjeno, ga v ponvi kuhamo tako dolgo, da se odmrzne. Nato ga kuhamo približno 5 minut, toliko da odda malo soka, vendar še obdrži obliko. Enako velja, če uporabimo sveže sadje.  Odstavimo, da se ohladi.
5. Pečico vključimo na 180 °C.
6. Rumenjake ločimo od beljakov. Beljake stepemo v sneg in že med stepanjem dodamo 1 žlico sladila.
7. V sneg presejemo kokosovo moko, dodamo še ščepec soli in vanilijev ekstrakt ter rumenjake. Vse navedeno rahlo, z žlico, vmešamo v beljake. Zato, da beljaki čimbolj obdržijo rahlost, z mešanjem končamo čimprej, četudi se sem in tja vidi sneg.
8. Sadje enakomerno razporedimo po ponvi in nanj nadevamo beljakovo zmes, poravnamo in pečemo 20 minut oziroma tako dolgo, da biskvit rahlo porjavi.
9. Ko se kolač ohladi, nanj položimo krožnik in ga obrnemo na glavo, da je sadje zgoraj.


Viewing all 290 articles
Browse latest View live