Quantcast
Channel: RetroSpektiva Blog
Viewing all 290 articles
Browse latest View live

IDEJE ZA PRAZNIČNO OBDAROVANJE 💡

$
0
0
Kot vsako leto tudi letošnje ni nič drugačno in kot bi mignil je nastopil preljubi december. Zanj je značilno da je zavit v tople nogavice, srečevanja z ljubimi osebami, lučke in darila. V družinskem krogu smo se dogovorili, da bo darila nosil Miklavž, saj je tak naš, avtohton mož (članek na to temo si lahko preberete tukaj). V svoji šiviljski vnemi sem želela vsakemu izdelati nekaj uporabnega in hkrati doma narejenega (no, sedaj vrjetno že veste, da pri obdarovanju vedno stremim k tem lastnostim). Kmalu sem prišla do res super uporabnih in dokaj preprostih idej, katere so navdušile tako mene, kot tudi tiste, ki so jih prejeli v dar. Darila so se med posamezniki malo razlikovala, "embalaža" pa je bila pri večini ista.



Osnova je bila nakupovana vrečka iz blaga v kateri so se skrivala razna mini darilca. Vrečko sem naredila po navodilih v videu, uporabila pa sem bombažno blago. Največ časa mi je vzelo izdelovanje aplikacij (navodila za izdelavo si lahko pogledaš v tem videu), samo sestavljanje vrečke pa je bilo dokaj hitro. Vsi so prav rako dobili tri vrečke iz starih zaves (navodila za izdelavo) , ki so bile v treh različnih velikostih (za uporabo pri nakupu različnih vrst in količin sadja ali zelenjave), znotraj vsake pa se je skrivala neka malenkost. Vsebino vrečk sva napolnila z kavo, črno čokolado, mandarinami, ajdovo moko, medom, nogavicami, vstopnicami za koncert, darilnim bonom za obisk toplic ali kina... Seveda vsakomur različno glede na interese.

Mala čebelica Mia je dobila pravi mali nahrbtnik (navodila za izdelavo) v katerem so se prav tako skrivale mandarine, doma zašite hlače z božičnimi vzorci in kuhinjski pripomočki za njeno mini kuhinjo.


Vem, da je odločitev kdaj in koliko obdarovanj bo znotraj posamezne družine pri vsaki družini drugačna zato upam, da vam bodo moje ideje v korist pri izdelavi lastnih daril za Božička ali Dedka Mraza.

Seveda pa se ne pozabimo v zaključku leta umiriti, globoko zadihati in se uzreti kaj vse se nam je v tem letu pripetilo in pripomoglo k naši rasti. Najlepša darila, ki jih lahko ljubim osebam podarimo so še vedno druženje, toplina in ljubezen.


Veliko ustvarjalne žilice vam želim.


PRAZNIČNI DIY: VOŠČILNICE

$
0
0
Leto je spet naokoli in tudi letos smo se lotili izdelave lastnih voščilnic. Eva je našla čudovito idejo, jaz pa sem izdelke za voščilnice skvačkala. Ideja je zelo preprosta in praznična. Idejo za izdelavo sva našli tukaj, od treh idej pa sem se odločila izdelati le adventni venček, saj je bil narejen najhitreje in je njegova izdelava primerna tudi za tiste, ki se s kvačkanjem srečujete prvič. Najprej sem po navodilih izdelala adventni venček, vendar sem našla način, ki mi je bolj ustrezal in še pospešil izdelavo, saj smo letos poslali kar veliko voščilnic. No, če sem čisto iskrena, smo jih odposlali šele danes, saj nas je, tako kot ponavadi, čas znova prehitel. (:




Za izdelavo voščilnic z adventnim venčkom potrebuješ:
  • kvačka (velikost izberi glede na debelino sukanca, jaz sem uporabila velikost 4)
  • sukanec ali volna zelene barve
  • sukanec rdeče barve
  • pištolo za vroče lepljenje
  • papir in ovojnico za voščilo (midva sva jih kupila v Rayer-ju zelo ugodno)
  • pisalo za voščilo

Navodila za izdelavo adventnega venčka in voščinice:
  • izdelaj magic ring in vanj nasuj 20 DC (double crochet)
  • poveži krog z SS (slip stich)
  • zaveži volno, sukanec
  • skozi dve zanki venčka napelji rdeč sukanec in naredi mašnico
  • adventni venček s pomočjo pištole za vroče lepljenje nalepi na voščilnico, vanjo zapiši lepe želje in le te še pravočasno pošlji do tebi ljubih ljudi

Mi smo v naše voščilnice zapisali tako:

Naj vas prazniki ovijejo v ljubezen, 
nežnost in mir. 
Dovolite si počitka, 
globokega dihanja in 
nabiranja moči in poguma 
za vse izzive, ki jih prinaša 
leto, ki prihaja.

 Dovolite si biti. in biti. 
Srčno 2019


Naše ideje za izdelavo voščilnic iz preteklih let lahko najdete na naslednjih povezavah:
voščilnice 2013 (skupaj s predlogi, kaj napisati v voščilnice)

Z vami pa delimo še video, v katerem smo z malim pomočnikom skupaj postavljali smrečico. Naše zgoraj zapisano voščilo pa gre tudi vam, našim bralcem. 



Naj vam bo pri srcu toplo. <3 


ŠESTI ROJSTNI DAN RETROSPEKTIVE

$
0
0
Retrospektiva praznuje že šesti rojstni dan! 

Ko smo se pred dobrimi šestimi leti začeli poigravati z idejo o bloganju in smo iskali ime za naš blog, je rekel Miha, da moramo izbrati ime, ki nam bo še dolgo všeč, saj naš blog ne bo deloval le nekaj mesecev, ampak precej dlje, vsaj leto ali dve. Takrat sta se nam zdeli dve leti noro dolgo obdobje, sedaj pa, kdo bi si mislil, pišemo in ustvarjamo že šest let :).

Blog se je v teh nekaj letih vsebinsko nekoliko predrugačil, še vedno pa objavljamo tisto, kar radi počnemo: kuhamo, potujemo, fotografiramo in ustvarjamo. Retrospektiva je zbirka vsega tistega, kar si želimo zapomniti sami, hkrati pa deliti vse to, kar smo se mi naučili, tudi z vami. Upamo, da vas z novimi vsebinami pritegnemo tudi v sedmem letu ustvarjanja :).

Mihovo leto pozitivnih sprememb

Kot vsako leto se bomo v tej objavi ozrli na preteklo leto delovanja in si ogledali nekaj statističnih podatkov. V šestih letih smo napisali 485 objav, od tega 42 objav v preteklem letu. Tudi letos smo se poskusili držati cilja - nova objava vsak ponedeljek - kar nam je večino časa (ne pa vedno:)) uspevalo. Eva je napisala 24 objav, pri čemer je bila najbolj brana objava Diy projekt: sveče iz odpadnega olja, Kristina jih je napisala 12 z najbolj brano Naravno ognjičevo kremo, Miha je napisal 4, pri čemer je bila najbolj obiskana Lomo'instant square (combo), Špela pa 2 objavi. Njena objava Slivov kolač (paleo, LCHF) je bila tudi najbolj brana objava preteklega leta.

Špelino pestro leto

Najbolj brana objava pretekih šestih let je bila sicer objava Moja paleo izkušnja: nasveti za začetnike, v preteklem letu pa so si bralci največkrat ogledali objave Domača mast in ocvirkiTedenski paleo jedilnik in Seznam paleo receptov. Zanimivo je, da so po vseh teh letih paleo obarvane teme še vedno najbolj obiskane.

Tudi v letošnjem letu smo uživali v snemanju videov, objavili smo šest videoposnetkov, ki si jih lahko ogledate na našem Youtube kanalu: KLIK! Najbolj gledan video letošnjega leta je bil Lomo'Insrant Square Combo - Unboxing / short review, naš najljubši pa je bil video Sonce ujeto v kapljicah morja. Najbolj gledan video preteklih šestih let je sicer, presenetljivo, video Uporaba origami žabice :).

Kristinino čudovito leto

Besedne zveze, ki so bralce najpogosteje pripeljale do našega bloga so paleo dieta, paleo recepti, breskova pita in mandljeva moka. Najzanimivejše besedne zveze preteklega leta, ki so pripeljale bralce do našega bloga, so carska zelenjava, govor maturantom, kisla torta in snežne kepe :)

Evino leto v sliki

Hvala vsem, ki nas spremljate - tistim, ki ste tu prvič in tistim, ki nas spremljate že od začetka. Pokukate lahko tudi na naš Instagram, Facebook in Twitter. Veseli bomo tudi vaših komentarjev :).



NOV PROSTOR, NOVI ZAČETKI

$
0
0

Prvi mesec novega leta se je odvil, mi pa smo aktivno skočili vanj. Z Miho sva si v mesecu decembru vzela čas za sanjanje in zbiranje idej ter želja, ki jih želiva realizirati v letošnjem letu. Zadala sva si visoke cilje in sanjava o "velikih stvareh", hkrati pa dopuščava, da se stvari odvijajo v naravnih ritmih, saj je to pri življenju z malim otrokom nujno potrebno. Naša družina bo v letošnjem letu stremela k temu, da bomo na čim več področjih postali samooskrbni in trajnostni v našem načinu življenja, ter v tem duhu vzgajala tudi najinega otroka. Z Miho sva na našem prostoru začela ustvarjati že dve jeseni nazaj, ko sva prvič pripeljala svež gnoj, ki ga že od takrat kompostirava in bo letos končno prišel na nastajajoč vrt. Tisto jesen sva prav tako posadila nekaj lesk, sadik malin in vinske trte. V lanskem letu sva prostor skozi celo leto kosila, z odkosom pa zastirala površino na kateri bo letos zrastel vrt. Prav tako sva lansko poletje postavila rastlinjak, ki že zelo dobro služi svojemu namenu in nam ponujam hrano v teh zimskih mesecih. V jeseni sva začela z sadovnjakom in posadila kar nekaj sadnih dreves in grmovnic, ki nam bodo čez nekaj let ponudila sladke sadeže.



Miha je kmalu po novem letu začel z letošnjo prvo realizacijo našega sanjanja. Izdelal je chickshaw oziroma prenosljiv kokošji dom, katerega vam bo sam predstavil v eni izmed naslednjih objav. Tako se bo letos naša skupnost povečala še za vsaj 6 domačih kokoši. Razlogov, da smo se odločili za kokoši je več, glavni razlogi pa so naslednji:
  • kokoši želimo vključiti v pripravo vrtov in nego našega prostora,
  • s pomočjo kokoši želimo skleniti cel krog našega delovanja,
  • smo veliki ljubitelji jajc,
  • otroku želiva približati živali ter ga vključiti v skrb za njih.
Kokoši se bodo čez dan gibale na prostem in jih bova po potrebi prestavljala na različne lokacije po prostoru (imela bova prenosno mrežo), čez noč pa jih bova v vseh letnih časih imela v prenosljivem kokošjem domu, ki bo služil kot spalni prostor, zaščita pred plenilci in prostor za valjenje jajc.


Miha je sami izdelavi posvetil veliko časa in preračunavanja, zraven pa ponovno obudil svoje otroško veselje do sestavljanja malo večjih stvari in dela z lesom. 

Imeti živali za naju pomeni prizemljiti se, kar nama predstavlja veselje in hkrati velik izziv. Izzivi pa so velik del najinega življenja že odkar sva začela skupaj sanjati, tako da naju tega ni strah. V tem mesecu se začenja vrtnarska sezona, tako da bo naš naslednji korak dodelava vrta. Več o tem pa v kakšni izmed naslednjih objav.

VIKEND V AMSTERDAMU (FEBRUARJA)

$
0
0
S Petrom sva se ravnokar vrnila iz Amsterdama, kjer sva preživela podaljšan vikend. Amsterdam naju je takoj očaral. S svojimi tipičnimi hišami, kanali, kolesarji, sladkimi dobrotami, skandinavskim minimalizmom, njihovo gedoogkultuur - kulturo tolerance, ki jo je čutiti v mestu, edinstvenim mestnim utripom... Najin gostitelj Paolo nama je prvi dan, preden sva se odpravila v mesto, predlagal sledeče: "Izgubita se v mestu, sprostita se, spijta kozarec vina, obiščita kakšen coffeeshop... tako bosta najbolj spoznala in začutila mesto"


In res je, sprehajanje po mestu je že doživetje zase. Opazovanje hiš ob kanalih, ki so perfektne v svoji imperfektnosti (nekatere nagnjene v stran, druge naprej...), odkrivanje skritih kotičkov, malih butikov, obisk tržnice, uživanje v palačinkah, čokoladnih piškotih, jabolčni piti, stroopwaflih... Prvi dan je bilo sicer deževno, oblačno in vetrovno, drugi dan pa sva imela srečo, saj je bil dan sončen in tako perfekten za raziskovanje mesta.

V tej objavi delim najine predloge, kako preživeti vikend v Amsterdamu: kje sva prenočevala, kje se dobro jé, kako se obleči, če obiščete Amsterdam pozimi... Prav tako delim super predloge sestrične (ki se je ravno vrnila iz izmenjave v Amsterdamu) in priporočila vodiča Ilyje.


Prenočišča
Če se v Amsterdam odpravljate za dan ali dva, priporočam, da si prenočišče poiščete v centru mesta. Najcenejši način prenočevanja so hostli, kjer so cene relativno ugodne, še posebej, če vas ne moti, da si sobo delite še s kom. Če želite zasebno sobo, pa cene hitro poskočijo na 100 eur na noč in več. Midva sva si tokrat privoščila in izbrala B&B Keizers Canal, ki je bil odlična izbira. Ne le zaradi lokacije, ki je bila perfektna, ampak tudi zaradi gostitelja, ki naju je res razvajal. Zajtrki so bili odlični (in brezglutenski), poleg tega pa je bil Paolo prijeten sogovornik. In zadnji dan nama je, ker sva imela zgodaj let (in nama ni mogel pripraviti zajtrka), pripravil sendviče in sadje za s sabo :).



Amsterdam pozimi (oblačila)
Ko sem pred odhodom v Amsterdam pogledala vremensko napoved, je bilo za vikend napovedanih slabih 10 stopinj Celzija. Že sem začela pripravljati manj topla oblačila, pa mi je potem sestrična povedala, da tudi če je v Amsterdamu vremenska napoved podobna tisti v Ljubljani, je občutek, ko si zunaj popolnoma drugačen, saj predstavljata veter in vlaga v zraku bistveno razliko. Če se torej odpravljate v Amsterdam v zimskih mesecih, se toplo, predvsem pa večplastno oblecite. Jaz sem imela obute najtoplejše čevlje, dvojne nogavice, legice in hlače, spodnjo majico, dolgo majico, pulover, puhovko, šal, rokavice, kapo in kapuco, pa me je v petek, ko je bilo deževno in oblačno, še zazeblo. Še to, ker dež ponavadi spremlja tudi veter, je dežnik skorajda neuporaben, tako da najbolj pride prav nepremočljiva bunda ali pa palerina.


(Brezglutenska) hrana
Sama rada spoznavam mesta tudi skozi hrano. Ker pa uživam le brezglutensko hrano, sem pogosto prikrajšana za to, zato mora potem Peter poskusiti vse dobrote in mi poročati, kakšne so :). Ko ste v Amsterdamu se nujno ustavite v:
- Upstairs pannekoekenhuis (blizu trga Dam), kjer strežejo tradicionalne nizozemske palačinke. Ker je palačinkarna res majhna (le štiri mize), mizo raje vnaprej rezervirajte.
- Van Stapele Koekmakerij (Spui), kjer pečejo najboljše čokoladne piškote. Obvezno se ustavite v tej mali simpatični prodajalni, kjer sproti pečejo piškote, tako da so še topli in se kar stopijo v ustih (najbolje, da se ustavite zjutraj, ko še ni turistov).
- Van Wonderen Stroopwafels (na glavni nakupovalni ulici Kalverstraat), kjer vam postrežejo sveže stroopwafle (vaflje s karamelnim sirupom v sredini), pomočene v čokolado z izbranim nadevom; če jih želite odnesti tudi domov, pa jih kupite v Albert Heijn ali Jumbo, saj so tam ugodni in dobri.
- v Haringhandel Jonk ali v The Seafood Baru (Spui), če želite poskusiti tradicionalno nizozemsko jed - sveže slanike (haring), postrežene s čebulo in kumaricami.
- Vlaams Friteshuis Vleminck (v bližini Kalverstraat), če imate radi pomfri. Tu naj bi imeli najboljšega v Amsterdamu (res je dober :))
- Original Drampkring (ali coffeeshop Brada Pitta :)) (Spui), kjer imajo po mnenju vodiča Ilyje najboljše cannabis kolačke :).
- Winkel 43, kjer boste prišli na račun vsi ljubitelji jabolčnih pit. Če boste v Amsterdamu v soboto, se odpravite dopoldne na jabolčno pito in na tržnico Noordermarkt, kjer prodajajo tradicionalne nizozemske dobrote.
- Foodhallen, kjer v pokriti tržnici strežejo ulično hrano (podobno kot naša Odprta kuhna). Nama je bilo malo odročno, zato se tja nisva odpravila, je pa na vrhu priporočil sestrične :).

Če poiščete predloge na zemljevidu, boste ugotovili, da se večji del predlogov nahaja v bližini trga Spiu, ki je bil, poleg Negen Straatjes (devet malih ulic, kjer se nahajajo ljubki butiki, lokali in restavracije), tudi moj najljubši del mesta.

V Amsterdamu je brezglutensko hrano mogoče najti, ni pa je na pretek. Je pa nekaj tradicionalnih jedi, ki jih lahko poskusite in sicer:
- sveže slanike s čebulo in kumaricami (Haringhandel Jonk, The Seafood Bar)
- siri vseh oblik in okusov (na tržnicah, v trgovinah, v specializiranih trgovinah s sirom...)
- palačinke v Pancakes Amsterdam (blizu hiše Ane Frank in v Negen Straatjes), kjer jih pripravijo tudi brez glutena
- stroopwafels sicer vsebujejo gluten, a jih je mogoče dobiti tudi v brezglutenski različici v več trgovinah (Albert Heijn, Marqt itd.)
- brezglutensko jabolčno pito v Toos & Roos, kjer imajo tudi odlične brezglutenske kruhke (jaz sem jedla kruh, obložen z dimljenim lososom, popečenimi bučkami, mocarelo, svežim paradižnikom in baziliko...)

Še nekaj priporočil sestrične, ki jih sama nisva uspela preizkusiti:
- veganska ponudba: Vegan Junk Food Bar
- brunch: Ree7PlukToos & RoosCorner BakeryThe Breakfast ClubBakers & RoastersBenji'sLittle Collins
- burgerji: Cannibale Royale
The Avocado Show
- pivo: Bierfabriek




Dvodnevni itinerarij 
Pred obiskom prestolnic si vedno rada naredim okvirni načrt, kako bova preživela najine dneve. Le ti so vedno kombinacija ogledov, muzejev, znamenitosti (ko sva prava turista :)) in ležernega sprehajanja po mestu, posedanja na kavici, brskanja po trgovinicah itd. (ko želiva biti domačina :)).

Najin prvi dan:
Free Walking tour - Upstairs Pancakes - Hiša Ane Frank - Pancakes Amsterdam - Spui -  Negen Straatjes -  Theater Tuschinski

Najin drugi dan:
Bloemenmarkt - Spui (Van Stapele Koekmakerij, Van Wonderen Stroopwafels, Begijnhof itd.) - Negen Straatjes - Noordermarkt - Winkel 43 - Negen Straatjes - Moco Museum - Kalverstraat -  Red Light District

Free Walking Tour
Najlažji in najhitrejši način, kako spoznati mesto, njegovo zgodovino, znamenitosti in zanimivosti ter kako pridobiti orientacijo v mestu, je preko free walking toura. Midva se ponavadi odločiva za New Sandemans Free Walking Tours, ki jih je mogoče najti v vseh večjih mestih in ki nikoli ne razočarajo. Free walking touri delujejo po principu, da ogledi nimajo fiksne cene, ampak plačaš vodiču toliko, kolikor lahko oz. kolikor meniš, da si je zaslužil. Najin ogled je bil sicer precej deževen, vetroven in hladen, ter zato bolj naporen, ampak še vedno odličen, ker smo se sprehodili čez večji del centra in dobili super predloge za raziskovanje mesta. Ogled smo zaključili pri hiši Ane Frank, ki je bila najina druga postojanka.


Ogled mesta z ladjico (Canal Cruise)
Če niste ljubitelji hoje in vodenih ogledov, si lahko mesto ogledate z druge perspektive - iz ladjice. Super način ogleda mesta tako v dnevih, ko je deževno in vetrovno (ladjica pa je topla in udobna), kot tudi na lepe sončne dni.

Muzeji
Če imate namen obiskati kakšen muzej, vam priporočam, da vstopnice kupite preko spleta. Vrste pred muzeji so namreč dolge, če pa vstopnico že imate, pa vrsto preskočite in tako prihranite kakšno uro ali dve. Lahko jih kupite tudi isti dan (ali pet minut prej), preden se odpravite v muzej (le za hišo Anne Frank se zna zgoditi, da vstopnic preko spleta ne bo več na voljo, zato jih raje kupite vnaprej).  Prav tako so cene na spletu praviloma nekoliko nižje in s predhodnim nakupom vstopnice prihranite kakšen evro ali dva. Muzeji so sicer precej dragi, tako da sva se midva potem odločila za obisk dveh muzejev - hiše Ane Frank in Moco muzeja.



Na seznamu sva sicer imela naslednje muzeje:

Hiša Ane Frank (cena vstopnice 10 eur)
Obisk hiše, kjer se je med 2. svetovno vojno skrivala družina Ane Frank, je ena tistih stvari, ki so ponavadi na must-see listi, ko obiščete Amsterdam. Ogled muzeja traja dobro uro, med sprehodom po hiši pa preko audio vodiča (ki si ga brezplačno sposodite ob vhodu v muzej) in video posnetkov, spoznate življenje Ane Frank in njene družine ter skrivno bivališče, kjer je družina bivala več kot dve leti in kjer je Ana pisala svoj dnevnik. Priporočam. 

Moco Museum (cena vstopnice 13,5 eur)
Muzej, ki se nahaja v vili na trgu Museumplein, je butični muzej moderne, sodobne umetnosti. Trenutno so v muzeju razstavljena dela Andyja Warhola, Keitha Haringa, Michela Basquiata (le v zgornjem nadstropju; le nekaj del), Daniela Arshama in Banksyja (osrednja razstava). Nama je bila razstava všeč, je pa res, da je gneča v muzeju velika. Tudi v Moco muzeju si splača izposoditi audio guide (cena je 2,5 eur).

Heineken Experience (cena vstopnice 18 eur)
Interaktiven, zabaven in poučen muzej, ki je namenjen vsem, ne le pivoljubom, sva zaradi pomanjkanja časa tokrat morala preskočiti, se pa nama je zaradi lahkotnejše teme zdel super v kombinaciji z drugimi muzeji. 

Van Gogh Museum (cena vstopnice 19 eur)
Med muzeji, ki jih je vredno obiskati, je zagotovo Van Gogh muzej, muzej enega največjih nizozemskih umetnikov. Ker je bil muzej odprt samo do petih popoldne, ga žal nisva obiskala, je pa na seznamu za naslednji obisk Amsterdama.

Foam (cena vstopnice je 15 eur)
Na seznamu muzejev, ki sva jih želela (pa jih nisva uspela) obiskati je tudi muzej fotografije Foam,  ki razstavlja dela tako znanih kot manj znanih talentiranih fotografov. Ob četrtkih in petkih je odprt do 21. ure, tako da ga lahko obiščete, ko so ostali muzeji že zaprti. Ob četrtkih se lahko udeležite tudi brezplačnega vodenega ogleda muzeja.

Če boste v okolici Museumpleina, pokukajte tudi v trgovinico v muzeju sodobne umetnosti Stedelijk Museum, kjer prodajajo umetniške knjige, nakit in spominke, ki jih ni mogoče kupiti v turističnih trgovinah. Vstop v trgovinico je možen tudi brez vstopnice.



Nakupovanje
Če se želite med bivanjem v Amsterdamu odpraviti tudi v šoping, se odpravite na glavno nakupovalno ulico Kalverstraat, kjer se nahajajo trgovine vseh znanih blagovnih znamk. Če pa želite pokukati v trgovine, ki jih pri nas ali v naši okolici ne boste našli, se sprehodite po Negen Straatjes, kjer se nahajajo manjši lokalni butiki (so pa cene oblačil v butikih precej visoke).




Ostale znamenitosti

A'dam lookout
Če se želite panoramski razgled na mesto, se odpravite na A'dam Tower, ki je najbolj znan po gugalnici na vrhu stolpnice, od koder je čudovit razgled na mesto (glede na to, da se gugalnica zaziba čez rob stolpnice, je ta razgled namenjen le najbolj pogumnim :)).  Stolpnica se nahaja blizu glavne železniške postaje - sledite znakom za IJ-Zijde, od koder vas "trajekt" popelje do stolpnice.

Tržnice
Ob sobotah v Amsterdamu zaživijo številne tržnice, kjer lokalni proizvajalce prodajajo ekološko hrano, rabljena oblačila, starine itd. Midva sva se sprehodila mimo tržnice cvetja na vodi Bloemenmarkt, kjer so že imeli prve tulipane ter po tržnici Noordermarkt, kjer prodajajo ekološko hrano (zelenjavo, gobe, pekovske izdelke, sire, sveže školjke in ribe itd.). Več o amsterdamskih tržnicah si preberite tu: KLIK!




Begijnhof
Če boste v bližini trga Spui, ne spreglejte Begijnhofa, mirnega, spokojnega dvorišča, obkroženega s tipični hišami in dvema cerkvama, eno anglikansko in eno katoliško "skrivno" cerkev, ki je skrivoma delovala v času prohibicije katolicizma (v cerkev so spremenili eno od hiš v naselju). Kar je naju najbolj navdušilo sta bila popoln mir in tišina, ki te objameta takoj, ko stopiš na dvorišče - zazdi se ti, da si popolnoma nekje drugje in ne v centru mesta. 



Red light district
Če se vam bo zdelo, da se v Amsterdamu ne tre turistov, se zvečer odpravite v rdečo četrt, kjer se množice ljudi sprehajajo po ozkih ulicah osvetljenih z rdečimi lučmi, da potešijo svojo radovednost :). Kar je naju presenetilo, je lokacija rdeče četrti - nahaja se namreč povsem v centru mesta, v bližini trga Dam.






POLAROIDNE FOTOGRAFIJE #10: PREBUJANJE

BOROVNIČEVE TORTICE (brez glutena)

$
0
0
Borovničeve tortice so preproste za pripravo, saj zanje niso potrebne nobene posebne sestavine. Sestavljene so iz brownie biskvita, iz borovničeve pene, znotraj pa se nahaja še borovničev žele. Jaz sem jih pripravila kot posamične tortice (12 kom), saj sem kupila nekaj različnih silikonskih modelov, ki pa jih še nikoli nisem preizkusila, zato sem za prvič izbrala ta recept. Sicer pa bi bilo še enostavneje, če bi jih naredila kot eno torto premera 22 cm. Tako torta kot silikonski modelčki so odlični za pripravo vnaprej, saj jih lahko zamrznemo. Za žele uporabimo modelčke manjšega premera kot biskvit. (Moji so premera 5 cm, modelčki za tortice pa so premera 7 cm in globine 4 cm).



Čokoladni biskvit (brownie)

50 g čokolade za kuhanje
50 g masla
80 g drobno mletega kristalnega sladkorja
2 manjši jajci
40 g moke brez glutena
30 g kakava v prahu (grenak)

Postopek priprave biskvita:

1. Čokolado in maslo stopimo nad paro ali v mikrovalovki, nato dodamo še kakav in premešamo.
2. Jajca in sladkor stepamo vsaj 5 minut, da masa naraste in zbledi.
3. Jajčni masi dodamo čokoladno maso, premešamo, nato pa vmešamo še moko.
4. Masa je gosta, v vsak modelček damo eno zvrhano žlico oziroma toliko, da je dno prekrito in pečemo v predogreti pečici pri 180 ° C 10 minut. Iz modelčkov vzamemo šele, ko se popolnoma ohladi.

Borovničev žele:

100 g zamrznjenih borovnic
30 g sladkorja
0,7 dl vode
želatina v prahu (7 g)

Postopek priprave želeja:

1. Želatino v prahu prelijem s hladno vodo (cca 4 žlice) in jo pustimo stati 10 minut, da nabrekne.
2. Borovnice kuhamo s sladkorjem in vodo, da zavrejo. Plin ugasnemo in 5 minut ohlajamo. Toplemu pireju odvzamemo nekaj žlic, jih zlijemo v želatino in mešamo, da se ta stopi, nato pa jo prelijemo v pire in dobro premešamo.
3. Zlijemo v modelčke približno 1 cm visoko in ohladimo, da se strdi (na ravni podlagi, lahko v zamrzovalniku).

Borovničeva pena:

2,5 dl smetane
120 g odmrznjenih borovnic
1/2 vrečke želatine v prahu (5 g)
20 g sladkorja

Postopek priprave pene:

1. Želatino prelijemo s hladno vodo (cca 4 žlice) in jo pustimo stati 10 minut, da nabrekne.
2. Borovnice s sladkorjem prevremo. Če uporabljamo sveže borovnice, dodamo še 2 žlici vode, pri zamrznjenih pa to ni potrebno. 
3. Plin ugasnemo in 5 minut ohlajamo. Toplemu pireju odvzamemo nekaj žlic, jih zlijemo v želatino in mešamo, da se ta stopi, nato pa jo prelijemo v pire in dobro premešamo. Pire čim bolj ohladimo, vendar toliko, da je še vedno tekoč in da ne želira. 
4. Vmešamo ga v stepeno sladko smetano.

Sestavljanje:
1. V silikonski modelček do dveh tretjin vlijemo borovničevo peno. 
2. Iz modelčkov vzamemo strjen borovničev žele in ga potisnemo v peno.
3. Dolijemo preostalo peno, vendar ne čisto do vrha, saj mora ostati nekaj prostora, da na peno položimo biskvit. 
4. Za nekaj ur postavimo v hladilnik, da se pena strdi, nato pa še v zamrzovalnik, da jo bomo brez poškodb lahko vzeli iz silikonskih modelčkov nekaj ur pred postrežbo.
(Če si postopka sestavljanja ne predstavljate, kliknite za video tu).



DVIGNJENE GREDE

$
0
0

V mesecu februarju sva se z Miho intenzivno ukvarjala z vzpostavitvijo vrta. Površino bodočega vrta sva lansko leto zastirala s travnim odkosom. Takrat še nisva bila povsem prepričana kakšen vrt bova imela. Leto dni pred zastiranjem sva pripeljala dve traktorski prikolici hlevskega gnoja, da bi ga skompostirala in uporabila na gredicah. Ob načrtovanju vrta sva se odločila, da bo sestavljen iz dvignjenih gred. Zanje sva se odločila iz mnogih razlogov, eden glavnih pa je bil ta, da pridobiva dodatnih 15cm, saj je na območju vrta v zemlji veliko kamenja, ki bi oviralo rast rastlinam. Na ta način bova pripomogla k večji uspešnosti rastlin. Izdelave gred sva se lotila precej optimistično in se pri končnih stroških malo uštela. Pri odločitvi za tak način in pri sami izdelavi gred nama je bil v veliko pomoč članek Dvignjena greda iz Vrt-a Obilja.

Pri načrtovanju vrta sva glede na naše potrebe sklenila, da zaenkrat potrebujemo 12 gred ter dodatna greda pri rastlinjaku. Najine grede so v velikosti 3x1m. Za izdelavo dvignjenih gred sva uporabila hrastov les, saj smo ga imeli doma, potrebno ga je bilo le peljati na žago. Torej sva tukaj prihranila kar nekaj denarja, saj naju je razrez lesa (dveh hrastovih hlodov dolgih 5m) prišel 25€. Miha je les obdelal in ga premazal z lanenim oljem. Tukaj bi lahko prihranila malo več, če bi bolj skrbno pregledala cene različnih ponudnikov olja. Za 13 gredic sva uporabila 9 litrov olja, kar je v povprečju  zneslo 60€. 


Nato je bilo potrebno grede sestaviti (tukaj so bili strošek vijaki 10€) in jim na dno dodati mrežo proti škodljivcem (velikost kvadratkov 6x6mm). Mrežo sva dodala 9 gredicam, ostale pa sva pustila brez, zaradi rastlin, ki potrebujejo več kot 15 cm za rast in zaradi kolobarjenja. Nakup same mreže je bil kar precejšen strošek (1m mreže je prišel okol 4€), saj sva potrebovala 28m mreže. Poklicala sva veliko trgovin za primerjavo cen, vendar je bila izbrana na koncu najcenejša. Miha je mrežo najprej pritrdil s spenjačem in sponkami (1,4€), vendar sva zaradi neravne površine na kateri so postavljene gredice kmalu ugotovila, da to ne bo dovolj trdno, da se mreža ob polnjenju zadrži na okvirju. Kupila sva močnejše "sponke" (2,3€ za 0,5kg), ki so se izkazale za super rešitev, je pa imel Miha zaradi tega dvojno delo.


Sledilo je še zadnje in to je bilo polnjenje gredic. Kot sem že omenila, sva dve leti prej začela kompostirati hlevski gnoj. Vedela sva, da ga ne bo dovolj za vse gredice, z njim pa bi vseeno lahko pokrila kar nekaj gredic. Ker se nama je v tistem letu rodil otročiček, sva bila glede skrbi za kompostni kup in proces kompostiranja malo lena in sva ga bolj kot ne prepustila samega sebi. To pomeni, da sva ga premalokrat odkrila, ko je padal dež in premalo mešala. Kot rezultat je bil super preperel kompost na vrhu in malo manj preperel znotraj kupa. Ker nisva imela dovolj komposta, da bi napolnila gredice, sva se odločila za kompromis, da jih bova delno napolnila z dodatno zemljo (spodnja plast), srednjo plast z delno preperelim kompostom in zgornjo plast s čistim kompostom. Nakup zemlje je bil dodaten strošek na katerega nisva računala (80€ 2 traktorski prikolici), prav tako pa bo dodana zemlja malo izničila najino zastiranje, saj sva z njo po vsej verjetnosti vnesla kar nekaj pleveli, ki sva jo spodaj z zastiranjem uničila. 

Najine grede so končane. Vsakič, ko se doma lotiva različnih projektov, vedno znova ugotavljava, da vzamejo veliko več časa in da so stroški vedno višji, kot jih pričakujeva. Po izračunih, naju je ena greda prišla cc 22€. Miha je v njihovo izdelavo vložil res veliko časa in dobre volje, jaz sem pri samo izvedbi prispevala bolj malo, saj so bile moje roke okupirane z otročičkom. Sem pa medtem pridno sejala in vzgajala sadike. Dve gredi sta bili postavljeni malo pred drugimi, saj sem v njiju že sadila bob in česen ter sejala korenček in redkvico. Sedaj ko so grede pripravljene in bodo čakale na svoje sadike, bova morda skozi njih spustila še kokoši, da nama dodatno pomagajo. Njihovo pomoč pri pripravi vrta bi si želela vključiti že prej, vendar jih bomo kupili šele v tem mesecu.


Celoten projekt vzpostavitve visokih gred sem predstavila skozi stroške, vendar to ni bil moj cilj. Želim, da vam bo to v pomoč, če se boste tudi sami lotili kaj takega. Morda je projekt postavitve grede zahteval več kot sva pričakovala, bo pa hrana, ki bo zrastla v njih in nahranila naše telo neprecenljiva. To, kar sva ustvarila v tem mesecu, je naložba za celo življenje in nama ni žal časa in denarja, saj to na koncu ni pomembno. Pomemben je sam proces in kaj smo od njega že in še bomo naučili. 


Sedaj pa sledi vrtnarska terapija. Naj raste. <3



BREZGLUTENSKA BANOFFEE PITA

$
0
0
Banoffee pita je zagotovo najenostavnejša sladica, ki sem jo pripravila v zadnjem času. In sladica, ki je v zadnjem času deležna največ pohval.


Pred kratkim sva jo s sodelavko pripravili za v službo in vsi so bili navdušeni nad okusom. Jaz sem jo pripravljala prvič - sama sem bila najbolj navdušena nad tem, kako malo sestavin je potrebnih za pripravo pite, kako enostavna je sama priprava in kako dober je končni rezultat. Pa še v brezglutenski različici jo je enostavno pripraviti. Pita je sestavljena iz piškotnega testa z maslom, pri čemer sem uporabila brezglutenske piškote, karameliziranega kondenziranega mleka (bolj poznanim pod imenom dulce de leche), banan in stepene smetane.

Idealna sladica za vse tiste, ki iščete recept za sladico brez peke, ki se še spoznavate s pripravo sladic in tiste, ki imate malo časa za pripravo sladice.


Za pito premera cm potrebujemo:

- 300 g piškotov (jaz sem uporabila Schär Digestive piškote)
- 100 g masla
- 200 g kondenziranega karameliziranega mleka (jaz sem kupila Conde kondenzirano mleko, ki je že karamelizirano)
- 4 banane (srednje velike)
- 350 ml smetane za stepanje
- 1 vrečka vanilijevega sladkorja (poljubno)
- (poljubno) kakav za posip


Priprava dulce de leche (mlečne karamele):

Če ste kupili kondenzirano mleko (ki še ni karamelizirano), je potrebno najprej pripraviti dulce de leche: Pločevinko kondenziranega mleka postavimo v posodo (tako da pločevinka leži). V posodo nalijemo vodo, tako da voda prekriva pločevinko (voda naj bo centimeter ali dva nad pločevinko). Pločevinko s kondenziranim mlekom na srednjem ognju kuhamo 2.5 do 3 ure (pazimo, da je v posodo ves čas dovolj vode - če izhlapi, jo dolijemo; voda, ki jo dolijemo naj bo vroča). Vodo odlijemo iz posode in počakamo, da se pločevinka ohladi (pločevinka naj se ohlaja vsaj eno uro).
Opomba: Kondenzirano mleko, ki je že karamelizirano, je mogoče tudi kupiti. Jaz sem ga kupila v Gourmet Shopu (397 g) in si tako prihranila dodatno delo. Cena je enaka navadnemu kondenziranemu mleku, tako da priporočam. 

Podrobnejši pstopek priprave dulce de leche iz kondenziranega mleka si lahko ogledate v videu Cupcake Jemme: KLIK!


Priprava pite:

1. Piškote zdrobimo v blenderju. Če blenderja nimamo, lahko piškote damo v dvojno vrečko in zdrobimo z valjarjem.
Opomba: Jaz sem kupila Digestive (polnozrnate) brezglutenske piškote, ki jih prodajajo v bolje založenih trgovinah. Lahko kupite tudi navadne brezglutenske "albert" kekse in potem dodate še orehe (npr. na 100 g piškotov, 30 g orehov).

2. Stopimo maslo in vanj vmešamo zdrobljene piškote. Dobro premešamo, nato pa testo razporedimo po pekaču za pite.
Opomba:Če uporabimo silikonski pekač za pite (ki je po mojih izkušnjah najboljši za pite brez peke), damo na dno pekača še peki papir, da gre pita lažje iz pekača. Sama sem tokrat uporabila keramični pekač za pite in imela na začetku kar nekaj težav s postrežbo pite, saj se je testo prijelo na dno. Ugotovila sem, da je bil glavni problem, da testo ni bilo zadosti ohlajeno. Ko je bila pita dovolj ohlajena, pa so šli kosi pite lepo iz pekača. 

3. Pekač za pito s testom zavijemo v folijo za živila in ga postavimo v hladilnik (najmanj za eno uro). Ko je testo dodobra ohlajeno, ga vzamemo iz hladilnika in na testo namažemo dulce de leche. Ponovno postavimo v hladilnik, da se ohladi tudi karamela (za približno pol ure).
Opomba: Nekateri recepti za banoffee pito uporabijo veliko več karamele. Meni osebno preveč karamele ni všeč, ker postane pita preveč sladka in ostali okusi ne pridejo dovolj do izraza. 

4. V vmesnem času stepemo sladko smetano.
Opomba: V sladko smetano lahko dodamo še vanilijev sladkor ali kakšno žlico sladkorja (po okusu). Glede na to, da je pita sladka že zaradi karamele, banan in piškotov, smetane ni potrebno dodatno sladkati.

5. Nato narežemo banane na 3-4 mm kolobarje in jih polagamo na pito tako, da pokrijemo celotno testo.
Opomba:Če ne želimo, da banane porjavijo, damo banane in smetano na pito kakšno uro pred postrežbo. Banane sicer ne spremenijo okusa, tudi če porjavijo.

6. Po bananah razporedimo smetano. Po piti lahko za okras potrosimo še kakav ali čokolado v prahu.

7. Pito postavimo nazaj v hladilnik, da se sestavine povežejo med seboj in se pita dodobra ohladi.
Opomba:Če uporabimo silikonski pekač, vzamemo pito ven iz pekača tako, da jo postavimo na na ožji predmet, npr. kozarec, plastično posodico (kot v spodnjem videu) in pito previdno prestavimo na krožnik.

Podrobnejši postopek priprave pite si lahko ogledate v videu Cupcake Jemme: KLIK!


Veliko užitkov pri pripravi & sladkanju s pito,



*Ta objava ni sponzorirana.

DAN NESKONČNIH SANJ

$
0
0
Vsi sanjamo.
 Vsako noč in vsak dan.
 V vseh barvah in oblikah.
 Tako izgledajo naše sanje.



SADNA IN ČOKOLADNA TORTA BREZ SLADKORJA IN GLUTENA

$
0
0
Sadna in čokoladna torta sta slajeni samo s sadjem (s suhimi datlji in bananami) in sta zato primerni za otročke, ki praznujejo prvi rojstni dan. Torti sta postavljeni ena na drugo, seveda pa lahko pripravimo samo eno. Čokoladna torta je bila pri večini jedcev ocenjena kot boljša, ker je bila slajša. Spodaj je postopek priprave obeh podrobno opisan, sicer torti nista zahtevni za pripravo, priporočljivo pa je, da s peko pričnemo dva dni pred postrežbo. Torti namreč potrebujeta nekaj časa, da se strdita, poleg tega pa je tudi sestavine kot so datljeva pasta, ki jo bomo uporabili namesto sladkorja, sadni pire, sadni žele in "zemlja" za dekoracijo potrebno pripraviti vnaprej. Mi smo uporabili zamrznjen mango, čokoladno torto pa smo pripravili brez mlečnih izdelkov, lahko pa  seveda uporabimo navadno smetano in maslo, mango pa zamenjamo z drugim sadjem.


Datljeva pasta
250 g izkoščičenih suhih datljev
voda

Postopek priprave:
1. Datlje damo v skodelico za čaj (mora biti ozka in visoka posoda) in jih prelijemo z vodo, tako da jih voda prekrije. Dve minuti segrevamo v mikrovalovni pečici, da se voda segreje in pustimo, da se popolnoma ohladi. Namesto mikrovalovke jih lahko prelijemo z vročo vodo.
2. Datlje z vodo damo v multipraktik (rezilo S) in sesekljamo (5 minut na najvišji hitrosti), nato postrgamo stene posode in še za nekaj minut vključimo multipraktik, da dobimo pasto, brez večjih delcev. Mi smo namesto multipraktika uporabili palični mešalnik.
3. Pasto razdelimo na tretjine (ena za kreme, druga za bananin biskvit, tretja pa za čokoladni biskvit).

Mangov žele
200 g manga
datljeva pasta
1 dl vode
3 lističi želatine

Postopek priprave:
1. Lističe želatine prelijemo s hladno vodo.
2. Mango olupimo in narežemo na koščke in zavremo skupaj z vodo. Kuhamo tako dolgo, da se mango zmehča. Pretlačimo z vilico in sladimo z datljevo pasto (po okusu), ugasnemo in počakamo 5 minut.
3. Želatino ožamemo, primešamo 3 žlice vročega manga in vode, premešamo in dodamo mangu.
4. Prelijemo v silikonski model in ohladimo, da se strdi.

Bananin biskvit
220 g moke brez glutena
4 velike zrele banane
1 zvrhana žlička pecilnega praška brez glutena
ščepec soli
120 g stopljenega masla ali kokosovega masla
5 velikih jajc
žlička vanilijevega ekstrakta
datljeva pasta

Postopek priprave:
1. Pečico vključimo na 180 °C.
2. Maslo stopimo.
3. Najprej zmešamo suhe sestavine.
4. Rumenjake ločimo od beljakov, ki jih stepemo v sneg.
5. V drugi posodi zmešamo mokre sestavine: banane pretlačimo s tlačilko za krompir, dodamo datljevo pasto, stopljeno maslo in rumenjake ter zmešamo z mešalnikom.
5. V biskvitno maso z lopatko počasi in rahlo vmešamo še sneg.
6. Razdelimo na dva dela in razporedimo po dveh pekačih istih dimenzij.
7. Pečemo 20 min oziroma tako dolgo, da je zobotrebec, ki ga zapičimo v biskvit, čist.

Mangov pire
1. Mango (400 g) olupimo, narežemo na koščke in s paličnim mešalnikom sesekljamo, da dobimo gladko maso.
2. po potrebi prilijemo do 1 dl vode. V primeru, da uporabimo zamrznjen mango, zavremo 1 dl vode, dodamo mango, kuhamo nekaj minut - do mehkega.
3. Sesekljamo s paličnim mešalnikom.
4. Precedimo skozi cedilo, da izločimo vse nitke, saj so sicer moteče.

Mangova krema
10 lističev želatine
500 ml sladke smetane za stepanje
2 navadna jogurta (2x180 ml)
datljeva pasta
mangov pire
narezana banana (poljubno)

Postopek priprave:
1. Lističe želatine prelijemo s hladno vodo.
2. Sladko smetano stepemo, primešamo datljevo pasto, mangov pire in jogurt. Če želimo bolj sladko kremo, dodamo še narezano banano.
3. Želatino ožamemo in ji primešamo nekaj žlic smetane. Pogrejemo v mikrovalovki ali nad vodno kopeljo in premešamo, da se stopi. Prilijemo kremi in premešamo.

Sestavljanje mangove torte:

1. Prvo plast biskvita postavimo na pladenj in obdamo z obročem.
2. Nalijemo prvo tretjino kreme in nanjo položimo mangov žele.
2. Prelijemo z drugo tretjino kremo in nanjo položimo biskvit.
4. Prelijemo s preostalo kremo in postavimo na hladno, da se strdi.


Čokoladni biskvit
250 g moke brez glutena
4 velike zrele banane
25 g nesladkanega kakava v prahu
1 zvrhana žlička pecilnega praška brez glutena
ščepec soli
120 g kokosovega masla ali navadnega masla
5 velikih jajc
žlička vanilijevega ekstrakta
datljeva pasta

1. Kokosovo olje oziroma navadno maslo segrejemo, da je tekoče in primešamo kakav.
2. Zmešamo suhe sestavine.
3. Rumenjake ločimo od beljakov, ki jih stepemo v sneg.
4. V drugi posodi zmešamo mokre sestavine: banane pretlačimo s tlačilko za krompir, dodamo datljevo pasto, stopljeno olje s kakavom in rumenjake ter zmešamo z mešalnikom.
5. Mokrim sestavinam primešamo suhe, zmešamo z mešalnikom.
6. V biskvitno maso z lopatko počasi in rahlo vmešamo še sneg.
7. Prelijemo v pekač iste dimenzije kot za bananin biskvit.
8. Na 180 °C pečemo 30 min ali dlje, tako dolgo, da je zobotrebec, ki ga zapičimo v biskvit, čist.
9. Ko je biskvit hladen, odrežemo zgornjo plast (čim tanjšo), raztrgamo na manjše kose in položimo na krožnik, pustimo da se suši do naslednjega dne.
10. Suh biskvit zmeljemo v sekljalniku ali multipraktiku, da dobimo "zemljo" za dekoracijo.

Čokoladna krema
500 ml sladke smetane ali kokosovega mleka
30 g  kakava v prahu
6 lističev želatine
datljeva pasta
narezana banana (poljubno)

Jaz sem uporabila kokosovo mleko (predhodno ohlajeno, pobrala sem samo strjen del, tekočino pa sem uporabila za navlažitev biskvita), iz katerega sem stepla smetano, vendar sem potrebovala precej želatine, da se je strdila.

Postopek priprave:
1. Lističe želatine prelijemo s hladno vodo.
2. Sladko smetano stepemo, primešamo datljevo pasto in kakav. Nekaj žlic odvzamemo za dekoracijo. Če želimo bolj sladko kremo, dodamo še narezano banano.
3. Želatino ožamemo in primešamo nekaj žlic smetane. Pogrejemo v mikrovalovki ali nad vodno kopeljo in premešamo, da se stopi. Prilijemo kremi in premešamo.

Sestavljanje čokoladne torte:
1. Biskvit postavimo na pladenj in ga obdamo z obročem. Prelijemo ga z navadnim mlekom ali s tekočino, ki je ostala od kokosovega mleka.
2. Biskvit prelijemo s kremo.
3. Postavimo na hladno, da se strdi.

Sestavljanje in dekoriranje (kot na fotografiji):
1. Torto sestavljamo tik pred serviranjem in v bližini mize oziroma kraja postrežbe.
2. Mangovo torto vzamemo iz obroča tako, da kuhinjsko krpo iz blaga prelijemo z vročo vodo in ožamemo. Krpo ovijemo okrog obroča in malo počakamo. S pomočjo noža odstranimo obroč.
3. Čokoladno torto vzamemo iz obroča in jo prerežemo na pol. Robove premažemo s preostalo kremo, da skrijemo biskvit (predvsem prekrijemo del, ki je prerezan).
4. Čokoladno torto postavimo na mangovo, postavimo igrače in posujemo z "zemljo".
5. Po pihanju svečke čokoladno torto prestavimo na pladenj in torti razrežemo ter postrežemo.

 





ČEMAŽEV PESTO

$
0
0
Obožujem pomlad in vse kar ona prinese s sabo. Prve trobentice so najslajše tako za oči kot za usta. Narava nam po dolgi zimi postreže z pravo poslastico divjih rastlin, ki prve poskrbijo za čiščenje našega telesa. Prvi regrat smo že pridno nabirali in ga pojedli v solati z domačim krompirjem. V naravi je zadišalo po čemažu, kmalu za tem pa tudi v naši kuhinji. Moje telo je že komaj čakalo prvi čemaž pesto na kosu domačega kruha. Na lep sončen dan sem ga nabirala na brežini potoka in se zraven najedla se vitamina D. (: Čemaž je zelo zdravilna rastlina katero najraje uživamo v obliki pesta, sicer pa je dober tudi v juhi, solati ali kot začimba v različnih jedeh (sama dodam žličko pesta, ko zmanjka svežega). Letos sem se odločila, da pesto pripravim v dveh različnih okusih. Pri enem sem uporabila bučno olje in bučna semena, pri drugem pa olivno olje in sončnična semena.

Za en kozarec čemaževega pesta potrebuješ :
  • 150 g čemaža 
  • olivno ali bučno olja
  • 100 g sončničnih ali bučnih semen
  • sol (po okusu)
Navodila za izdelavo:
V kavnem mlinčku semeljmo bučna/sončninčna semena do poljubne velikosti. V sekljalnik dodamo čemaževe liste in počasi dodajamo olje, da se čemaž razseklja do želene oblike. Na koncu dodamo še sol in  zmleta semena, vse skupaj zmešamo in napolnimo čemažev pesto v oprane in sterelizirane kozarce.  Do roba kozarca nalijmo olje in dobro zapremo. Sama najraje uporabim manjše kozarce, da ga čimprej porabim in le ta ne stoji predolgo v hladilniku.


Pred nabiranjem čemaža pa bi z vami podelila še nekaj nasvetov glede nabiranja in shranjevanja: 
  • Najbolj se priporoča nabiranje na dan za cvet
  • Ni dobro da se ga opere, če pa je to potrebno, ga je pred miksanjem nujno dobro osušiti
  • Ni potrebno, da se ga uporabi še isti dan, saj gre po kakšnem dnevu iz njega ven voda in to pripomore k boljši obstojnosti

Čemažev pesto mi je pred parimi leti zavrel, vendar še nisem ugotovila zakaj (morda nisem upoštevala katerega od zgoraj naštetih navetov). Letos ga bom hranila nekaj v kleti, nekaj pa bom zamrznila, če mi bi ta, ki je v kleti slučajno zavrel.


Naj tudi v vaši kuhinji zadiši po pomladi. (:

SPOMLADANSKA OMLETA Z ČEMAŽEM

$
0
0
Nedelja je moj najljubši dan v tednu. To je dan, ko se čim manj gleda na uro, se počiva in dobro je. Temu primerno, si vsako nedeljo za zajtrk privoščimo domača jajčka. Sedaj, ko imamo svoje kokoši, bodo ta na meniju še večkrat. Jajčka pripravljamo na različne načine, vedno pa jim dodamo kaj novega ali kakšno sestavino zamenjamo. Zaradi tega so ta še toliko bolj dobra in se tega zajtrka vsak teden znova veselimo. Naš vrt se počasi prebuja in nam že ponuja zelene liste različnih rastlin in zelišč. Tokrat smo si pripravili zelo zelena in slastna jajčka, katerim smo dodali še domačo skuto, ki je končnemu okusu dodala še piko na i.

Za pripravo spomladanske omlete za dve osebi potrebujete:
  • 5 jajc
  • šopek špinače
  • sveže čemaževe liste ali žličko čemaževega pesta
  • 100 g domače skute
  • ščep drobnjaka
  • sol
Navodila za pripravo:
Naberemo sveže liste špinače in drobnjaka te oboje na poljubno velikost narežemo. Isto naredimo z čemaževimi listi, če teh nimamo, uporabimo čemažev pesto. V lonček razžvrkljamo 5 jajc in jim dodamo domačo skuto, čemažev pesto in sol. Na olivnem olju zelo na hitro popražimo špinačo tako, da malo izgubi na volumnu. Čeznjo polijemo jajčka in vse skupaj na rahlem ognju rahlo mešamo. Tik preden so jajčka pečena jih potrosimo z svežim drobnjakom, še enkrat premešamo in naša jed je pripravljena. Zraven si privoščimo še kos domačega kruha iz droži in polni energije vstopimo v nov dan. (:


Želimo vam veliko "nedeljskih" dni, polnih dobre hrane in brezčasnih trenutkov. 

Dober tek. (:


DIY: POCENI PRENOVA KUHINJE & KUHINJSKIH OMARIC

$
0
0
Današnja objava o poceni in enostavni prenovi kuhinje je kar dolgo čakala v "predalu" osnutkov. Najprej zato, ker kuhinja še ni imela dokončne podobe, potem pa zato ker sem na objavo v vmesnem času že kar malo pozabila :). Danes z vami delim nekaj fotografij osvežene podobe kuhinje, v naslednji objavi pa podrobnejša navodila (skupaj z video tutorialom), kako se lahko prenove lotite doma tudi vi.


Pred kakšnim letom dni sem se ob pisanju magistrske naloge (ko sem razmišljala o vsem drugem, le o magistrski ne :)), odločila da osvežim najino kuhinjo. Deset let stara kuhinja mi namreč ni bila več tako všeč, poleg tega pa sem si zaželela spremembe v najinem stanovanju. Ker je bila kuhinja še zelo dobro ohranjena, se mi je zdelo škoda, da bi zamenjala celotno kuhinjo (tudi zaradi visokih stroškov), zato sem začela razmišljati o menjavi kuhinjskih vrat, ki bi kuhinji dala novo podobo.


Ideja je bila, da bi v Ikei kupila nova kuhinjska vrata in jih zamenjala, a sem kmalu ugotovila, da to ni tako enostavno, saj v Ikei ni bilo mogoče najti pravih dimenzij vrat (vsaj za del omaric ne). Sem se pa spomnila, da je prijatelj razlagal, da je kuhinjo prenovil sam kar z uporabo samolepilne folije, ki jo je možno kupiti npr. v Bauhausu in je cenovno zelo ugodna. Tako sva se potem odločila, da del vrat in predale prelepiva s samolepilno folijo, del vrat pa zamenjava z novimi, Ikeinimi. Odločila sva se, da poleg tega zamenjava plastične ročaje s kovinskimi, kar še dodatno spremeni izgled omaric.


Ker pa nama je v kuhinji primanjkovalo omaric in ker sva imela v kuhinji kar regal iz kopalnice, ki ga nisva več uporabljala (najprej je bil regal v kuhinji, ker ga nisva imela kam dat, potem pa sva ga kar posvojila kot kuhinjsko omaro :)), sva se odločila, da dokupiva še dve omari, eno visečo in eno veliko stoječo omaro. Prav tako sva nad pomivalni stroj dodala še kuhinjski pult, da sva dobila več delovne površine, zamenjala sva tudi lestenec in namestila police, nanje pa lončnice.


Več o tem, kako sem obnovila kuhinjska vrata, delim z vami v naslednji objavi, skupaj s podrobnimi navodili, z video tutorialom in predstavitvijo stroškov takšne obnove. Spodaj si lahko ogledate še before & after fotografije prenove.

PREJ & POTEM

Zgornja vrata omaric ter predali so dobili novo podobo s samolepilno folijo ter novimi ročaji, spodnja vrata pa so bila zamenjana z novimi. 



Polico je zamenjala nova viseča omara, nad pomivalnim strojem pa je nastala nova delovna površina. 


Improvizorično kuhinjsko omarico (kopalniški regal) in voziček je zamenjala nova omara, miza je dobila nov prt, stene pa police z ločnicami.


Kako vam je všeč prenovljen videz kuhinje?




DIY PROJEKT: POCENI PRENOVA KUHINJE S SAMOLEPILNO FOLIJO

$
0
0
Kot sem obljubila v prejšnji objavi o poceni prenovi kuhinje, danes več o tem, kako sem prenovila kuhinjska vrata s samolepilno folijo, skupaj s podrobnimi navodili, z video tutorialom in predstavitvijo stroškov osvežitve kuhinje.

Končni izgled prenovljene kuhinje si lahko ogledate v objavi DIY: Poceni prenova kuhinje & kuhinjskih omaric.



Za prenovo kuhinjskih vrat (ali predalov) potrebujemo:
- samolepilno folijo oz. tapete (jaz sem uporabila belo mat folijo znamke d-c-fix)
- nož in lopatko za namestitev folije (jaz sem uporabila kar olfa nož in lopatko za glajenje tort ;), če bi to delala še enkrat, pa bi si kupila nož in lopatko, ki sta namenjena ravno temu)
- krpo in čistilo za pohištvo
- (poljubno) ročaje, če jih želimo zamenjati (jaz sem kupila ročaje v Ikei)


Navodila

1. Pred prenovo kuhinje naredimo načrt, kaj moramo kupiti:
1a. Izmerimo vrata omaric in predalov, da bomo lahko izračunali, koliko samolepilne folije potrebujemo. Razmislimo, kakšne velikosti folije kupiti, da bomo imeli čimmanj odpadne folije. Pri izračunu moramo upoštevati še to, da potrebujemo 2 - 5 cm na vsako stran za robove (torej mora biti folija 5 - 10 cm daljša v dolžino in širino). Meni se je ta del priprav kar obrestoval, saj nisem imela praktično nič odpadne folije.

Opomba: Folijo v mat beli barvi sem kupila v Bauhausu in sicer v dveh velikostih (velikosti 90 cm x 210 cm ter 67,5 cm x 200 cm), cena enega koluta folije je bila okoli 7 - 9 eur (odvisno od velikosti). Poleg folije lahko v Bauhausu kupimo tudi nož in lopatko za namestitev folije.

1b. Če se odločimo, da bomo zamenjali tudi ročaje, moramo premisliti, kakšne ročaje bomo kupili.  Midva sva morala paziti, da nisva kupila ročajev, ki bi bili krajši od originalnih, saj bi se sicer videlo, da so luknjice od prejšnjih ročajev prelepljene, kar pa ne bi bilo lepo (tudi sedaj se to vidi, če podrobno pogledaš pod ročaje, ampak se to z zdajšnjimi ročaji zakrije).

2. Vrata snamemo iz omaric. Odstranimo pante in vijake in jih shranimo.

3. Vrata dobro očistimo. Predvsem je pomembno, da vrata niso mastna ter da je površina popolnoma gladka.

4. Na ravno površino položimo folijo. Izmerimo, koliko folije potrebujemo in izrežemo dva enako velika kosa folije. Kot sem napisala že zgoraj, je pomembno, da upoštevamo še robove (raje odmerimo kakšen centimeter ali pet centimetrov več, kot premalo:)).

5. Folijo odrežemo. Odlepimo prvih dvajset centimetrov (kot na videu). Na folijo čimbolj natančno položimo vrata. Pomembno je, da jih položimo z zadnjo stranjo navzdol, saj želimo najprej prelepiti zadnjo stran vrat.

6. Vrata skupaj s folijo obrnemo in začnemo z glajenjem folije. Pri tem si pomagamo z lopatko za glajenje folije (ali pa kar z rokami). S folijo je zelo enostavno delati. Če jo ne prilepimo dobro, če se pod folijo ujame zrak itd. jo samo odlepimo in ponovno prilepimo. Meni se je zgodilo, da sem vrata napačno obrnila (s sprednjo stranjo navzdol) in tega nisem opazila, dokler nisem že pol vrat prelepila. Pa sem jo potem previdno odlepila, vrata obrnila in ponovno začela z lepljenjem folije. Če se nam pod folijo ujame zrak, pa mehurčkov ne moremo zgladiti, lahko folijo predremo s šivanko, da spustimo zrak (tega sicer nisem stestirala, ker nisem imela takšnih težav).

7. Ko polepimo zadnjo stran vrat, se lotimo lepljenja robov. Najprej prilepimo robove krajših stranic: v kotih v folijo poševno zarežemo z nožem in nato prilepimo folijo na stranice. Odvečno folijo odrežemo. Ko imamo obe krajši stranici polepljeni, se lotimo še daljših: v kotih v folijo naravnost zarežemo z nožem, polepimo stranice in odvečno folijo odrežemo. Ta del je z besedami težko opisati, je pa v videu nazorno prikazano, kako to narediti.

8. Na zadnji strani vrat moramo izrezati še prelepljene luknje za pante in vijake.

9. Nato robove folije fiksiramo s fenom za lase :). Ta del je morda malo nenavaden, ampak ker toplota iz fena zmehča lepilo pod folijo, lahko folijo na robovih lepše in bolj čvrsto pritrdimo na vrata. Če vam je uspelo folijo na robovih lepo pritrditi, lahko ta del tudi izpustite.

10. Ponovimo korake od 4 do 9, da prelepimo tudi sprednjo stran vrat. Pri lepljenju robov je postopek malenkostno drugačen, in sicer v vseh kotih v folijo zarežemo  naravnost (in ne na krajših robovih poševno), saj so tako robovi lepši. Če smo lahko pri lepljenju zadnje strani bolj površni, pa se je tu vredno bolj potruditi, saj bo to vidno na končnem izgledu vrat.

11. Sledita še zadnja dva koraka in sicer pritrditev ročajev na vrata in pritrditev vrat na omarice.

Opomba: V videu je prikazan postopek lepljenja za vrata omaric. Postopek je enak tudi za predale.


Vzdrževanje omaric

Sama sem kuhinjska vrata prenovila pred slabim letom dni in so še vedno videti super. Čiščenje je enostavno in umazanija gre lepo stran. Pri lepljenju folije na vrata se splača ekstra potruditi pri lepljenju robov, da se jih res dobro in lepo prelepi. Sama sem na enih vratih bila malo površna in folija ni v celoti pokrila roba, tako da je sedaj tam manjša luknjica. Se pa le ta ni povečala v zadnjem letu.


Menjava starih vrat z novimi

Če se bo kdo odločil za menjavo vrat z novimi, naj dobro pogleda, kje so na omaricah locirani panti. Midva sva namreč imela težave, saj se položaj pantov na starih vratih ni ujemal s položajem tistih na novih. Problem je bil predvsem v tem, da so bili panti tako na robu vrat, da je bilo potrebno nov tečaj zožati, da ga je bilo sploh možno montirati (sicer bi ga morali montirati v pod omarice :)).

Opomba: Če morda koga zanima: midva sva vrata kupila v Ikei in sicer vrata Akersund


Stroški celotne prenove kuhinje

Naredila sem tudi izračun, koliko naju je stala celotna prenova kuhinje. Največji strošek prenove sta bila seveda nakup dveh novih omaric (dobrih 200 eur). Prenova starega dela kuhinje je stala dobrih 100 eur, pri čemer so znašali stroški prenove s samolepilno folijo slabih 50 eur, menjava starih vrat z novimi (dvojna vrata) 20 eur, novi ročaji pa 35 eur. Ostali stroški (lestenec, police, pult ...) so znašali okoli 100 eur. Tako sva za celotno prenovo kuhinje, vključno z dvema novima omaricama, plačala okoli 400 eur, kar je precej nižja cena, kot če bi zamenjala celotno kuhinjo.


Če imate kakšno vprašanje, nam lahko pišete, ali pa se oglasite v komentarjih spodaj :),




* Ta objava ni sponzorirana. 

DOMAČE KOKOŠI NA PROSTEM

$
0
0

Na naši kmetiji bivajo kokoši že stoletja. Gojilo jih je že veliko generacij, mi pa smo se jim pridružili v letošnjem letu. Preden smo se lotili takšnega projekta smo ugotovili, da nam pravzaprav primanjkuje veliko »samoumevnega« znanja, katerega nam starejše generacije niso predale. Ugotovili smo, da o kokoši ne vemo nič drugega kot to, da nam vsak dan znesejo jajca. Dejstvo pa je, da jih gojimo že vrsto let, da jih imajo vsi sosedje in prav tako vsaka družina iz sosednje vasi, zato  smo sklepali, da je vzreja kokoši dokaj enostavna in preprosta. Izhajajoč iz okolice reja kokoši zgleda tako, da jih z nepremično ograjo zagradimo na majhen prostor, ponoči pa jih zapremo v nek prizidek hleva ali česa podobnega. Lahko pa jih imaš samo v tem prizidku in je še preprostejše. Za preživetje potrebujejo le vodo in neko nespecifično izbrano hrano iz trgovine ali domač "šrot" (mešanica ječmena, koruze ter pšenice). V poplavi informacij in »sosedov« o tem kako se lotiti prave vzreje kokoši, smo morali "toplomerje" usmeriti v pravo smer in sicer v smer naravnega, humanega in zdravega, izhajajoč iz filozofije, da je to hrana, ki jo uživamo na vsakodnevni ravni. Vprašali smo se ali so jajca in meso od zgoraj omenjene reje kokoši res zdrava?

Izbira drugačne, "alternativne" smeri vedno prinese nove izzive in drugačne poglede, prav tako pa  se stvari glede reje malce zakomplicirajo. Nove ugotovitve, kaj kokoši potrebujejo za življenje (po merilih naravno, humano in zdravo), ki so v resnici zelo stare, so;

Prostor za gibanje
Naravno je, da kokoši bivajo popolnoma na prostem. Lahko si predstavljate kakšno fotografijo ali kakšen zgodovinski film kmečke družine, kjer kokoši po dvorišču hodijo prosto. Kokoši si lahko v naravi najdejo popolnoma vse, kar potrebujejo. Če jim ne bi zgradili »hiške«, bi živele na drevesih, se skrivale v grmovju in podobno. Edina slaba stran tega je, da bi imeli povsod kakce, ki pa so v resnici zelo koristni in pravo zlato za vrt. Verjetno jih je človek iz tega razloga tudi zagradil. To je dobra ideja, le ograja mora biti na prostem, po možnosti takšna, da jo lahko prestavljamo, na kakšnem vrtu pred hišo ali travniku, kjer bojo lahko brskale, jedle črvičke, travo ipd. 


Prostor za spanje
Večina rejcev se boji zime, zato kokošim zgradijo notranje prostore kjer je pozimi malo topleje. Ste vedeli, da nekatere pasme kokoši zdržijo zunaj tudi na -13stopinj celzija ali celo več? Ste vedeli, da kokoši ponoči ne pijejo in ne jedo, zato ni nič hudega, če voda ponoči zamrzne? Če se navežemo na prostor in na dejstvo, da se ne obremenjujemo s temperaturo, je najbolje da jim zgradimo Chicken Tracktor ali po slovensko kokošji traktor. Večina naravnih, humanih in zdravih rejcev se te ideje poslužuje. Namen tega je, da jih prestavljamo po prostoru in imajo tako kokoši ves čas svežo hrano. Osebno, mi ta ideja ni dovolj blizu besedi prosto, zato sem jim zgradil ChickShaw ali po moje Čiko 😊 (slovenski izraz ne obstaja). Vse informacije o tem bom zapisal v naslednji objavi.  
 
Hrana in voda
Pravijo, da kokošim privoščimo tako vodo, kot bi jo namenili sebi. Torej čisto in vsak dan svežo. Kupiti je potrebno le kokošji napajalnik katerega malo dvignemo od tal, da se voda ne umaže tako hitro. Ob nakupu kokoši, ti vsi glasno dopovedujejo, da zanje nujno potrebuješ krmila in da brez njih preprosto ne gre. Kupili naj bi jih zato, da so kokoši bolj zdrave, da imajo visoko prirejo jajc, trdno lupino, kvalitetno, primerno barvo rumenjaka itd. Po lastnih izkušnjah vam povem, da kokošim, katere so rejene na prostem, ni potrebno dodajati krmil. V krmilih so dodatki, ki ti s prstom kažejo, da nekaj ne delaš prav, saj jim moraš dodajati snovi, ki bi si jih sicer našle v naravi. Kokoši potrebujejo pravo hrano in sicer; travo, meso (črvički vseh oblik), kalcij, pesek, lahko pa jim ponudite tudi ostanke hrane od vaši obrokov. Dodajate jim še koruzo v zrnih, pšenico in ječmen. Če vse to kupite pa poskusite, da so le ti brez GSO in podobnih škodljivih snovi.


Ograja
Če jih želite imeti na prostem in ne želite, da kakajo povsod, si omislite ograjo. Danes lahko na spletu najdemo prenosljivo električno ali neelektrično ograjo namenjeno prav kokošim. Ni izgovora, da jih ne bi zagradili v naravi, na prostem, kjer je večino stvari, ki jih potrebujejo. Če kupite električno ograjo, potem potrebujete še električnega pastirja. Električnega pastirja je imeti dobro, saj kokoši, kljub temu, da jim pristrižemo peruti (na način, kot bi človeku postrigel nohte) še vedno skočijo precej visoko.

Peskovno kopel
To je kopel, katero bi si kokoši privoščile v naravi, če bi jih imeli na prostem. Kokoši se rade kopajo v pesku, saj se z njim čistijo. Če jih imamo na prostem in so veliko na travni površini, jih lahko napadejo različni zajedalci. Če jih imamo vedno na vedno istem majhnem prostoru se to zgodi še prej. Ponuditi jim je potrebno suh pesek v kakšni večji banjici (lahko naredimo sami) in se bojo same očistile.


Ko zagotovimo vse zgoraj naštete stvari, potem postane vse preprosto. Vzreja kokoši postane enostavna, hkrati pa zagotovimo najvišjo možno kvaliteto življenja kokošim in posledično nam. Če se ukvarjate s pridelavo zelenjave oziroma imate svoj vrt pa so lahko kokoši še v veliko večjo pomoč kot si lahko predstavljate. Z njimi lahko ustvarimo ogromen, živ in zdrav sistem, ki je preprosto neverjeten. Sklenemo lahko velik krog in si izmenjujejo hrano na preprost način. Z njimi lahko ustvarimo vrt brez prekopavanja. 

Na samem začetku tega sistema, moramo gledati na kokoši z drugačnimi očmi. Pripišimo jim vlogo delavnega, zvestega, točnega, prijaznega delavca, ki naredi vsak dan več, kot pričakujemo. Ko jih spustimo na travnato ograjeno površino začnejo kokoši jesti travo in nam tako pokosijo travo. To lahko traja teden ali dva, odvisno koliko kokoši imamo. Na tej površini nam pojejo vse škodljivce, ki bi lahko ogrožale vrt. Njihovo kakanje po površini, lahko spremenimo v odlično gnojilo, brskanje s kremplji pa odlično zrahlja zemljo in nam tako v celoti pripravijo vrtno podlago. Če si želite zastreti vrt potem jim na to podlago privoščite kup mešanice listja, pokošene trave, ali celo gnoj (to jim predstavlja največji užitek) ipd., katero bodo z veseljem razporedile po skoraj celotni površini ter se nahranile in zadovoljile potrebo po brskanju. Ko delo opravijo jih prestavite na drugo površino. Če si ne želite, da vam pripravijo vrt potem jih le hitreje prestavljate. Ko pojedo travo jih prestavite. V tak sistem lahko vključite tudi kakšno gosko, zajčka, purana, ki so bolj značilni kosci kot kokoši. Poleg tega, da bojo opravile vse delo, vam bodo nudile še vsak dan sveža in zdrava jajca in čez čas tudi meso, če ga uživate. Vse to dobite za minimalen vložek in sicer: vsako jutro jih spustite na prosto, nudite jim svežo vodo in krmo ter jih zvečer zaprite na varno. Vse to vam vzame 10 minut časa zjutraj in 10 minut časa zvečer.


Omeniti moramo še, da imamo različne vrste kokoši. Po svetu je ogromno vrst kokoši, v Sloveniji pa so najbolj značilne prelux kokoši; rjave, grahaste, marogasta in črne kokoši. Vrste se predvsem razlikujejo po delavnosti, vzdržljivosti, delimo jih na kokoši namenjene vzreji za meso in glede na nesnosti jajc. Ker sem na tej poti letos prvič tudi sam sem se odločil za nakup dveh rjavih, dveh grahastih in dveh črnih kokoši. Kupil sem jih od rejca iz sosednje vasi in nisem dajal velikega pomena pasmi. Želel sem si le, da kokoši ne doživijo velikega stresa pri transportu. Najboljša izbira pa je, da imate svoje piščančke ter si tako zagotovite najbolj zdrave in kvalitetne kokoši. Letos bomo poizkusili tudi to izkušnjo pa zapišemo v kakšno objavo.

Kako torej začeti?
Zima je idealen čas, da se opremimo z informacijami o kokoših in da izdelamo načrt, katerega spomladi prenesemo iz papirja v realnost. Izdelajte vizijo (zakaj želite kokoši in kako jih lahko vključite v svoje delovanje), razmislite o vaših prostorskih zmožnostih, izdelajte seznam kaj vse potrebujete, vprašajte se o dostopnosti vode, elektrike, terena in iščite racionalne rešitve, ko boste naleteli na ovire. Po načelu opazuj in sodeluj. Sledite temu in naj vas mnenje soseda, ki bo trdil, da tako pa le ne bo šlo, saj kokoši zagotovo ne bojo preživele, ker jih bo kaj kmalu pojedla lisica, podlasica, vzel kanja ali kakšna večja ptica itd., ne obremenjujejo. Ko imate izdelano vse to, pričnite z izdelavo ali nakupom notranjo-zunanjega prostora, ograje (in električnega pastirja), napajalnika in krmilnika. Če boste z vsem tem začeli kmalu po novem letu, boste imeli ravno dovolj časa, da v počasnem ritmu vse postorite do pomladi.  Ko pa se narava začne dobro prebujati, kupite le še kokoši. Podatek, da ena kokoš v enem tednu znese povprečno štiri jajca, naj pomaga pri izračunu koliko kokoši potrebujete oziroma želite. Dobro je imeti še enega petelina, saj kokoši ves čas opogumlja in jih ščiti, kokoši so mu ves čas sledijo. Pri nas je bilo tako, da so bile kokoši sprva prestrašene in so se skrivale v vseh možnih kotičkih, niso znale jesti trave, brskati, nesti jajca ipd. V roku enega meseca, so se vsega priučile in začutile svojo pravo naravo. Zjutraj je sedaj stežka odpreti vrata čikota, saj kokoši od veselja kar poletijo ven. V našem primeru so po treh tednih začele nesti težko pričakovana jajca. S pomočjo kokoši smo že pripravili del vrta, kjer bodo rasle stročnice, sedaj pa pripravljajo prostor za buče. V tako kratkem času, se nam je trud že popolnoma povrnil, to pa je le začetek.

Še nekaj besed o dobrem viru informacij. Sam sem večino informacij našel pri premakulturniku Justin-u Rhodes-u, ki je dobro izpopolnil zgoraj omenjeni sistem in ga prakticira na vsakodnevni ravni. Spremljate ga lahko na youtube kanalu, ki vas bo povezal z njegovimi spletnimi stranmi, kjer poučuje tudi o pridelavi zelenjave, o kokoših in vam bo nudil veliko koristnih nasvetov za življenje na kmetiji. Torej pokukajte sem: https://www.youtube.com/channel/UCOSGEokQQcdAVFuL_Aq8dlg.

Želim vam naravno in preprosto druženje z veselimi kokošmi. 🐔🐓🥚


LCHF KROGLICE (CHEESECAKE - LIMONA - KOKOS)

$
0
0
Kroglice, pri katerih prevladujejo tri bistvene sestavine, in sicer kremni sir, limona in kokos, so tako slastne, da jih imam še raje kot čokoladne sladice, ki so zame ponavadi nenadomestljive. Recept je napisan z okvirnimi sestavinami in jih je zelo enostavno prilagoditi po svojem okusu; lahko dodamo še več limone ali sladila kot je navedeno v receptu. Za današnje fotografije sem jih sicer oblikovala v kroglice, za svojo vsakdanjo rabo pa jih ponavadi razporedim v silikonski model za mini mufine, zamrznem, nato pa jih vsak dan sproti vzamem nekaj s sabo v službo.


Sestavine:
  • 100 g kremnega sira
  • sok 1/2 limone
  • 30 g fino mlete kokosove moke
  • 2 žlici priljubljenega LCHF sladila
  • 30 g masla
  • 10 g kokosovega olja
  • žlička vanilijevega ekstrakta
  • ščepec soli
  • grobo mleta kokosova moka (za povaljanje)

Postopek:
1. Maslo in kokosovo olje malo segrejemo, da se stopita.
2. Maslu in olju primešamo kremni sir, vanilij in dve žlici limoninega soka, ki smo ga precedili.
3. Primešamo fino mleto kokosovo moko, sol in sladilo, ki smo ga zmleli v kavnem mlinčku.
4. Vse sestavine dobro premešamo, nato pa po okusu dodamo preostali limonin sok in sladilo.
5. Za 20 min postavimo v hladilnik.
6. Ko je masa primerno trdna, oblikujemo kroglice, ki jih povaljamo v grobo mleti kokosovi moki.
7. Če vseh kroglic ne bomo porabili, jih zamrznemo, pred postrežbo jih 10 minut pustimo na sobni temperaturi.



KHACHAPURI ALI GRUZIJSKI KRUH S SIROM, JAJCI IN ŠPINAČO

$
0
0
Po naključju sem na spletu naletela na fotografije recepta za khachapuri oziroma gruzijskega kruha s sirom, jajci in špinačo in zgledalo mi je tako okusno, da sem ga seveda morala poizkusiti. Jed je izvrstna, po svoje spominja na pico, hkrati pa je njen okus zelo edinstven. Recept kateremu sem sledila (klik), je kot zeleno sestavino vseboval listnati ohrovt, jaz pa sem uporabila špinačo, saj jo imam poln vrt, zimski ohrovt pa je trenutno v fazi izdelave semen za drugo sezono. Tako sem svoje sestavine prilagodila in uporabila tisto, kar sem našla v hladilniku in na vrtu, nastal pa je spodaj zapisan recept. V večini receptov (klik) je testo narejeno iz moke, vode, olja, kvasa, mleka in masla, jaz pa sem naredila vzhajano testo iz moke, vode in kvasa. Sama sem izdelala en velik khačapuri,  iz spodnjih sestavin pa lahko naredite dva manjša.

Sestavine za izdelavo:
  • 0,5 kg vzhajanega testa za pico 
  • sir mocarela (količina po občutku)
  • navaden sir (po občutku)
  • feta sir 
  • 4 jajca
  • šop sveže spinače
  • olivno olje
  • šopek peteršilja, bazilike in drobnjaka
  • 2 stroka česna
  • 2 žlici masla
  • sol
  • poper
Navodila za pripravo:
Najprej pripravimo vzhajano testo za pico. Naribamo obe vrsti sira in med njiju vmešamo eno jajce. Na trakove narežemo špinačo in jo malo posolimo, popopramo in polijemo z olivnim oljem. Testo z rokami oblikujemo v dolg svaljek (jaz sem ga na pekač položila po diagonali, tako da sem ga razvlekla v tej dolžini) in ga po sredini pekača raztegnemo tako, da dobimo ovalno obliko. Po sredini testa nadevamo mešanico sirov in jajca, ob robu pa pustimo cca 1cm roba, ki ga nato zavihamo navzgor, da je testo v obliki ladjice. V rob testa lahko prav tako zavijete sir. Na vrhu sira potresemo narezano špinačo in postavimo pekač v pečičo, ki jo predhodno segrejemo na 220°C. Pečemo 10 minut oziroma toliko časa, da se testo obarva zlato in sir začne topiti. Pekač nato vzamemo iz pečice in na sredino khačapurija dodamo 3 rumenjake (po želji lahko tudi celo jajce). Pekač ponovno vrnemo v pečico in pečemo še dodatnih 3-5 minut oziroma toliko, da ostane rumenjak še tekoč (oziroma, da beljak postane malo bel). Med samo peko si pripravimo želiščno polivko. Na drobno nasekljamo peteršilj, baziliko in drobnjak ter jim primešamo na strt česen, olivno olje, sol in poper. Po 3-5 minutah peke vzamemo pekač iz pečice in na sredino khačapurija dodamo še dve žlici masla ter s pomočjo vilic vmešamo rumenjak in maslo v sir ter polijemo z zeliščno polivko. Najbolj okusno je, če ga postrežemo in pojemo takoj. To jed se je tako, da trgamo skorjo in jo pomakamo v slastno sredico. 


Naj vam tekne (:


POLAROIDNE FOTOGRAFIJE #11

SPOMLADANSKA PAŠTA: BREZGLUTENSKE TESTENINE S ŠPARGLJI, MLADO ŠPINAČO IN ČEŠNJEVIMI PARADIŽNIKI

$
0
0
Zadnje čase sem navdušena nad testeninami. Testenine sem namreč v zadnjih letih, od kar ne jem več glutena, jedla zelo redko, predvsem zato, ker sem se izogibala ogljikovim hidratom. Zadnje čase pa se testeninam ne morem upreti, tudi zato, ker se po njih dobro počutim. Trenutno sta moji najljubši sestavini mlada špinača in šparglji, dve vrsti zelenjave, ki pričarata pomlad na krožniku. Dodala sem jim še šampinjone in češnjeve paradižnike, sveže in sušene, ki dajo jedi piko na i.  


Za osebe potrebujemo:


- 200 g (brezglutenskih) testenin (jaz sem uporabila brezglutenske Barilla Fusilli)
- 1 strok česna
- 200 g češnjevih paradižnikov
- 150 g špargljev
- 200 g šampinjonov
- 100 g mlade špinače
- 50 g masla
- 2 žlici sušenih paradižnikov
- olivno olje, sol, mediteranske začimbe
- 100 g mocarele



Postopek priprave: 
1. Pripravimo vse potrebne sestavine: česen olupimo in na drobno nasekljamo, češnjeve paradižničke operemo in jih razpolovimo, šparglje narežemo na majhne kolobarje, šampinjone na  štiri ali več delov, mlado špinačo operemo, sušene paradižnike pa narežemo na manjše koščke. 
2. Na segretem olivnem olju (jaz sem uporabila tistega iz sušenih paradižnikov) popražimo česen, ravno toliko, da zadiši. 
3. Dodamo šparglje, šampinjone in češnjeve paradižnike, pri čemer češnjeve paradižnike obrnemo tako, da je ravni del na ponvi. Na zmernem ognju zelenjavo popečemo (približno 10 minut), da se šparglji in šampinjoni zmehčajo, paradižniki pa popečejo in spustijo sok (a še vedno obdržijo obliko). Morda je še bolje, če najprej popečemo šparglje in šampinjone, jih odstranimo iz ponve in potem posebej popečemo paradižnike, na koncu pa paradižnikom vmešamo popečene šparglje in šampinjone. 
4. V vmesnem času testenine skuhamo v osoljeni vodi, pri čemer sledimo navodilom iz embalaže. 
5. Ko so testenine kuhane, jih odcedimo, pri čemer del vode, v katerih so se testenine kuhale prihranimo. 
6. Ko je zelenjava v ponvi popečena, zmanjšamo ogenj, v ponev dodamo žlico ali dve vode iz testenin (toliko, da dobimo omako) in primešamo maslo. 
7. Zelenjavo začinimo z mediteranskimi začimbami (ali poljubnimi začimbami) in primešamo špinačo in sušene paradižnike. 
8. Primešamo še testenine in dobro premešamo. 
9. Po testeninah (poljubno) potrosimo mocarelo, ki jo lahko razdrobimo kar z rokami.


Veliko užitkov v spomladanskih okusih,




* Ta objava ni sponzorirana.
Viewing all 290 articles
Browse latest View live