Quantcast
Channel: RetroSpektiva Blog
Viewing all 290 articles
Browse latest View live

POLAROIDNE FOTOGRAFIJE #7 - POMLAD


PALEO/AIP/LCHF: BUČKINI ŠPAGETI Z MLADO ŠPINAČO, ŠPARGLJI IN BAZILIKO

$
0
0
Bučkini špageti z mlado čebulo, mlado špinačo, šparglji in prelivom iz sveže bazilike so idealna spomladanska jed. Lahko jih pripravimo kot samostojno jed, ali pa jim dodamo koščke lososa ali gambere, ki dajo jedi piko na i.


Recept za bučkine špagete sem pred časom zasledila na blogu Autoimmune Wellness, sama pa sem ga še malo priredila. Recept je super, saj je priprava enostavna, jed pa zdrava in primerna tako za ljudi, ki sledijo paleo, AIP ali LCHF dieti, kot tudi za vegetarijance in vegane (brez lososa/gamberov). Jed je odlična popestritev na piknikih, saj je okusna tako topla kot hladna, všeč pa je tudi tistim, ki niso ljubitelji zelenjave (preverjeno:)). 


Potrebujemo (za 2 osebi):
- 2-3 bučke
- 1 pest mlade špinače
- 1 pest bazilike
- 2 stroka česna
- 1 žlička limoninega soka
- 1 mlada čebula (zeleni del)
- 5 špargljev (oziroma po želji)
- olivno olje
- (poljubno) svež losos (1 file ali 1 kotlet) ali 125 g gamberov

Priprava bučkinih špagetov: Bučke operemo in narežemo na čim tanjše trakove (oziroma uporabimo spiralni rezalnik zelenjave), nasolimo in postavimo v cedilo za eno uro, da se zmehčajo in spustijo vodo. Nato bučke dobro ožamemo. V ponvi na maščobi (uporabimo mast, kokosovo olje, rafinirano olivno olje) bučke prepražimo (približno 3 minute), nato jih ponovno damo v cedilo, da odvečna tekočina odteče.

Priprava polivke: Baziliko, žlico olivnega olja, žličko limoninega soka in ščepec soli damo v blender in dobro zblendamo oziroma uporabimo palični mešalnik. 

Priprava zelenjave: Mlado čebulo (zeleni del) in šparglje narežemo na majhne kolobarje, česen sesekljamo. Operemo mlado špinačo.

Priprava lososa: File lososa nasolimo. V ponvi na maščobi na srednjem ognju popečemo file lososa (5-10 minut na vsaki strani). Pečen file lososa odstavimo, da se nekoliko ohladi, nato ga razrežemo na manjše koščke.
Priprava gamberov: V ponvi na maščobi na srednjem ognju popečemo gambere (3 - 5 minut). Med peko gambere tudi nasolimo. 

Priprava jedi: Na olivnem olju popečemo mlado čebulo in šparglje, dodamo česen, ko zadiši po česnu, dodamo bučke, mlado špinačo, prelijemo s polivko in dobro premešamo. Nato dodamo koščke lososa ali gambere in še enkrat premešamo. Dodamo baziliko in feta sir za okras.


Dober tek, 

JUŠNI CMOČKI BREZ GLUTENA

$
0
0
Nedelje ni brez goveje juhe. In goveje juhe ni brez zakuhe:). No ja, odkar ne jem glutena, juho resda največkrat jem kar čisto ali skupaj s korenjem, ki se je kuhal v juhi. Včasih pa pogrešam zakuho, ne toliko rezancev, kot pogrešam jušne cmočke. 

Pri nas doma cmočke ponavadi naredimo z jajci, maslom, kislo smetano, ščepcem soli in pšeničnim zdrobom. Ker sem želela narediti brezglutensko različico jušnih cmočkov, sem sprva pšenični zdrob nadomestila z belo polento brez glutena, vendar se je zmes preveč drobila in ni lepo obstala skupaj. Prvič, ko sem jih pripravljala, sem uporabila navadno polento in cmočke skuhala v vodi. Ko sem jih stresla na cedilo, je od cmočkov ostala le ena velika kepa, saj so bili cmočki preveč napojeni z vodo in niso obdržali oblike:). Poskusila sem več sestavin (odvisno od tega, kar sem imela doma) in ugotovila, da so cmočki najboljši z jajcem, maslom, belo polento brez glutena in moko brez glutena.  Lahko dodamo še kislo smetano, sama se mlečnim izdelkom izogibam, zato jo izpustim. Če nimamo bele polente, jo lahko zamenjamo z navadno, rumeno polento, lahko jih naredimo tudi samo z rumenjaki, vendar je v tem primeru potrebno uporabiti več masla, ali pa (še bolje) dodati kislo smetano, saj je sicer masa preveč suha. 


Potrebujemo (za 2 osebi):
- 20 g masla
- 1 jajce
- 30 g bele polente brez glutena (3 žlice)
- 20 g brezglutenske moke (2 žlici)
- (poljubno) 1 žlica kisle smetane
- ščepec soli

Priprava:
1. Maslo rahlo segrejemo v mikrovalovni pečici.
2. Ko maslo ni več vroče, vmešamo eno jajce (pazimo, da maslo ni prevroče, sicer bo jajce zakrknilo).
3. Dodamo sol, belo polento in brezglutensko moko in dobro premešamo. Dobimo gosto maso. Če je pregosta (je ni mogoče enostavno premešati), dodamo še malo masla ali žlico kisle smetane, če je preredka, dodamo več moke.
4. Juho segrejemo. Ko juha zavre, žličko pomočimo v juho, da se segreje, nato z žličko zajamemo maso in jo dajemo v juho. Žličko rahlo stresemo, da se masa odlepi od žličke.
(Če nismo prepričani, če je masa dovolj gosta, slana ipd. skuhamo 1 ali 2 cmočka, da jo preizkusimo.)
5. Ko cmočki priplavajo na površje juhe, jih kuhamo še približno 3 minute.


Prijetno in okusno nedeljsko kosilo:) in dober tek,



FUJI MINI INSTAX 90 NEO CLASSIC

$
0
0
Rojstni dan je odlična priložnost, da ljubi osebi podarimo darilo, s katerim bo lahko ustvarjala spomine svojega življenja in jih delila z ostalimi. Tako smo Evi iz našega bloga kupili polaroidni fotoaparat, katerega si je želela že leta. Blog bo tako pod zavihkom lomografija, dobil dodatno okrepitev, saj bo polaroidne fotografije objavila tudi Eva. 



Paketek simpatičnega, nekoliko starejšega, 90 Neo Classic, polaroidnega fotoaprata je Eva odprla na praznovanju in z njim posnela prve fotografije. Naj omenimo, da gre za fotoaprat, ki se že nekaj let postavlja v prve vrste med boljše srednjecenovne fotoaprate in ga večkrat primerjajo z novejšimi, bolj izpopolnjenimi polaroidnimi fotoaprati. Gre za bolj digitalizirano delovanje fotoaprata, saj uporablja  baterijo, katere so lahko ponovno polni, zaslon na katerem vidimo, katero možnost imamo vključeno, koliko je polna baterija in število posnetkov, ki nam jih je še ostalo. Tako se ponaša z možnostmi macro slikanja, slikanja pokrajine, skupinski in portret osebe, vključitev in izključitev bliskavice, slikanje s časovnim zamikom in z možnostjo osvetlitve fotografij. 

V zgornjem posnetku predstavljamo, kaj paket Fuji Mini Instax 90 Neo Classic vsebuje in nekaj osnovnih značilnosti fotoaprata, spodaj pa delimo prve fotografije, ki jih je Eva posnela na praznovanju svojega rojstnega dne.







MANGOVA TORTA Z JAGODAMI (BREZ GLUTENA, BREZ MLEKA)

$
0
0
Mangova torta z jagodami je lahka, poletna sladica, ki te osveži, ko je zunaj vroče. Okusna torta z jagodnim želejem in mangovo kremo ne vsebuje glutena in mlečnih izdelkov, zato je primerna za vse, ki se izogibajo glutenu in laktozi. Kljub temu, da ne vsebuje smetane, navadne moke in navadnega sladkorja, v okusu torte tega ni čutiti. Namesto navadnega sladkorja v torti uporabimo kokosov sladkor, namesto smetane pa kokosovo mleko, ki ga stepemo v smetano. Edina sestavina, s katero sem se pregrešila, je bela čokolada, saj sem uporabila kar navadno. Sama z belo čokolado namreč nimam težav, če pa se želite popolnoma izogniti mleku, lahko kupite belo čokolado brez mleka ali pa belo čokolado nadomestite s kokosovim mlekom in želatino. Prav tako lahko pripravite torto z navadnimi sestavinami - brezglutensko moko v receptu zamenjajte za navadno moko, kokosov sladkor za navaden sladkor in kokosovo mleko za smetano za stepanje. Recept je prirejen po receptu za mangovo torto z jagodami in rožmarinom iz knjige Torte in tortice avtorice Alenke Kodele.


Za biskvit potrebujemo:
- 4 jajca
- 70 g kokosovega sladkorja (ali navadnega sladkorja)
- 100 g brezglutenske moke, npr. Schär Patisserie (ali navadne moke)
- 40 g mandljeve moke

Za jagodni žele potrebujemo:
- 450 g jagod (od tega 120 g jagodnega pireja in 330 g na koščke narezanih jagod)
- 40 g kokosovega sladkorja (ali navadnega sladkorja)
- 4 liste želatine

Za mangovo kremo potrebujemo:
- 420 g mangovega pireja (2 sveža manga ali zamrznjen mango ali vložen mango)
- 50 g kokosovega sladkorja (ali navadnega sladkorja)
- 3-4 rumenjake (3 večje rumenjake ali 4 manjše rumenjake)
- 225 g bele čokolade
- 7 listov želatine
- 600 ml kokosovega mleka za stepanje (najboljši za stepanje je Aroy-D) ali smetane za stepanje
- (poljubno) vejica svežega rožmarina

Za preliv iz bele čokolade potrebujemo:
- 150 g bele čokolade


Priprava jagod:
1. Jagode operemo. 130 g jagod damo v blender ali jih spasiramo, da dobimo jagodni pire. Jagodni pire postavimo v hladilnik.
2. 320 g jagod narežemo na majhne koščke, jim primešamo sladkor in postavimo v hladilnik za 1 uro, da se sladkor raztopi in da spustijo vodo.

Priprava biskvita (dveh plasti):
1. Pečico vključimo na 200 stopinj Celzija. Pripravimo dva pekača, ki ju obložimo s peki papirjem in dva obroča za torto premera 22 cm, ki ju premažemo z maslom.
2. Stehtamo in pripravimo vse sestavine.
3. Ločimo beljake in rumenjake. Beljake z električnim mešalnikom rahlo premešamo, toliko da nastanejo mehurčki, nato primešamo kokosov sladkor. Stepamo, da dobimo čvrst sneg.
4. Snegu narahlo primešamo rumenjake.
5. Moki primešamo mandljevo moko in mešanico nato narahlo umešamo v maso. Najbolje je, da uporabimo sito, da se v masi ne pojavijo kepice. 
6. Maso razdelimo na dva dela in jo namažemo v obroča za torto. 
7. Pekača damo v pečico (vsakega posebej, enega za drugim) in biskvita pečemo 7 - 10 minut (do zlato rumene barve).
8. Ko sta biskvita pečena, odstranimo obroča in ju damo hladiti.

Priprava jagodnega želeja:
1. Koščke jagod in jagodni pire vzamemo iz hladilnika. Liste želatine namočimo v hladni vodi (približno 5 minut).
2. Tekočino, ki je nastala v posodi s koščki jagod, odcedimo v posodo, posodo postavimo na ogenj, da se segreje. Preden zavre, posodo odstavimo in primešamo namočene liste želatine (ki jih pred tem dobro ožamemo). Tekočino lahko segrejemo tudi v mikrovalovni pečici in ji primešamo ožete liste želatine.
3. Tekočino zlijemo v jagodni pire, dobro premešamo in pireju dodamo še koščke jagod. 
4. Spodnjo plast biskvita namestimo na podstavek za torto. Okoli biskvita tesno namestimo obroč in na biskvit zlijemo jagode.
5. Biskvit z jagodami postavimo v zamrzovalnik, da se želatina strdi.

Priprava mangove kreme:
1. Pripravimo mangov pire: če uporabimo svež mango, mango predhodno olupimo, mu odstranimo koščico in ga narežemo na koščke. Če uporabimo mango v konzervi, mu odlijemo tekočino in ga narežemo na koščke. Če uporabimo zamrznjen mango, ga predhodno postavimo iz zamrzovalnika, da se odtali in odlijemo odvečno tekočino. Mango zblendamo oziroma spasiramo v pire. 
2. Liste želatine namočimo v hladno vodo.
3. Belo čokolado stopimo nad soparo: v posodo nalijemo vodo, jo postavimo na štedilnik, da zavre. Nato ogenj ugasnemo in nad posodo postavimo posodo s koščki bele čokolade. Mešamo, da se čokolada stopi. Odstavimo iz posode s paro.
4. Mangovemu pireju primešamo kokosov sladkor in rumenjake ter z električnim mešalnikom dobro premešamo. 
5. Posodo postavimo na plin, dodamo (po želji) vejico rožmarina in na zmernem ognju kuhamo. Ves čas mešamo z električnim mešalnikom,da se krema ne prime na dno. 
6. Ko krema zavre, ogenj zmanjšamo in kremo na majhnem ognju ob stalnem mešanju kuhamo še 3 minute (da krema postane gosta). 
7. Posodo odstavimo iz ognja, jo pokrijemo in jo pustimo stati 10 minut (da rožmarin spusti aromo, če rožmarina ne uporabimo, lahko nadaljujemo na naslednji korak).
8. Odstranimo rožmarin in kremi primešamo ožete liste želatine ter stopljeno belo čokolado.
9. Počakamo, da se krema ohladi.
10. Stepemo kokosovo mleko, ki ga prej dobro ohladimo. Vsakega kokosovega mleka ni mogoče stepsti v smetano, zato priporočam, da uporabite kokosovo mleko v tetrapaku Aroy D, ki se preverjeno stepe v smetano.
11. Ko je kremo popolnoma ohlajena, vmešamo vanjo kokosovo smetano. 
12. Kremo razdelimo na dva dela. 
13. En del kreme prelijemo po jagodnem želeju in torto ponovno postavimo v zamrzovalnik, da se krema ohladi in strdi. Drugi del kreme prelijemo v dresirno vrečko z okroglim nastavkom.
14. Ko je krema na torti dovolj ohlajena, damo na torto še zgornji biskvit. Nato previdno odstranimo obroč in ga raztegnemo, da je med torto in obročem na vse strani torte 1 cm prostora (obroč razširimo na premer 24 cm). Prazen prostor napolnimo s kremo iz dresirne vrečke. Če kaj kreme ostane, jo nanesemo še na zgornji biskvit. Če je kreme premalo, obroč malo bolj stisnemo, da se krema prerazporedi in pokrije robove torte.
15. Torto postavimo v zamrzovalnik, da se krema dobro ohladi. Nato jo postavimo v hladilnik.

Priprava preliva iz bele čokolade:
1. Belo čokolado razrežemo na manjše (enakomerno velike) koščke. Koščki naj bodo dovolj majhni, sicer se ne bodo stopili, ko bo čokolada dosegla želeno temperaturo.
2. V posodo nalijemo vodo, jo postavimo na štedilnik in jo segrejemo do vretja. Nato ogenj na štedilniku zmanjšamo (na 1) in postavimo nad paro posodo s 115 g čokolade. Pazimo, da se posoda s čokolado ne dotika vode.
3. Čokolado segrevamo do 45 stopinj Celzija in stalno mešamo. Ko doseže želeno temperaturo, posodo s čokolado, ki se je medtem stopila, odstranimo s pare in ji primešamo 35 g čokolade v koščkih. Mešamo, da se koščki čokolade stopijo in da se čokolada ohladi na 25 - 26 stopinj Celzija (čokolada postane gosta).
4. Nato posodo s čokolado ponovno postavimo nad paro in segrevamo do 29 - 30 stopinj Celzija. Čokolada je pripravljena.
5. Torto prelijemo z belo čokolado. Ko se čokolada ohladi, odstranimo obroč in torto okrasimo.


Prijetno ustvarjanje in sladkanje,



* Ta objava ni sponzorirana.

DIY PROJEKT: JEDILNI PLASTELIN ZA OTROKE (BREZ GLUTENA)

$
0
0
Majhni otroci radi stiskajo, trgajo in gnetejo plastelin, čeprav so še premajhni, da bi iz njega kaj oblikovali. Seveda pa morajo tudi poskusiti, kakšnega okusa je. Ravno iz tega razloga je na kupljenem plastelinu označeno, da je primeren šele za otroke, ki so starejši od dveh let (ponekod celo 3+). Če plastelin naredimo sami, smo lahko brez strahu, da bi prišlo do alergične reakcije. Mi smo uporabili mešanico iz vode, olja, koruznega škroba in DM riževih kosmičev (Reisflocken). Uporabili smo tudi Wilton jedilne barve v gelu, ki jih lahko izpustimo ali pa nadomestimo z bolj naravnimi. Sledili smo temu receptu (klik), kjer je navedeno, da tako dolgo dodajamo riževe kosmiče, dokler se testo več ne lepi na roke. Ker recept vsebuje koruzni škrob, ki nase veže vlago, je bil čez nekaj ur plastelin popolnoma trd in neuporaben. Zato je najbolje, da umesimo mehko testo, ga pustimo počivati in šele nato dodamo barvo.


Potrebujemo:
- 60 g koruznega škroba brez glutena
- 60 g riževih kosmičev
- 80 g hladne vode
- 3 žlice olja brez okusa
- poljubno: različne jedilne barve v gelu ali kurkuma v prahu

Postopek priprave:
Če želimo jedilne barve nadomestiti z bolj naravno različico, najprej segrejemo vodo in vmešamo žličko kurkume v prahu. Vodo pred uporabo ohladimo.

1. Zmešamo škrob in riževo kašico.
2. Dodamo hladno vodo in 2 žlici olja.
3. Testo gnetemo z rokami približno 5 minut, tako da kosmiči niso več vidni.
4. Testo naj eno uro počiva, da vpije vodo in pridobi na konsistenci.
5. Testo ponovno pregnetemo, če je preveč mokro in se lepi na prste, dodamo kosmiče in ponovno pregnetemo.
6. Testo razdelimo na več delov in v vsakega vgnetemo jedilno barvo.

Po uporabi testo navlažimo z vodo in premažemo z oljem ter zavijemo v prozorno folijo, da se ne izsuši. Najbolje, da ga hranimo v neprodušno zaprti posodi. Postavimo ga na hladno mesto, vendar ne v hladilnik. Pred ponovno uporabo ga pregledamo, ali je še enakega vonja in brez nečistoč.





MINI PAVLOVE Z MASKARPONEJEVO KREMO, ČOKOLADO IN KARAMELIZIRANIMI LEŠNIKI

$
0
0
Pavlova je nebeško dobra sladica, s hrustljavo in nežno zunanjostjo iz beljaka ter mehko in kremasto notranjostjo, ki se kar stopi v ustih. Poleg tega ne vsebuje glutena, zato je primerna za vse tiste, ki se mu izogibajo. 

Pripravila sem mini različico pavlove, s kremo iz mascarpone sira in smetane, okrašeno s čokolado in karameliziranimi mandlji in lešniki. Sama sem uporabila belo čokolado za kuhanje z aromo kave ter že pripravljene pražene, mlete in karamelizirane mandlje in lešnike.

Mini pavlove so super, saj jih lahko poješ z enim ugrizom, ker pa so tako majhne, krema hitro stopi beljake, ki postanejo mehki in niso več hrustljavi. Zato je najbolje, da jih napolnimo tik pred postrežbo. Beljakova gnezdeca lahko sicer pripravimo že prej, vendar jih moramo shraniti v nepredušni posodi. V nasprotnem primeru nase vežejo vlago iz zraka in postanejo mehka in lepljiva. 


Za beljakova gnezdeca potrebujemo (za približno 30 mini pavlov, premera 3 cm):
- 3 beljake (90 g) sobne temperature
- 100 g sladkorja
- 2 žlički gustina
- 2 žlički limone ali kisa
- ščepec soli

Za kremo potrebujemo: 
- 250 g ohlajenega mascarpone sira
- 120 g ohlajene smetane za stepanje 
- 20 g sladkorja v prahu
- 1 žličko vanilijevega ekstrakta

Za okrasitev potrebujemo:
- 120 g čokolade (sama sem uporabila Nestle Cafe čokolado, ki sem jo kupila v Leclercu) 
- 1 pest karameliziranih mandljev in lešnikov ali krokant (sama sem kupila Tablier Blanc Pralin v Leclercu)

Priprava beljakovih gnezdec:
1. Pečico vključimo na 130 stopinj Celzija, na način ventilacije. Pripravimo dva pekača, ki ju obložimo s peki papirjem.
2. Stehtamo in pripravimo vse potrebne sestavine. Rumenjake in beljake ločimo, gustin vmešamo v sladkor, pripravimo limono oziroma kis ter sol.
3. V posodo stresemo beljake, limono oziroma kis in sol. Z električnim mešalnikom začnemo mešati beljake, najprej na minimalni hitrosti, ko se začne delati pena, pa z visoko hitrostjo. Ko je beljak penast, mu začnemo dodajati sladkor, žlico po žlico.
4. Stepamo približno 5 minut, da se sladkor raztopi in da dobimo čvrst sneg.
5. Sneg lahko nanesemo na peki papir na dva načina: z žličko naredimo kupček premera 3 cm in na sredini naredimo luknjico za kremo (video prikaz: KLIK!); ali damo sneg v dresirno vrečko s poljubnim nastavkom (sama sem uporabila nastavek zaprta zvezda s premerom 8 mm) in naredimo beljakova gnezdeca premera 3 cm (video prikaz: KLIK!) ter z žličko poglobimo luknjice za kremo.
6. Beljakova gnezdeca postavimo v pečico in jih pečemo 1 uro. Beljakova gnezdeca med peko postanejo rahlo karamelne barve. Pečico ugasnemo in gnezdeca pustimo v pečici, dokler se pečica ne ohladi. Najbolje je, da beljakova gnezdeca pripravimo večer pred postrežbo, da se čez noč pečica ohladi in jih zjutraj prestavimo v posodo, ki jo zapremo s pokrovom. 

Priprava kreme:
1. Stehtamo potrebne sestavine in vse stresemo v posodo.
2. Z električnim mešalnikom sestavine dobro premešamo (najprej na najmanjši hitrosti, potem hitrost postopoma povečujemo), da postane krema povezana in trdna. Pazimo, da kreme preveč ne stepemo. Če se nam zgodi, da jo preveč stepemo, vmešamo vanjo še nekaj žlic smetane in kremo na najnižji hitrosti ponovno stepemo.
Smetane za stepanje ni potrebno predhodno stepsti. Takšna krema je primerna tudi za vroče dni, saj z mascarpone kremo smetano stabiliziramo in postane bolj odporna na visoke temperature. Kremo lahko pripravimo vnaprej in jo do postrežbe hranimo v hladilniku.

Priprava čokolade:
1. V posodo nalijemo vodo, jo postavimo na štedilnik in jo segrejemo do vretja. Nato ogenj na štedilniku zmanjšamo (na 1) in postavimo nad paro posodo s koščki čokolade. Pazimo, da se posoda s čokolado ne dotika vode.
2. Čokolado segrevamo dokler se ne stopi in stalno mešamo. Ko se stopi, jo odstranimo s pare.
3. Čokolado nekoliko ohladimo, nato pa jo damo v dresirno vrečko, ki ji odrežemo spodnji kot (čimmanj, da lahko čokolado lepo nanesemo).

Priprava pavlov:
1. Kremo damo v dresirno vrečko s poljubnim nastavkom (sama sem uporabila nastavek zaprta zvezda premera 8 mm).
2. Na dno beljakovih gnezdec potrosimo karamelizirane oreščke.
2. Vdolbinice beljakovih gnezdec napolnimo s kremo, na kremo nanesemo čokolado in potrosimo s karameliziranimi lešniki.
3. Čimprej postrežemo, da beljakova gnezdeca ne postanejo preveč mehka. 


Prijetno sladkanje in uživanje v božanskih okusih vam želim, 




* Ta objava ni sponzorirana.

DIY PROJEKT: TIHA KNJIGA (QUIET BOOK) ZA OTROKE

$
0
0

Najlepša darila so ročno izdelana darila. Zato sem se ob rojstvu nečaka odločila, da mu nekaj sešijem. Nečakinji sem ob rojstvu podarila ročno sešito odejico (postopek izdelave si lahko ogledate tu: KLIK!), nečaku pa sem prav tako želela podariti nekaj iz blaga. Odločila sem se za izdelavo tihe knjige (quiet book), tj. interaktivne knjigice iz blaga, ki je namenjena najmlajšim.

Izdelave knjigice sem se lotila kljub zavedanju, da šivanje ni moja najmočnejša točka (pred tem je bilo moje šivanje omejeno na nekaj preprostih šivov s šivalnim strojem):). Izdelava je tako trajala precej dlje časa, kot sem sprva mislila, sem se pa med šivanjem knjigice ogromno naučila, tudi tako, da sem morala marsikateri del razparati in ga ponovno zašiti:). Tako je bil to odličen projekt, da sem se dodobra spoznala s šivalnim strojem. Končen rezultat si lahko ogledate na spodnjem videu. 



Več o osnovah šivanja si lahko preberete tu: KLIK!

Ideje za posamezne strani knjigice sem dobila na spletu, kjer sem našla tudi nekaj podrobnih video tutorialov za izdelavo. Za nekaj strani sicer tutoriala ni bilo, a sem si pomagala s fotografijami že izdelanih knjigic in jih malo prilagodila po svoje. Ker so postopki izdelave zelo dolgi, sem se odločila, da podrobnega postopka tokrat ne opišem. Bom pa delila povezave do strani, kjer sem črpala inspiracijo ter povezave do tutorialov ter materiale, ki sem jih uporabila (in kje sem jih kupila).

Knjigica ima vključno s platnicami in naslovnico deset strani. Posamezne strani so velikosti 14 cm x 14 cm (zgledovala sem se po Ikeini tihi knjigici Leka), platnice, na katere je prišita knjigica pa so velikosti 17 cm x 18 cm. Za večje platnice sem se odločila zato, ker nekateri deli knjigice (npr. slončkov rilček) gledajo ven iz knjigice. Na vse podlage sem z likalnikom pritrdila tudi medvlogo, ki nekoliko utrdi bombažne podloge. 


Platnice


Potrebujemo:
- dve vrsti blaga
- medvlogo

Izrezala sem dva kosa blaga v mint barvi velikosti 36 cm x 20 cm ter dva kosa blaga z vzorcem velikosti 10 cm x 10 cm. 
Na sredino enega kosa blaga z vzorcem sem našila ježka (na lice) na drugi kos blaga pa sem narisala srček. Nato sem ju položila skupaj, lice na lice in pošila po zarisanem srčku (5 cm roba sem pustila nezašitega, da sem srček nato lahko obrnila). Ostanek blaga sem odrezala in srček obrnila na pravo stran. Nato sem ga napolnila s polnilom in do konca zašila. 
Na oba kosa blaga v mint barvi (na notranjo stran) sem z likalnikom pritrdila medvlogo. En kos blaga v barvi minta sem prepognila na pol in označila sredino polovice. Nato sem na označeno mesto našila drugo polovico ježka. Oba kosa blaga v mint barvi sem položila skupaj, lice na lice in pošila po robovih. Enega od krajših robov nisem pošila, dokler nisem naslovnice obrnila na pravo stran.  


Prva stran z napisom


Potrebujemo:
- poplin bombaž z medvlogo

V Photoshopu sem napisala ime nečaka, izbrala velikost in pisavo (izbrala sem Sacramento Regular) ter ime natisnila. Na papir z imenom sem položila blago ter ju položila na okno, da sem s svinčnikom ime prerisala na blago. Nato sem s prejo po postopku, prikazanem v videu TU!, zvezla ime.


Fotoaparat


Potrebujemo:
- poplin bombaž z medvlogo
- gumb
- filc 0.8 - 1 mm (v modri, sivi, črni in beli barvi)
- poljuben trak


Iz modrega filca sem izrezala pravokotnik velikosti 12 cm x 2 cm in nanj (na desno stran) našila pravokotnik velikosti 2cm x 1 cm (kukalo). Na levo stran sem našila pravokotnik velikosti 1 cm x 2 cm (sprožilec). Iz črnega filca sem izrezala pravokotnik velikosti 12 cm x 9 cm in nanj prišila modro blago. Nato sem na sredini črnega filca izrezala krog, na levo stran (ob luknji) prišila ježka velikosti 2 cm x 1 cm ter na sredino spodaj prišila košček prepognjenega črnega filca v velikosti 1 cm x 2 cm.
Nato sem izrezala dva kroga premera 5 cm v modri barvi, en krog premera 3,5 cm v beli barvi in srček v sivi barvi. Najprej sem srček našila na bel krog, nato sem našila bel krog na moder krog. Na drug moder krog sem prišila ježka (na rob). Med modra kroga sem dala elastiko dolžine 1 cm in kroga zašila skupaj.
V črni filc sem na desni strani (ob luknji) naredila 2 cm zarezo, vanjo vstavila elastiko ter dobro pošila s cik cak šivi. Na zgornji levi rob fotoaparata sem našila gumb ter trak.
Izdelala sem še okvir za fotografijo. Iz belega filca sem izrezala pravokonik velikosti 11 cm x 6,5 cm ter iz sredine izrezala pravokotnik velikosti 9 cm x 5 cm, tako da sem dobila bel okvir. Izrezala sem še PVC folijo velikosti 11 cm x 6,5 cm in jo našila na desni rob belega okvirja. Vse skupaj sem našila na bombažno podlago. Levi rob sem pustila nezašit, da lahko v okvir vstavimo (polaroidno) fotografijo.  
Nad okvir sem nato našila še fotoaparat, tako da sem zgornji rob fotoaparata prišila na bombažno podlago.


Sovice in zvezdice, ki svetijo v temi


Potrebujemo:
- poplin bombaž z medvlogo za podlago
- zvezdice, ki se svetijo v temi (kupila sem jih v Müllerju)
- filc 0.8 - 1 mm (rjave, oranžne, bele, črne barve)
- poplin bombaž za krila

Za izdelavo strani z zvezdicami sem našla video tutorial, ki lepo prikaže postopek izdelave: KLIK!.
Za izdelavo sove in sovice ter debla sem uporabila naslednjo predlogo: KLIK!

Izdelava sove in sovice je bila precej zamudna, saj je potrebno izrezati kar nekaj koščkov filca in vse prišiti skupaj. Ker so nekateri koščki zelo majhni, jih moramo sešiti ročno. Vrstni red šivanja ni tako pomemben. Sama sem najprej izdelala sovo - oči sem prišila na siv filc, nato sem prišila kljunček, trebušček, ki sem ga napolnila s polnilom in nogice. Nato sem izdelala krila (tako, da sem izrezala dva kosa blaga velikosti 6 cm x 4 cm, ju položila lice na lice, na enega narisala krilo iz predloge in po zarisanem pošila ter odrezala odvečno blago. Blaga nisem zašila v celoti, da sem lahko blago obrnila na pravo stran ter krilo napolnila s polnilom (šele nato sem krilo zašila v celoti)). Sovo sem (brez kril) prišila na podlago, kamor sem predhodno prišila deblo.
Iz filca v različnih barvah sem nato izrezala še dele za sovico in jih zašila skupaj. Nato sem sovico prišila na podlago, poleg sove. nato sem prišila še krila sove, tako da desno krilo pokriva sovico.



Slonček


Potrebujemo:
- poplin bombaž z medvlogo za podlago
- poplin bombaž za rilec in uho slona
- filc 0,8 - 1 mm (sive barve)
- elastiko
- sivo zadrgo
- poliester polnilo
- gumbe oči
- "squeker"

Za izdelavo strani s slončkom sem sledila video tutorialu, ki podrobno prikaže postopek izdelave: KLIK! 


Telefon


Potrebujemo:
- poplin bombaž z medvlogo za podlago
- poplin bombaž za slušalko
- poliester polnilo
- filc 0,8 - 1 mm (v sivi in beli barvi)
- elastiko za lase za telefonski kabel
- črn sukanec za številke
- ježek trak

Tutorial za izdelavo telefona sem našla na blogu Theread riding hood: KLIK!


Mucek


Potrebujemo:
- poplin bombaž z medvlogo za podlago
- filc 0,8 - 1 mm (sive, rjave, bele barve)
- flomaster za tekstil (črne in rjave barve)
- magnetki
- črna elastična vrvica (1mm)

Postopek izdelave si lahko ogledate v video tutorialu: KLIK!


Sestavljanje knjigice



Posamezne strani knjigice zložimo skupaj, v želenem vrstnem redu. Nato po dve strani zložimo skupaj (kot prikazano zgoraj (1),  npr. prvo in zadnjo stran), ju položimo eno na drugo (lice na lice), in pošijemo po levem (oziroma desnem) robu. Tako dobimo štiri kose blaga. Dva in dva kosa sešijemo skupaj (kot je prikazano zgoraj (2)), tako da dva kosa blaga položimo enega na drugega, lice na lice, pošijemo po vseh robovih, razen po enem, obrnemo na pravilno stran in pošijemo še zadnji rob. Tako dobimo dva kosa blaga, ki ju položimo na naslovnico v pravilnem vrstnem redu in pošijemo po sredini, kot je prikazano zgoraj (3).



Kako vam je všeč končni izdelek?




* Ta objava ni sponzorirana.

AIP/PALEO/VEGANSKA PINA COLADA TORTA (BREZ JAJC, MOKE, MLEKA)

$
0
0
Pina colada tortica, ki ne vsebuje moke, mleka, oreščkov, navadnega sladkorja in jajc, ima sočen biskvit, koščke svežega ananasa in nežno kokosovo kremo. Je osvežilna in poletna - kot koktejl pina colada - in zato odlična v teh vročih dneh.

V biskvitu smo namesto moke uporabili kokosovo moko (fino in grobo mleto), saj brez kokosa v pina colada tortici ne gre. Namesto jajc smo pripravili "želatinasto jajce", ki vsebuje želatino oz. agar agar in limonin sok, dodali pa smo tudi jabolčno čežano, ki je prav tako substitut za jajca, poleg tega pa da biskvitu sočnost, sladkost in lepo rumeno barvo. Sestavine za biskvit so nekoliko nenavadne, končni rezultat pa je zelo okusen. Recept za biskvit sem našla na blogu Autoimmune Wellness, ki sem ga nato nekoliko priredila. Namesto mlečnih izdelkov (smetane) smo v kremi uporabili kokosovo mleko. Ker je mogoče kokosovo mleko stepsti v smetano, dobimo nežno in okusno kremo. Za piko na i smo torti dodali ananas in bel rum, ki sta glavni sestavini koktejla pina colada.


(Za torto premera 22 cm)

Za jabolčno čežano potrebujemo:
- 3 jabolka (zlati delišes)
- 1 žlica limoninega soka
- 1 žlica vode

Za biskvit potrebujemo:
- 200 g jabolčne čežane
- 90 g kokosovega olja (ali gheeja)
- 80 g javorjevega sirupa (ali medu)
- pol žličke sode bikarbone
- ščepec soli
- "želatinasto jajce": 1,5 žlice želatine (oz. agar agar), 1,5 žlice limoninega soka, 1,5 žlice hladne vode

Za kremo potrebujemo:
- 600 ml ohlajenega kokosovega mleka (najboljši za stepanje je Aroy-D)
- 6 lističev želatine (oz. agar agar)
- 70 g kokosovega sladkorja
- 3 žlice belega ruma

- 250 g svežega ananasa
- 2 žlici medu
- 1 žlica belega ruma

Za ananasov žele potrebujemo:
- 3 liste želatine
- 250 g ananasa
- 30 g kokosovega sladkorja


Priprava jabolčne čežane:
1. Jabolka operemo, olupimo in narežemo na manjše koščke.
2. Koščke jabolk postavimo v posodo in jim primešamo limonin sok ter vodo.
3. Posodo postavimo na štedilnik, jo pokrijemo in jabolka na srednjem ognju kuhamo 10 minut. Nato odstranimo pokrovko in kuhamo še 5 minut.
4. Jabolčno čežano pred uporabo ohladimo.

Priprava biskvita:
1. Pečico vključimo na 180 stopinj Celzija. Pripravimo dva pekača, ki ju obložimo s peki papirjem.
1. Pripravimo "želatinasto jajce": želatino, limonin sok in vodo zmešamo skupaj in pustimo, da želatina nabrekne.
2. V posodi zmešamo mokre sestavine (razen želatine) in grobo kokosovo moko.
3. Suhe sestavine zmešamo in jih presejemo k mokrim sestavinam.
4. Nad soparo ali v mikrovalovni pečici segrejemo želatino tako, da se vsa zrnca raztopijo. Pazimo, da nam želatina ne zavre.
5. Želatino primešamo ostalim sestavinam.
6. Maso namažemo na peki papir v dva kroga s premeroma 22 cm. Pečemo približno 10 minut, da postane biskvit zlato rumene barve.
7. Ko je biskvit pečen, ga vzamemo iz pečice in ga ohladimo.

Priprava ananasa:
1. Ananas olupimo in ga narežemo na majhne kocke. 
2. Ananas stresemo v posodo, mu dodamo med in bel rum, dobro premešamo in postavimo na štedilnik. 
3. Ananas na srednjem ognju kuhamo 5 minut, nato ga ohladimo.
Opomba: uporabimo lahko le ananas, brez dodatka medu in ruma (ni nujno, da ga pokuhamo).

Priprava kreme:
1. Liste želatine namočimo v hladni vodi.
2. Polovico (300 ml) kokosovega mleka, ki ga prej dobro ohladimo, stepemo v kokosovo smetano. Vsakega kokosovega mleka ni mogoče stepsti v smetano, zato priporočam, da uporabite kokosovo mleko v tetrapaku Aroy D, ki se preverjeno stepe v smetano. Stepeno kokosovo smetano postavimo v hladilnik.
3. Preostalih 300 ml kokosovega mleka skupaj s kokosovim sladkorjem zavremo in kuhamo 5 minut na majhnem ognju, da počasi vre. 
4. Kokosovo mleko odstavimo z ognja in mu primešamo ožete liste želatine ter bel rum. Dobro premešamo, da se želatina raztopi. 
5. Posodo s kokosovim mlekom postavimo v hladno vodo in kokosovo mleko ob mešanju ohladimo.
6. Ohlajenemu kokosovemu mleku narahlo vmešamo kokosovo smetano. 

Priprava ananasovega želeja:
Opomba: Ananasov žele pripravimo šele v zadnjem koraku, ko smo torto že sestavili in se je krema strdila. 
1. Ananas olupimo, ga narežemo na kocke in ga v blenderju ali s paličnim mešalnikom zmiksamo v pire.
2. Liste želatine namočimo v hladni vodi. 
3. Ananasov pire stresemo v posodo, dodamo kokosov sladkor in posodo postavimo na štedilnik. Ko ananasov pire zavre, zmanjšamo ogenj in na zmernem ognju (da ananas še rahlo vre) kuhamo 5 minut. 
4. Posodo odstavimo z ognja in ananasovemu pireju primešamo ožeto želatino. 
Opomba: Za pripravo ananasovega želeja moramo ananas obvezno pokuhati. V nasprotnem primeru se želatina ne bo strdila, kar se je zgodilo meni:).

Sestavljanje torte:
1. V obroč za torto premera 22 cm damo prvo plast biskvita. 
2. Na biskvit nadevamo polovico kokosove kreme. 
3. Po kokosovi kremi potresemo koščke ananasa, ki jih narahlo potisnemo v kremo. 
4. Nato damo v obroč drugo plast biskvita in preostalo kokosovo kremo. Torto postavimo v zamrzovalnik, da se krema strdi.
5. Pripravimo ananasov žele in ga prelijemo po kokosovi kremi. Postavimo v hladilnik, da se ananasov žele strdi. 
6. Ko se torta strdi, ji previdno odstranimo obroč. Torta je pripravljena za postrežbo. 


Veliko užitkov pri peki in sladkanju,





* ta objava ni sponzorirana.

DOMAČ SIRUP IZ MELISE IN POPROVE METE

$
0
0

Naš vrt  je zelo produktiven in poln zelenjave, v njem pa se najde tudi ogromno zelišč, ki so pripravljene na predelavo in pripravo različnih vsebin za ozimnico. Večino poprove mete in melise bomo pobrali in posušili za čajne mešanice v prihodnjih suhih dneh, preostalo pa smo danes predelali v dve vrsti osvežujočih poletnih sirupov, ki nas bodo krepili tako v poletnih kot tudi v zimskih dneh (če bo seveda kaj ostalo do takrat). Sama sem se odločila, da bom vsakega pripravila iz 3 litrov vode, saj menim, da bo za naše uživanje sladkih pijač to dovolj. 

Za pripravo sirupa iz melise/poprove mete potrebujemo:
  • 3l vode
  • 1,5kg sladkorja 
  • 100g melise/poprove mete
  • 30g Citronske kisline
  • 1,5 limone

Navodila za pripravo:
V loncu sem segrela 3l vode in malo pred vretjem dodala 1,5kg sladkorja ter mešala dokler se sladkor ni popolnoma raztopil. V večini receptov sem zasledila, da na 1l vode damo 1kg sladkorja. Kljub temu, da sladkor v tem receptu služi kot konzervans za obstojnost, sem sama uporabila razmerje vode in sladkorja 1:0,5 in upam, da bo to dovolj, da sirup obstoji čez zimo. Povprašajte me čez par mesecev :) Na vrtu sem nabrala šopek melise/poprove mete, jo oprala in kar z stebli vred narezala. Ožela sem limono ter počakala, da se zgoraj kuhana mešanica vode in sladkorja ohladi do mlačnega. V lonec sem nato dodala narezana zelišča, sok limone in citronsko kislino, ga pokrila z pokrovom in pustila 24 ur, da se zgodi čarovnija. Po dnevu namakanja sem skoz cedilo sirup prelila (dobro sem ožela tudi namočeno meliso/poprovo meto) v drug lonec in nato s pomočjo lija napolnila steklenice. Te sem nato zložila v velik lonec in jih prelila z vrelo vodo za še večjo obstojnost sirupa in pustila skozi noč, da so se steklenice z sirupom počasi ohladile. Kar ni šlo v steklenice sem dala v manjše steklene kozarce, katere bomo praznili v prihodnjih dneh. 


Tako kot ta sirup, naj bo tudi vaše prihajajoče poletje osvežujoče in sladko.

POLAROIDNE FOTOGRAFIJE #8 - VODA

$
0
0
Piknik ob Velenjskem jezeru.
Odkrivanje zalivov in zalivčkov rta Kamenjak.
Sprehod ob Zbiljskem jezeru.
Poletje je!










NARAVNO PRŠILO PROTI KOMARJEM IN KLOPOM

$
0
0

V poletnih dneh preživljamo veliko časa v naravi. Zaradi vročine se zadržujemo predvsem na travnikih in robovih gozdov, saj nam ti nudijo tisto pravo senco, ki nas hladi in omogoča naše preživetje (: V preteklem mesecu sem ob sprehodih na sebi našla že kar nekaj klopov, prav tako pa so si me privoščili tudi komarji. Na kožo ne želim nanašati umetnih pripravkov, katerih sestavin ne poznam in le te ne prihajajo iz narave. Ob iskanju naravnega pršila proti komarjem in klopom sem na spletu naletela na recept, katerega sem preizkusila in ga danes delim z vami. Prav presrečna sem bila, ko sem ugotovila, da me skoraj vse sestavine za pršilo čakajo na vrtu, samo pravilno jih morem zmešati skupaj. 

Za pripravo naravnega pršila proti komarjem in klopom potrebujemo:
  • 10 cvetov sivke
  • 6 vejic melise
  • 2 vejici rožmarina
  • Pol limone
  • Eterična olja cca. 5kapljic (sivka,citrusi...)
  • 4dcl vode
    Navodila za pripravo:
    Sprehodiš se skozi vrt in tam nabereš sivko, meliso in rožmarin. Na krhlje narežeš pol limone in daš vse sestavine v lonec. Vsebino preliješ z 4dcl vode in mešanico zavreš. Po parih minutah vretja ugasneš plin, lonec pokriješ z pokrovom in pustiš 24ur, da zelišča in limona v vodo spustijo svoje učinkovine in arome. Naslednji dan vsebino lonca precediš skozi cedilo ter dodaš 5 kapljic eteričnega olja. Sama sem dodala eterično olje limonske trave in sivke. Raztopino sem razdelila na dva dela, pri katerem sem polovico pršila pustila brez eteričnih olj, saj ga bom uporabljala za zaščito pri dojenčku. Vsebino nato preliješ v steklene posodice s pršilko in jih do uporabe hraniš v hladilniku.


    Pršila zaradi deževnih dni še nismo v polnosti sprobali, držimo pa pesti, da bo le ta dovolj, da nas ubrani pred srbenjem (:.

    JOGURTOVA TORTA Z VIŠNJAMI IN BRESKVAMI (BREZ GLUTENA)

    $
    0
    0


    Minilo je že nekaj let, odkar sem nazadnje jedla pecivo z jogurtovo kremo in višnjami (ki je znano tudi pod imenom rdeča kapica), ki smo ga doma včasih (poleg pijane neveste:)) pogosto pripravljali ob praznovanjih in posebnih priložnostih. 
    Prejšnji vikend sem ga ponovno spekla (po predlogu Mihe:)), tokrat v obliki torte in v brezglutenski različici. Ker pa sem imela doma premalo vloženih višenj in ker jih je v trgovini (v soboto ob osmih zvečer:)) zmanjkalo, sem se odločila, da primanjkljaj višenj nadomestim z vloženimi breskvami, ki sem jih našla v trgovini. Tako je nastala jogurtova torta z višnjami in breskvami, ki je lahka, sočna in osvežilna, idealna za vroče poletne dni. Tudi zato, ker je priprava hitra in enostavna in ne zahteva, da pol dneva preživimo v kuhinji. Pa še sestavine so take, da jih lahko vedno najdemo v domačem hladilniku in shrambi. Potrebujemo namreč le jajca, sladkor, moko, limono, jogurt, sladko smetano, želatino in vloženo sadje.Spodaj delim recept, ki sem ga našla v maminem zvezku receptov:). 



    Za torto premera 24 cm potrebujemo:

    Biskvit
    - 4 jajca
    - 100 g moke (jaz sem uporabila brezglutensko, Schär Mix C Patisserie)
    - 90 g sladkorja
    - 1 vanilijev sladkor
    - 1 žlica limone

    Krema
    - 540 g navadnega jogurta s 3,2% m.m. (3 jogurte)
    - sok 1 limone
    - 100 g sladkorja (oziroma po okusu)
    - 250 ml sladke smetane 
    - 6 listov želatine

    Sadje 
    - 400 g vloženega sadja (1 kozarec višnjevega ali breskovega kompota ali drugega vloženega sadja) 

    Preliv
    - 300 ml soka (od kompota)
    - 8 listov želatine

    Priprava biskvita:
    1. Pečico vključimo na 180 stopinj Celzija. Pripravimo pekač, ki ga obložimo s peki papirjem in nanj postavimo 24 cm obroč za torte, ki ga premažemo z maslom.
     2. Jajca, sladkor in vanilijev sladkor z električnim mešalnikom mešamo 8 - 10 minut, da masa naraste na trikratni volumen in se sladkor popolnoma raztopi.
    3. Zmesi primešamo limonin sok. Postopoma vmešamo še presejano moko.
    4. Maso zlijemo v obroč, obroč postavimo v ogreto pečico in pečemo 20 - 25 minut, da postane biskvit zlato rumene barve.
    5. Biskvit vzamemo iz pečice in pustimo, da se ohladi.

    Priprava sadja:
    1. Višnje razpolovimo, breskve narežemo na manjše koščke. Soka ne zavržemo, saj ga uporabimo za preliv.

    Priprava kreme:
    1. Liste želatine namočimo v hladni vodi (vsaj 5 minut).
    2. Jogurtu primešamo sladkor, da se sladkor raztopi. Če je krema premalo sladka, dodamo še 1 - 2 žlici sladkorja (krema je lahko malo bolj sladka, saj ji kasneje primešamo še nesladkano stepeno sladko smetano).
    3. Stepemo sladko smetano.
    4. Ožete liste želatine raztopimo v mikrovalovni pečici (pazimo, da jih predolgo ne segrevamo; jaz sem jih dala v mikrovalovno pečico le za 15 sekund) ali nad soparo.
    5. Želatino nato primešamo jogurtu. Dobro premešamo, da se želatina porazdeli po celotni kremi.
    6. Jogurtu nato narahlo primešamo še stepeno sladko smetano. 

    Sestava torte:
    1. Ohlajen biskvit postavimo na podstavek za torte in okoli njega tesno namestimo obroč.
    2. Po biskvitu razporedimo koščke sadja in biskvit napojimo z nekaj žlicami soka (ne preveč, ker je biskvit že sam po sebi dovolj sočen). Jaz sem sadje razporedila tako, da sem na eno polovico dala višnje, na drugo polovico pa breskve.
    3. Biskvit s sadjem prelijemo z jogurtovo kremo.
    4. Torto postavimo v hladilnik ali zamrzovalnik, da se krema dobro ohladi in strdi (jaz sem jo v hladilniku pustila dve uri).
    5. Nato pripravimo preliv. 

    Priprava preliva:
    1. Liste želatine namočimo v hladni vodi (vsaj 5 minut).
    2. Pripravimo 300 ml soka kompota. 
    3. Ožete liste želatine raztopimo v mikrovalovni pečici ali nad soparo.
    4. Želatino primešamo soku.
    5. Nato sok počasi zlijemo na torto.

    6. Torto postavimo v hladilnik, da se želatina strdi. Jaz sem torto pripravila zvečer in jo v hladilniku pustila čez noč (za vsak slučaj, da se ne bi navzela neprijetnih vonjav iz hladilnika, sem okoli obroča na tesno povila folijo za živila).
    7. Torto po želji okrasimo. Jaz sem jo okrasila s smetano ter s svežimi višnjami in nektarinami.
    8. Torto do postrežbe hranimo v hladilniku, saj je torta najboljša hladna.


    Želim vam, da bi v peki torte uživali & da bi bil končni rezultat božanskega okusa:),




    * Ta objava ni sponzorirana.


    DIY PROJEKT: KVAČKANI UHANI

    $
    0
    0

    Obožujem poletje v vseh njegovih odtenkih in vsa tista barvna oblačila, ki jih bom počasi potegnila iz zadnjega dela omare. Sama sem velika ljubiteljica uhanov in med spoznavanjem s kvačkami sem naletela na kar nekaj idej za kvačkane uhane. Od takrat sem jih naredila že ogromno, z vami pa bom delila navodila za izdelavo mojih najljubših, ki jih imam že skoraj v vsaki barvi. Same izdelave se lahko loti vsak začetnik, saj je zelo preprosta in zahteva samo nekaj osnovnih prijemov kvačk. Za pomoč ti v povezavi prilagam video s pomočjo katerga sem tudi sama izdelala prvi par.

    Za izdelavo kvačkanih uhanov potrebujemo:
    • Prejico za kvačkanje (barva in debelina po želji)
    • Kvačka velikosti 2mm (za debelejšo/tanjšo prejo se velikost prilagodi).
    • Škarje
    • Igla z velikim ušesom
    • Osnova za viseče uhane

     Navodila za izdelavo:
    1. krog: izdelaj magic ring in vanj nasnuj 12 single crochet (v nadaljevanju SC). Z vrvico zategni krog in krog med sabo poveži z slip stich-om (v nadaljevanju SS) v drugo verigo 
    2. krog: nasnuj 2 verigi, ki predstavljata double crochet (v nadaljevanju DC) in nato še eno verigo, ter se premakni v naslednji prostor. V vsakem prostoru izdelaj 1 DC ter To ponavljaj do konca kroga (12x) in nato poveži krog z SS. 
    3. krog: z SS se premakni v prvi prazen prostor in naredi 2 verigi (prvi DC) in nato še dva double crochet-ja (v nadaljevanju DC) tako, da imaš v tem prostoru 3 DC. Dodaj dve verigi in se pomakni v naslednji prazen prostor. To ponavljaj do konca kroga (12x) in nato poveži krog z SS. 
    4. krog: z SS se pomakni v prvi prazen prostor, naredi en SC, nanj dodaj 3 verige in se pomakni v naslednji prostor. To ponovi še dvakrat tako, da imaš na koncu 3 loke z tremi verigami. V nadaljevanju ponovi postopek 3x, le da tokrat nasnuješ 5 verig (se pravi 3 loki po 5 verig). Nasnuj 3 verige in se pomakni v naslednji prostor, v katerega nasnuj 3 half double crochet (v nadaljevanju HDC) in nato še 2 DC v istem prostoru. Na zadnji DC nasnuj 3 verige in se pomakni v naslednji prostor, ki bo zrcalna slika prejšnjega. Izdelaj 2 DC, nato 3 HDC in na zadnji HDC nasnuj 3 verige ter se pomakni v naslednji prostor. Tu začni z SC in nanj nasnuj 5 verig. To ponovi 3x,dokler na prideš do prve trojne verige, ki si jo izdelala na začetku tretjega kroga. Krog zaključi z SS v prvem SC prve trojne verige.
    Tako je tvoj uhan končan, sedaj le še všiješ odvečne vrvice in nanj nastaviš osnovo za viseče uhane. Sama jih pred nošenjem še polikam in jih s tem poravnam.

    Upam, da ti je uspelo in si s končnim izdelkom zadovoljna. V primeru, da ti kvačkanje ni blizu, so ti pa uhančki vseeno všeč in bi jih nosila mi piši na naš naslov (lahko ti jih izdelam po tvojih željah v različnih barvah in oblikah).

    Naj te ne bo sram izstopati in pobarvati svojega obraza z novimi uhani.





    DOMAČ SLADOLED Z NUTELLO (BREZ STROJČKA)

    $
    0
    0
    Vsi, ki vam je v zamrzovalniku ravnokar zmanjkalo sladoleda, imate težave z laktozo ali glutenom (in je zato vaša izbira sladoledov omejena) ali pa le želite pripraviti domač sladoled, pa doma nimate strojčka za sladoled, berite dalje:). Z vami delimo nadvse enostaven in okusen recept za kremast sladoled iz le treh sestavin - smetane, nutelle in karameliziranih oreščkov.

    P.S.: Ekipa RetroSpektive se z današnjo objavo odpravlja na dopust. Vračamo se septembra;).


    Potrebujemo (za 4 osebe oz. 8 kepic sladoleda):
    - 200 ml smetane za stepanje (jaz sem uporabila smetano brez laktoze)
    - 3 žlice oz. 80 g nutelle
    - 3 žlice mleka oziroma smetane za stepanje 
    - 2 žlici  karameliziranih mandljev in lešnikov ali krokant (sama sem kupila Tablier Blanc Pralin v Leclercu)
    - za okrasitev (poljubno): temna čokolada, karamelizirani mandlji in lešniki

    Postopek priprave sladoleda:
    1. Sladko smetano zlijemo v visoko posodo in jo z električnim mešalnikom mešamo tako dolgo, da smetana postane rahlo stepena (ne sme biti preveč stepena, saj moramo vanjo vmešati še nutello).
    2. Nutelli dodamo mleko in dobro premešamo, da so mleko inkorporira v nutello. Na ta način nutello lažje vmešamo v smetano.
    3. Nutello dodamo smetani in dobro premešamo z električnim mešalnikom. Poskusimo, kakšna je krema. Če nutelle ni dovolj, je po okusu dodamo še malo. Nato z žlico vmešamo še karamelizirane mandlje in lešnike ali krokant.
    4. Masa za sladoled je pripravljena. Posodo s sladoledom postavimo v zamrzovalnik.
    5. Sladoled v prvih štirih urah večkrat premešamo. Jaz sem ga na začetku mešala na vsake pol ure (trikrat), potem pa na vsako uro (dvakrat). Premešala sem ga na hitro, toliko da sem sladoled na stranicah, ki je bil že bolj zamrznjen, vmešala v preostali sladoled. Nisem pa se zelo striktno držala ure, to sem naredila, ko sem se spomnila oziroma sem imela čas:). 
    6. Ko je sladoled zamrznjen, ga lahko postrežemo: sladoled 5 do 10 minut pred postrežbo vzamemo iz zamrzovalnika. Sladoled je najlažje postreči tako, da žlico za sladoled namočimo v vročo vodo. Tako gre sladoled lažje iz žlice.
    7. Po želji lahko sladoledu dodamo še stopljeno čokolado (nekaj koščkov čokolade stopimo nad soparo oz. v mikrovalovni pečici, nato jo z žlico nanesemo na sladoled) in potrosimo karamelizirane oreščke.


    Sladke & nepozabne počitnice vam želim, 



    KONEC POLETJA & NOVI ZAČETKI

    $
    0
    0
    September je čas za nove začetke. Ko se iz počasnega in sproščenega poletnega tempa vrnemo v vsakodnevno rutino. Upamo, da je del vaše rutine tudi branje Retrospektive, ki se prav tako vrača s počitnikovanja. Z novimi idejami in objavami. Ker se nam je v poletnem času nabralo nekaj sezonskih objav, bo septembra na blogu pestro - z dvema objavama na teden - ob ponedeljkih in ob četrtkih.


    Tako poletnega premora nismo izkoristili le za počivanje, ampak tudi za pripravo novih vsebin in funkcionalnosti bloga. Glavno spremembo boste opazili pri receptih, ki sedaj vsebujejo avtomatski pretvornik količin. Sedaj boste lahko količine sestavin prilagajali glede na velikost vašega pekača, obroča za torte ali število porcij. Super, kajne?

    Kako pretvornik deluje, lahko preizkusite na spodnjem receptu za palačinke:)

    Za palačink potrebujemo:
    - 250 g moke
    - 3 jajca
    - 0,5 l mleka
    - 1 vrečka vanilijevega sladkora
    - ščepec soli

    V okvirček napišete želeno količino in pretvornik vam avtomatično pretvori količine sestavin.  Če želite ponastaviti količine v prvotno stanje (tako, kot smo količine zapisali mi), le osvežite stran. Pretvornik količin je še posebej priročen, ko želimo pretvoriti količine za okrogle obroče za torte in za pravokotne pekače, ko se računanje nekoliko zakomplicira:).


    Odprti smo tudi za vaše predloge, česa si želite na našem blogu, lahko v komentarjih ali pa na mail (retrospektiva.blog(at)gmail.com).

    Se beremo že ta četrtek,

    SONCE UJETO V KAPLJICAH MORJA

    $
    0
    0
    Vročina poletja se preveša v jesen, nežen septembra je že z nami, mi pa v srcih še vedno nosimo toplino poletnih dni. Tudi letos smo del poletja preživeli na morju, ki je bilo manj adrenalinsko v primerjavi z lanskim, vendar zato nič manj avanturistično. Prvo družinsko morje je bilo zelo pestro, polno valovanja, sončnih žarkov in prijetne sence dreves. Za vas smo ujeli nekaj trenutkov in jih sestavili v spodnji video.

    Upamo, da tudi vas spomini na poletje grejejo na prehodu v jesenske dni.

    PALEO/LCHF: BUČKINA LAZANJA

    $
    0
    0
    Mislim, da ne poznam človeka, ki ne bi imel rad lazanje, italijanske jedi, ki združuje testenine, mleto meso in bešamel v popolno kombinacijo. Tokrat smo pripravili malo drugačno različico te jedi, ki je primerna za vse, ki se izogibate glutenu, ogljikovim hidratom ali pa imate le na vrtu veliko bučk in iščete načine, kako jih porabiti:). Priprava ni zahtevna, končni rezultat pa je res božanski. Lahko jo ponudite kot samostojno jed ali pa zraven postrežete še pečen krompir.


    Za pekač velikosti cm x cm potrebujemo:

    - 700 g bučk
    - 2 korena
    - 1 manjša čebula
    - 300 g svežega paradižnika (lahko uporabite tudi paradižnikovo mezgo)
    - 500 g mletega mesa
    - 30 g parmezana (oz. po okusu)
    - 75 g mocarele (oziroma po okusu)
    - začimbe (jaz sem uporabila svež drobnjak in baziliko), sol, poper

    "Bešamel"
    - 250 g smetane za kuhanje (jaz sem uporabila kokosovo mleko, ki sem ga zmešala z vodo)
    - 2 jajci
    - ščepec soli, poper
    - (poljubno) začimbe (npr. sveža bazilika, origano itd.)

    Priprava bučk 
    1. Bučke operemo in jih narežemo na tanke rezine (bučk ne olupimo). Sama jih narežem s pomočjo rezalnika za sir, saj jih tako narežem najbolj enostavno in enakomerno. 
    2. Nato rezine bučk posolimo in pustimo pol ure do ene ure, da se zmehčajo in spustijo vodo. 
    3. Tekočino odlijemo in bučke ožamemo, kolikor jih lahko (lahko jih tudi popečemo v pečici, da se znebimo odvečne tekočine, sama ta korak izpustim).

    Priprava mesa
    1. Čebulo nasekljamo. Korenje narežemo na majhne koščke. Pripravimo začimbe (sama sem sesekljala pest sveže bazilike in drobnjka).
    2. V ponvi na maščobi prepražimo čebulo in korenje. Dodamo še žličko soli, poper in začimbe.
    3. Ko je čebula prepražena, dodamo mleto meso.
    4. V vmesnem času olupimo paradižnik in ga narežemo na majhne koščke. Nato ga dodamo mesu.
    5. Meso kuhamo tako dolgo, da se pokuha. Poskusimo, če je masa dovolj slana in začinjena.

    Priprava "bešamela"
    1. Jajca razžvrkljamo, dodamo smetano za kuhanje (ali kokosovo mleko), ščepec soli in popra (lahko tudi muškatni orešček) in dobro premešamo. Vmešamo lahko tudi začimbe (npr. origano, baziliko itd.)

    Sestavljanje lazanje
    1. Pečico vključimo na 200 stopinj Celzija.
    2. Pekač naoljimo.
    3. Na dno pekača položimo prvo plast bučk, da prekrijejo dno.
    4. Na bučke damo polovico mesa. Polijemo z nekaj žlicami bešamela (le toliko, da prekrije meso) in potrosimo s polovico parmezana. Če se mlečnim izdelkom izogibamo, parmezana ne uporabimo.
    5. Nato meso pokrijemo z drugo plastjo bučk, dodamo drugo polovico mesa, nekaj žlic bešamela  in parmezan.
    6. Meso prekrijemo s preostankom bučk ter po bučkah prelijemo bešamel. Dodamo še mocarelo (po želji).
    7. Lazanjo postavimo v pečico za 20 - 25 minut.
    8. Ko je lazanja pečena, jo postavimo iz pečice. Nato jo pokrijemo in pustimo še 15 minut, da se ohladi in da se okusi bolje prepletejo. Dlje časa jo pustimo stati, boljša je:) (meni je najboljša naslednji dan). Ker bučke med peko spustijo nekaj tekočine, je sprva v lazanji veliko tekočine, ko pa jo pustimo stati se tekočina vpije v lazanjo.
     9. Postrežemo samostojno ali s pečenim krompirjem.

    Dober tek,

    NAMAZ IZ SONČNIČNIH SEMEN

    $
    0
    0

    V izobilju poletne zelenjave je potrebno biti včasih izviren, da najdeš kaj vse bi pasalo zraven. Sama imam zraven zelo rada kruh in različne namaze. Najbolj okusni so mi namazi iz različnih semen ali žit. Na spletu je takšnih receptov malo morje, tokrat pa z vami delim zmagovalca letošnjega poletja. Miha pravi, da mu ima namaz okus po suhi salami, kar je precej dobro za nas, ki mesa ne uživamo. (:

    Za pripravo namaza iz sončničnih semen potrebujemo:
    • 100g namočenih sončničnih semen
    • 1dl oljčnega olja (oziroma po želji)
    • 1 strok česna (lahko več, odvisno od velikosti stroka)
    • peteršilj (ali katera druga zelišča po okusu)
    • sol (po okusu) 

    Vse sestavine damo v blender ali pa uporabimo palični mešalnik ter jih do želene gostote in mazljivosti zmiksamo. Sama včasih dodam tudi malo vode in uporabim malo manj olja, je pa v tem primeru potrebno namaz pojesti nekoliko prej, saj je zaradi vode hitreje pokvarljiv. Sama imam namaz v hladilniku tudi do 5dni, dlje pa mu še ni uspelo preživeti. (: Zraven se super prileže sveža paprika in česnjev paradižnik, uporabila pa sem ga tudi že v omaki za testenine, ki so bile božanske. 


    Naj vam tekne (:


      BUČKINE TORTILJE // BUČKIN PLOŠČATI KRUH S PARMEZANOM

      $
      0
      0
      Ko sem pred časom iskala recept za tortilje iz bučk, sem na blogu Low carb maven naletela na recept za tortilje iz bučk, parmezana in mandljeve moke. Recept sem nekoliko prilagodila in namesto mandljeve moke uporabila kar brezglutensko moko. Nad rezultatom sem bila navdušena, saj so bučkine tortilje res okusne, poleg tega pa se ne lomijo in se jih da prepogniti. Recept je vsestransko uporaben, sama sem ga uporabila za več različnih namenov, tudi za pripravo pice. Odličen je tudi kot samostojna jed (meni najljubša varianta:)), zraven pa se super priležejo tudi različne omake (salsa, guacamole, kisla smetana ipd.).


      Za pekač velikosti cm x cm potrebujemo:

      - 650 g bučk
      - 2 jajci
      - 150 g brezglutenske moke (ali navadne moke)
      - 30 g parmezana
      - ščepec soli, poper, začimbe 

      Postopek priprave:
      1. Bučke operemo in jih  naribamo. Naribane bučke damo v cedilo, dobro jih nasolimo in jih pustimo stati pol ure do eno uro, da spustijo tekočino.
      2. Nato bučke karseda dobro ožamemo.
      3. Pečico vključimo na 200 stopinj Celzija. Pripravimo pekač, ki ga obložimo s peki papirjem.
      4. Jajca razžvekljamo in jim dodamo ožete naribane bučke. Primešamo še parmezan in moko. Po želji lahko dodamo še poper in začimbe (npr. origano / drobnjak / baziliko / ipd.). Sama mase ponavadi dodatno ne solim, saj je že parmezan dovolj slan, če že, dodam ščepec soli. 
      5. Maso z žlico namažemo na peki papir. Če želimo iz mase narediti tortilje ali testo za pico, maso namažemo v okroglo obliko karseda na tanko (v tem primeru bomo morda potrebovali več pekačev). Če želimo iz mase narediti bučkin ploščati kruh, maso razmažemo po celotnem pekaču (lahko tudi bolj na debelo).
      6. Pekač postavimo v pečico in pečemo 20 - 25 minut oziroma do zlato rumene barve.


      Naj vam tekne,
      Viewing all 290 articles
      Browse latest View live